Miroslav Zikmund a článek z roku 1994
25. 9. 1994 byla zahájena přeprava kamionů ROLA z Lovosic do Drážďan. Připravený článek se ale do Obzoru nedostal. Tehdejší redaktor Obzoru Michal Mareš totiž v čísle 40/94 napsal kritická slova o nepozvání redakce na tuto akci - RoLa jela bez nás. Tím mne zdravě naštval, protože pozvánky jsem rozesílal do všech redakci - coby dnešní terminologii „projektový manažer“ (ošklivé sousloví) - faxem, tedy přesněji přes počítačový faxmodem, který to dělal sám, a kam se „nedovolal“, tam pokus opakoval. Leč „OBZOROVÝ“ fax jaksi stávkoval, což Michal mezi čtyřma očima později přiznal, takže pozvánka nemohla dojít. Maily neexistovaly, mobily taky ne, dalo se spolehnout jen na pevnou linku, za předpokladu přítomnosti volaného. A to je u novináře v terénu potíž. Takže následující text zůstal v počítači ve formátu T602.
Text článku z roku 1994:
V neděli 25. září byla v Lovosicích slavnostně zahájena přeprava kamiónů po železnici z Lovosic do Drážďan. Zahájení přepravy bylo iniciováno saskou vládou, která celý projekt financovala. Smyslem této přepravy je odlehčení hraničních přechodů na pozemních komunikacích, které jsou umístěny na hřebenech Krušných hor, takže kamióny musí překonávat náročné stoupání. Lovosice leží v nadmořské výšce cca 160 metrů, přechod na Cínovci ve výšce 840 metrů a Drážďany kolem 100 metrů. Mimo to je třeba překonat České středohoří s výškou kolem 400 metrů.
Cesta kamionu trvá, včetně celního čekání na hranicích od 10 do 16 hodin, běžně se prodlouží na 24 - 36. A to jde o vzdálenost pouhé 84 kilometry. Nezanedbatelnou otázkou je i ochrana jak životního prostředí, tak životů a majetku lidí, zvláště pak ve městě DUBÍ.
Přeprava kamiónů na tratích Českých drah není novinkou. Před dvěma lety, v září 1992, se uskutečnila zkušební jízda z Rusovců do Chebu, ale rozpad Československa zabránil případnému rozvoji těchto přeprav. V roce 1993 se rozběhla po počátečních rozpacích velmi úspěšně přeprava z Nemanic do rakouského Villachu.
Na zavedení systému ROLA se dohodli saský ministr hospodářství a práce dr. Kajo Schommer a ministr dopravy České republiky PhDr. Jan Stráský. Termín zahájení byl stanoven na 25. září 1994 a to i s ohledem na to, že od tohoto dne platí zimní část GVD 1994/1995.
Vybudování překladiště v Lovosicích bylo spojeno s řadou náročných stavebních prací a finišovalo se skutečně až do poslední chvíle, neboť poslední vrstva asfaltového koberce byla v terminálu v žst. Lovosice pokládána v noci ze soboty na neděli.
Organizačně je odbavení kamiónů v Lovosicích rozděleno do dvou míst. Na záchytném parkovišti v Lovosicích Prosmykách je kamión změřen a zvážen. Je zde možné provedení spedičního odbavení německých firem a to po dobu 24 hodin denně, na rozdíl od silničních přechodů, kde tato služba funguje vesměs jenom ve dne. Na výzvu personálu parkoviště pak odjezde kamión do terminálu ROLA, kde je provedeno celní odbavení - terminál slouží jako autorizovaný celní přechod, a je uhrazen přepravní poplatek ve výši 85 DM, provede se naložení vozidla na vlak. Pro cestu do Drážďan anebo zpět je určen ubytovací vůz. DB výhodně využívají vozů WL společnosti MITROPA bývalých DR, v nichž mohou řidiči odpočívat až 4 hodiny. V Drážďanech je provedeno celní odbavení po příjezdu a vyložení kamiónu. V opačném směru se kamióny shromažďují přímo v areálu terminálu ROLA, kde jsou poskytovány všechny služby.
V současné době je vyloučena ROLA vlaky přeprava živých zvířat, ale odbavování zboží živočišného původu se v Lovosicích připravuje, ovoce a zelenina se přepravují bez omezení. Obdobně je přípustná přeprava nebezpečného zboží. Na vlastní organizaci projektu se podílí mimo obou železničních správ firmy Kombiverkehr Frankfurt am Main a Kombiverkehr - CS Praha, které zajišťují vytížení vlakových souprav. Železniční správy inkasují dohodnutou smluvní částku za jeden vlak a to bez ohledu na jeho vytížení.
Slavnostního zahájení přepravy se za českou stranu zúčastnili ministr dopravy PhDr. Jan Stráský a generální ředitel Českých drah ing. Emanuel Šíp, řada dalších činitelů MD, firmy Kombiverkehr, profesních zaměstnavatelských svazů autodopravců a řada dalších - výčet by byl dlouhý, včetně představitelů města Lovosic a funkcionářů okresu Litoměřice. Za německou stranu se zúčastnil saský ministr hospodářství a práce dr. Kajo Schommer, předseda Správní rady DB p. Sinnecker. Přednesené projevy byly zaměřeny na význam zlepšení životního prostředí, spojení obou druhů dopravy a vzájemné spolupráci. V době projevu generálního ředitele ČD poctili slavnost svoji přítomností aktivisté ekologického hnutí Děti země, kteří uvítali převážení kamiónů po železnici a vyslovili svůj nesouhlas s budování dálnice.
Krátce po 13 hodině byla slavnostně přestřižena páska a ve 13.12 h se dal první vlak do pohybu. Jeho rozjezd byl velice obtížný, strojvedoucí musel používat i písku. Těžký rozjezd jako by symbolizoval těžkosti, za nichž celý projekt vznikal. Z hlediska organizace slavnostního zahájení vlak odjel s 12 minutovým zpožděním, z hlediska jízdního řádu ovšem o 54 minut dříve. Krátce poté odjel slavnostní vlak s hosty do Drážďan, kde pokračovala druhá část zahájení přepravy kamiónů po železnici v prostorách železniční stanice Dresden Friedrichstadt.
Zvláštní vlak sestavený ze salónních vozů bývalé železniční správy DR v barvě vojenské khaki byly doplněny o 2 vozy řady Bmee Českých drah, dovezené do Lovosic R 672 „Brněnský drak“, které jako jediné měly směrovky. Je sice pravda, že byly dodělány až ráno, ale byly. Zvláštní vlak - souprava „vládního vlaku“ někdejšího šéfa NDR Ericha Honeckera - vezla lokomotiva DB řady 180.013. Cestu z Děčína do Drážďan jsem absolvoval na této lokomotivě a tak jsem si mohl prohlédnout podrobně trať. Z Děčína až na "státní hranici" jsme se sunuli 40 kilometrovou rychlostí po trati, která nenasvědčuje tomu, že po ní jezdí vlaky nejvyšší evropské úrovně (EC) - prostě mezinárodní ostuda Českých drah.
Po přejetí hraničního můstku a přepnutí na střídavý systém začal strojvedoucí ihned zvyšovat rychlost vlaku, na kolejích bez jediné známky vegetace. Vzápětí se k nám připojil policejní vrtulník. Na lokomotivě vlak doprovázeli dva příslušníci spolkové ochrany hranic, od nichž jsem se dozvěděl, že vrtulník je zde kvůli našemu vlaku a zajišťuje jeho jízdu. Důvodem k tomuto opatření byla přítomnost jak saského ministra hospodářství a práce, tak našeho ministra dopravy. Krátce po odjezdu z Bad Schandau se digitální ukazatel rychlosti ustálil na číslici 120, a touto rychlostí jsme absolvovali převážnou část tratě do Drážďan.
U Königsteinu, kde trať vytváří oblouk vedoucí po majestátním viaduktu, jehož rozsáhlá rekonstrukce v současné době probíhá. Byl jedním úzkých míst trati pokud jdejde o traťovou rychlost a bývalá DR zřejmě neměla na opravu dost peněz. K vidění byla i zajímavá drátěná konstrukce. Dozvěděl jsem se, že jde o jakýsi deštník. Konstrukce se pokryje plachtou nebo fólií a dělníci pracující na opravě mostní konstrukce tak mohou pracovat chránění před nepohodou. Docela zajímavý námět, protože u nás se za deště zpravidla jde.
Více jak 20 minutové zpoždění, se kterým jsme opouštěli Bad Schandau (výsostné území České republiky jsme opustili ve 14.29 h, předtím Děčín hl. n. ve 14.14 h + 16) se podařilo zkrátit na přijatelných 12 minut s nimiž jsme zastavili na koleji číslo 202, takže časový harmonogram nebyl narušen. V Bad Schandau byla ROLA předjeta.
Slavnostní ceremoniál se odehrával v duchu německé předvolební show - velký stan s občerstvení, pódium, hudba úsměvy rozdávající politikové - zkrátka divadlo. V Německu totiž existuje na problematiku RoLa dvojí pohled. Spolková vláda, reprezentující Německo v ES prosazuje zásadu volného trhu (a tedy fronty kamiónů na hranicích), zřejmě i proto, že sídelní město Bonn, zvláště pak jeho vládní čtvrť přítomností kamiónů netrpí. Naproti tomu saská politická garnitura musí respektovat požadavky svých voličů, kteří nesou přímé důsledky silniční dopravy a zničeného životního prostředí.
Spolková vláda sice nemůže přepravu kamiónů zakázat, ale také ji nepodporuje. Vzhledem k rozložení politických sil v Německu pasivní postoj neohrožuje počty hlasů vládnoucích stran pro nadcházející volby. Proto celý projekt financuje saská vláda, proti níž ovšem výdaje vyjádřené v milionech marek představují reálně totéž, co pro náš stát v korunách (řečeno jinak 1 milion marek je pro saskou vládu, tolik co pro naši milion korun.)
S projevy, které navazovaly na vystoupení v Lovosicích, vystoupil jak saský ministr Kajo Schommer, tak ministr dopravy ČR Jan Stráský. Vůbec se nemusíme stydět za termín dokončovacích prací v Lovosicích. Při příchodu do areálu bylo výrazně cítit barvu používanou k nástřikům vodorovných dopravních značek, takže není vyloučeno, že poslední úpravy probíhaly ještě v době, kdy se v Lovosicích nakládaly kamióny.
Situování místa nakládky kamiónů v Drážďanech udělalo ze slavnostního odjezdu prvního vlaku do Lovosic i příjezdu z Lovosic více méně symbolickou záležitost.
Zatímco v Lovosicích vlak 42576 po přestřižení slavnostní pásky skutečně odjel tažen elektrickou lokomotivou 372 014-1, kterou řídil strojvedoucí Martin Kule, vlastní silou, tady se stříhala v 15.53 páska před lokomotivou řady 232 583-5, která musí naloženou soupravu přestavit do jiného obvodu stanice cestou posunu a úvratí a teprve tady najede elektrická lokomotiva. Podobně je tomu i při dojezdu, kdy se musí souprava opět cestou posunu přistavit k vykládce. Naproti tomu jsou tady dvě koleje, takže jedna souprava může být nakládána a druhá vykládána.
"Náš" první vlak zastavil v 16.57 a poměrně rychle byl přestaven. Odstupující lokomotiva 372 dokonce dostala přednost před vlakem osobní přepravy jedoucím z Drážďan do Lipska.
Šoféři byli slavnostně uvítáni a pomalu nastala poslední fáze slavnosti. Slunko začalo pomalu mizet za obzorem a návštěvníci se začali pomalu rozcházet, vládní činitelé se začali rozjíždět auty domů a česká delegace se pomalu přemístila na nástupiště do našich vozů. V nich jsme, taženi lokomotivou 372 008-3 odjeli v 18.03 na hlavní nádraží v Drážďanech. Tady byly vozy přidány na pravidelný vlak EC 179 Carl Maria von Weber.
Zhruba 15 minut pobytu jsem využil k letmému proběhnutí stanice a zjištění novinek. Nádražní hala je opravena, vnitřní uspořádání je ve standardním provedení DB. Od 25. 9. jsou Drážďany napojeny na síť vlaků ICE, zatím jedním párem vlaků 678 / 679 "Elbekurier", který odjíždí v Berlíně z nádraží Zoologische Garten ve 20.20 a trasu do Drážďan ujede a necelé 2 hodiny. Ráno odjíždí expres z Drážďan v 7.27 a do Berlína dorazí přesně za 2 hodiny.
Na další už času nezbylo mnoho, protože mezitím přijel EC 179 z Berlína. Dopředu soupravy byly přistaveny dva naše vozy a přesně v 18.25 jsme vyrazili zpět k domovu. Cestou jsme vyhlíželi další soupravy RoLa, které měly následovat první vlak. S první soupravou jsme se míjeli až v prostoru zastávky Lovosice město. Krátce nato jsme zastavili zcela mimořádně v Lovosicích, kde vystoupili představitelé města a okresu, kteří se obou slavností zúčastnili. Mimořádné zastavení ani dva vozy navíc nezabránili tomu, abychom zastavili v Holešovicích tak, jak ukládá jízdní řád.
Bohaté občerstvení na zpáteční cestu, jímž nás němečtí pořadatelé vybavili, jsme nedokázali zkonzumovat a tak bylo ponecháno jako „bonus“ noční směně sloužící v Holešovicích.
V době, kdy dopisuji tyto řádky, je již přeprava kamiónů v plném provozu. Lze předpokládat, že první dny vlaky poněkud méně vytíženy, s tím je však třeba počítat.
Epilog
Zásadně mne však mrzelo, že televize i ostatní tisk přinesly o této akci tak mizivé informace. Inu, nejde o skandál s úplatky nebo rozkradenými miliony.
Aktuální dovětek
Přeprava ROLA Lovosice - Drážďany skončila 19. června 2004, návazně na vstup ČR do EU, což bylo spojeno se zrušením celní hranice. Podle dostupných zdrojů bylo za necelé desetiletí přepraveno necelých 900 tisíc kamionů.
Po zrušení přepravy ROLA se kamiony vrátily na přechod Cínovec, protože dálnice D8 byla v přeshraničním úseku Krásný Les - Breitenau dostavěna až v roce 2006 a společný hraniční přechod na území SRN byl aktivován 21. 12. 2006. Na den přesně o rok později se stala ČR součástí „schengenského“ prostoru a hraniční kontroly skončily.
Miroslav Zikmund
Příloha
Zpracoval : Zikmund 2461 5456
Pozvánka
na slavnostní zahájení provozu kamionové přepravy po železnici
LOVOSICE - DRESDEN
Ministr dopravy České republiky PhDr. Jan Stráský a generální ředitel Čes-
kých drah ing. Emanuel Šíp si Vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení provozu
doprovázené kombinované dopravy - přepravy kamiónů po železnici na trase
LOVOSICE - DRESDEN, zkráceně zvané RoLa podle německého Rollende Land-
straße, které se uskuteční v neděli 25. září 1994 v Lovosicích s tímto pr ogramem :
9.43 odjezd účastníků rychlíkem R 672 "Brněnský drak" ze železniční stanice Pra-
ha Holešovice v posledních dvou vozech.
Vlak zastavuje dále ve stanicích Kralupy nad Vltavou (10,08) a Roudnice nad
Labem (10.42), kde lze přistoupit.
Po příjezdu do Lovosic (10.56) budou vozy s účastníky převezeny do prostoru
kamionového terminálu.
11.20 sraz účastníků na terminálu RO - LA v Lovosicích
11.40 příjezd zvláštního vlaku DB s německými hosty
11.50 zahájení slavnosti - proslovy
zahájení nakládky kamiónů
12.50 slavnostní přestřižení pásky před prvním vlakem kombinované dopravy do
Dresden
13.00 slavnostní odjezd 1. vlaku kombinované přepravy do DRESDEN
13.10 odjezd zvláštního vlaku z terminálu Lovosice jih s hosty a novináři do
DRESDEN
15.01 příjezd zvláštního vlaku s hosty a novináři do Dresden - Friedrichstadt. Vlak
zastavuje v železniční stanici Děčín hlavní nádraží (13.50 - 13.58)
15.30 slavnost na terminálu DRESDEN - FRIEDRICHSTADT
16.30 slavnostní odjezd 1. vlaku z DRESDEN do LOVOSIC
16.40 slavnostní příjezd 1. vlaku z LOVOSIC do Dresden
cca 17.00 ukončení slavnosti a odjezd do České republiky
Přeprava účastníků je zajištěna EC 179 Carl Maria von WEBER s odjezdem v
18.25 z DRESDEN HBF. Vlak zastavuje v Bad Schandau 18.57, Děčíně 19.22, Ústí
nad Labem 19.43, mimořádně zastaví v Lovosicích ve 20.00, Praha Holešovice
21.01, Praha hlavní nádraží příjezd 21.13.
V železniční stanici Praha Holešovice budete očekávání pracovníky tiskového
oddělení Českých drah, kteří Vás vybaví zvláštní volnou jízdenkou a informačními
materiály. Dále budou přítomní pracovníci odborných útvarů Českých drah, kteří
Vám poskytnou informace týkající se nejen problematiky přepravy kamiónů.
Během jízdy zvláštním vlakem mají možnost novináři setkat s ministrem hos-
podářství a práce Svobodného státu Sasko panem Dr. Kajo Schommerem, ministrem
dopravy České republiky PhDr. Janem Stráským, generálním ředitelem ČD ing.
Emanuelem Šípem a dalšími osobnostmi.
Pracovníci ministerstva dopravy ČR Vás prosí o potvrzení účasti na slavnost-
ním zahájení na fax (02) 2481 2293 nebo na telefon (02) 230 31223 - ing. Steiner
nebo ing. Šmejkal.
Důležité upozornění: Všichni účastníci, kteří pojedou zvláštním vlakem do DRESDEN, musí mít platný cestovní pas.
Srdečně Vás zve a těší se na shledanou
V Praze 20. září 1994 ing. Michaela Zázvorková
tisková mluvčí GŘ ČD