Tentokrát jako tip na výlet či dovolenou mi dovolte pouze v krátkosti představit Indonésii, zemi nekonečných možností a hlavně rozdílů. Malebná a v současnosti hlavně mladou populací navštěvovaná Indonésie dokáže zcela uchvátit. Posuďte sami…
Indonésie neboli Indonéská republika je stát v jihovýchodní Asii a Oceánii, který je tvořen 17 508 ostrovy. Patří mezi čtvrtý nejlidnatější stát světa s více než čtvrt miliardou obyvatelstva. Hlavním městem Indonésie je Jakarta. Na pevnině hraničí Indonésie s Papuou Novou Guineou, Východním Timorem a Malajsií. Na moři sousedí se Singapurem, Filipínami, Austrálií, Palau, Thajskem a indickým územím Andamany a Nikobary.
Indonéské souostroví bylo od 7. století významným obchodním centem, kdy království čile obchodovalo s Indií a Čínou. Místní vládci postupně začali přebírat indickou kulturu, náboženské a politické modely a docházelo k rozkvětu země. Historie Indonésie byla ovlivněna snahami cizích mocností o ovládnutí jejího přírodního bohatství. Evropští kolonialisté v době zámořských objevů bojovali o ovládnutí obchodu s kořením, dále následovalo tři a půl století nizozemské nadvlády a po druhé světové válce konečně Indonésie získala nezávislost. Turbulentní moderní historie země se potýkala nejen s přírodními katastrofami, ale i s obdobím prudkých ekonomických a politických změn.
Obyvatelstvo souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám, kdy nejvyšší zastoupení má islám, dále pak hinduismus či buddhismus. Minoritně je zde zastoupeno i křesťanství. Navzdory hustému zalidnění se v zemi nacházejí rozlehlé oblasti překrásné divočiny a často máte pocit, že jste se ocitli v ráji. Pestrost přírodních krás jak na zemi, tak i v moři či Indickém oceánu je nepřeberná a slovy těžko popsatelná. Ta barevnost jak květin, keřů a další vegetace vás zcela uchvátí nejen pestrostí květů a plodin, ale i jejich vůní. Při pobytu na ostrovech se zcela automaticky stáváte součástí této krásy. Stejně tak, jak pestrá je vegetace, najdete zde nepřebernou škálu hmyzu a zvířat, přičemž se asi nejčastěji setkáte s gekonem. Je to malá ještěrka lezoucí po svislých stěnách a vydávající zcela charakteristické zvuky.
Podmořský svět mezi ostrovy Indonésie patří k nejkrásnějším na světě. Vstup do národního parku Komodo je regulován nejen vstupným, ale i dalšími požadavky, které musí návštěvníci plnit. Jedná se především o omezená místa pro kotvení lodí, vymezený prostor pro možnost potápění nebo šnorchlování. Důvodem je nejen regulace návštěvníků, ale především zachování přírodních krás podmořského světa. Ta nepřeberná variace korálů, sasanek, mořských živočichů zastoupených nejen žraloky, rejnoky, hvězdicemi, ale i rybkami všech možných druhů a barev je pestrá.
Přes veškerou krásu nelze v Indonésii nezaznamenat výraznou proporcionalitu kupní síly obyvatelstva. Platí se zde indonéskou rupií. V této zemi, snad častěji než jinde, vás zarazí chudoba obyvatelstva, která má za následek jejich fyziognomii. Tito lidé jsou velice drobní a poměrně nízkého vzrůstu, jako výsledek nedostatečného příjmu potravy a vysokého podílu fyzické práce. Mechanizaci při obdělávání polí s kukuřicí nebo rýži skoro neuvidíte. Prakticky veškeré zemědělské práce se vykonávají ručně za vydatné pomoci domácího skotu. Jsou oblasti, kde máte pocit, že jste se přenesli do minulého století. Některé zemědělské nástroje známe pouze z muzea nebo z vyprávění našich rodičů či prarodičů. Přes tato negativa jsou ostrovy Indonésie protkány poměrně dobrými silnicemi. Na ostrovech nejčastěji potkáváte motorky v rozdílném technickém stavu. Méně často se na silnici setkáte s osobními automobily a pro nás Evropany je nezvyklé, že se jezdí vlevo.
Jinak doprava po Indonésii je různorodá a záleží na velikosti a bohatství ostrova. Existuje ostrov Gili Meno, který je tak malý, že se místní pohybují ve čtyřkolce tažené koněm, a dále existují obydlené ostrovy, kde místní doprava není vůbec. Jinak standardní přesun mezi ostrovy je buď letecky, nebo po moři, kde si můžete zvolit jakoukoliv dopravu, od motorového člunu po trajekt. Každá varianta má své kouzlo.
Pokud Indonésii navštívíte v době končícího ramadánu, zažijete nejen veselí a hodování, ale také od západu do východu slunce je slyšet z každého minaretu hlasité muezínovo předčítání pasáží z Koránu. Na spánek zapomeňte, spát se nedá…
Dále jsou v Indonésii ostrovy, které jsou převážně buddhistické nebo hinduistické, a zde zase vidíte velké množství drobných obětin se zapálenými vonnými tyčinkami společně s květinami všeho druhu. Každá malá svatyně je denně ozdobena čerstvými květy, nejčastěji afrikány. Větší chrámy mají výzdobu honosnější, proto zde vidíte třeba květy strelície, frangipani či další, pro nás exotické rostliny.
Indonésie je země, která vás určitě zaujme nejen pestrostí přírodních krás, ale také kulturní rozdílností. Je to země, kterou si buď zamilujete napoprvé a budete se chtít vracet, anebo je pro vás tak plná rozporů, že do těchto míst už nikdy nepojedete. V každém případě určitě stojí za to tuto zemi navštívit a poznat jinou kulturu. Stejně tak je vhodné podívat se, jak se dá žít v těsném spojení s přírodou.
Text a foto: Bc . Renata Dousková