Poslední dobou, tak jak se neustále vylepšuje informovanost různými digitálními technologiemi, výrazně upadá ta klasická informovanost pomocí technologií s písmem na papíru nebo jiném podkladu. Člověka mimoděk napadá otázka, proč vůbec železnice zaměstnává pracovníky, kteří informace o jízdních řádech a jejich změnách vylepují, umísťují do různých skříněk nebo dokonce připínají na stromy nebo jinak upevňují na různé stožáry apod., když to v řadě případů skutečně nikomu neslouží, neboť to jednoduše fyzicky sloužit nemůže.
Běžný případ vidíme na obrázku ze zastávky Závišín. Možná by si měl dotyčný odpovědný pracovník zkusit vylepit ve své kanceláři na celodenně osluněné okno nějaký papír stejným způsobem, jakým to učinil v té skříňce, aby pochopil, že takto to skutečně nefunguje. Ve své kanceláři by to zjistil, na té zastávce to zjistí až dlouho po skončení výluky, patrně až v době, kdy tam bude vylepovat nový jízdní řád někdy v prosinci. Možná by bylo nejlepší, kdyby se tyto informace úplně přestaly poskytovat a cestující by byli odkázáni pouze na svůj mobilní telefon. SŽ by ušetřila na zaměstnancích a penězích a cestující by šetřili svoje zdraví tím, že by se zbytečně nerozčilovali nad nesmyslnou prací těch, kteří jsou placeni z veřejných prostředků.
Specialitou Správy železnic je oznámení cestujícím, že vlaky mimořádně zastavují u nástupiště u koleje pro opačný směr jízdy, a to na malém kusu papíru připevněném nebo vylepeném až v místě, kam cestující normálně pravidelně na svůj vlak přicházejí. Nejlépe je přilepit izolepou takové oznámení na zadní stěnu čekárenského přístřešku, kam se naprostá většina cestujících běžně vůbec nepodívá. Na druhém obrázku můžeme vidět takovou informaci na zastávce Praha-Horní Měcholupy. Je to dobrý adrenalinový zážitek např. pro maminky s kočárky, když několik málo minut před příjezdem vlaku z rozhlasu (v tom lepším případě) uslyší informaci o změně nástupiště. Než se dostanete (i bez kočárku) na konec nástupiště, odtud na nadjezd přes trať a po schodech dolů na opačné nástupiště, je váš vlak pryč. Řada cestujících to samozřejmě řeší přechodem přes koleje, bohužel i po koridorizaci to naprostá většina zastávek na dvoukolejných tratích snadno umožňuje. V bláhové naději jsem očekával, že se alespoň při modernizacích nebo jiných úpravách tratí tomuto nebezpečnému chování zamezí vhodným opatřením, např. u MÁV i na jiných železnicích jsou všude vysoké drátěné ploty. Nedovedu posoudit, zda příslušní zaměstnanci SŽ, kteří tyto informace vyvěšují, jsou tak hloupí nebo pouze alibisticky bez přemýšlení plní opatření dané zákonem o drahách a neuvědomují si, že příslušný rozcestník se vždy umísťuje tam, kde se cesty dělí. Tzn. v případě těch dvoukolejných zastávek tam, kde se oddělují přístupy na obě nástupiště.
A docela by mě zajímalo, kolik procent těch zaměstnanců, kteří se o poskytování těchto informací starají, je organizováno v odborech a vyžaduje v rámci každoročního vyjednávání vyšší úroveň platů a benefity za svoji mizernou práci.
Bohumil Pokorný