V sobotu 21. června vypravilo Muzeum Lužná u Rakovníka tradiční nostalgický vlak (vedený Lok T466 0286) v trase Lužná – Rakovník – Jesenice – Protivec - Bochov. Na trati Protivec - Bochov byla na popud tehdejšího Ministerstva dopravy za vlády ministra Martina Římana (ODS) zastavena v květnu 1996 pravidelná osobní doprava, která tam již od konce 70. let byla násilně utlumena na tři páry osobních vlaků v pracovní dny v časově tragických polohách. Paradoxně několik let před zásahem MD byla doprava zatraktivněna školním ranním párem v trase Bochov – Těšetice - Vahaneč a zpět, který byl hojně využíván dětmi v tomto zapomenutém kraji, který poškodil vojenský zábor rozsáhlé oblasti Doupovských hor, odkud bylo v roce 1945 vysídleno původní od středověku německé obyvatelstvo a po roce 1950 i dosídlenci ze Slovenska a Rumunska.

Město Doupov (včetně asi 40 vesnic), které spadalo do roku 1945 pod politický a soudní okres pro Bochov, bylo srovnáno se zemí do roku 1970, kdy byla vytrhána i trať do Doupova z Kadaňského Rohozce. Přes prvotní optimistické sliby po roce 1989, že bude VVP Hradiště - Doupov zrušen, byl prostor naopak vojensky reaktivován. Léta vojenské lesy provozovaly pilu na nádraží v Bochově a vozily ucelené vlaky se dřevem, nedávno byla pila zrušena či konzervována. Nakládka dřeva upadla na minimum, prý jen v zimě. Je s podivem, že vláda a EU skloňuje Green Deal kudy chodí a zvyšuje emisní povolenky plošně na všechny občany, kde může, ale státní vojenské lesy vozí dřevo kamiony! Stejně tak se nenakládají vojenské transporty na železnici a vojenské nákladiště s čelní a boční rampou v bývalé dopravně Vahaneč bylo v roce 2008 vytrháno a budova nádraží zbořena po roce 2014. 
V roce 2026 uvažuje Karlovarský kraj na trati do Bochova o znovuzavedení pravidelné víkendové letní dopravy, náležitosti zařídí depo Rakovník, pravděpodobně Regionovou, historicky lepší by byl sice motor 810 či muzejní M131.1 (ten na trati sloužil až do roku 1982 jako poslední na Rakovnicku), ale asi se jich už nedostává. Při zavedení pravidelné dopravy by mohla Správa železnic obnovit aspoň zastávky Budov (ruina zámku), Vahaneč (blízkost zajímavé vsi se zámkem Lukov a možno dojít celodenním výletem až do barokního skvostu Valče) a Těšetice (pitoreskní vesnička), ale v návrhu GVD tam mezilehlé zastávky (zatím?) uvedeny nejsou.
Z Bochova doporučuji dojít pěšky na poutní místo Skoky (Maria Stock), vesnice byla v roce 1968 srovnána se zemí z důvodu výstavby a ochranného pásma přehrady na Střele u Žlutic, zbyl pouze kostel Navštívení Panny Marie a bývalý hostinec, v němž žila poslední obyvatelka, která odmítla stěhování, nakonec se záhadně utopila ve své studni v roce 1982. Ze Skoků se dá příjemnou značenou cestou dostat ze vsi Polom na vlak do Žlutic, kde je několik hostinců. Hostinec u nádraží je mimo provoz, ale prý bude obnoven, termín neznámý. Hostinec s hotelem je na náměstí, u kostela pizerie. Jízdu do Bochova a Bečova zajišťuje například 19. 7. 2025 i Spolek Žluticko s motorem M131.1513
Martin Kubík

Právě přítomno: 305 hostů a žádný gestor