22. června zavedlo Železniční muzeum ČD Lužná u Rakovníka zvláštní nostalgický vlak z Lužné přes Blatno u Jesenice, Chyše a dále po trati se zastavenou osobní dopravou Protivec - Bochov. Osobní doprava na Bochov byla v roce 1996 zastavena od vzniku tratě v roce 1897 již po třetí. Děje se tak vždy v dobách, kdy vítězí názor rušitelů o zbytečnosti osobní dopravy, kde Oni uznají za vhodné.

Na Bochov zastavili osobní dopravu v roce 1936 rušitelé z 1. republiky a v té době se vážně uvažovalo o její fyzické likvidaci, čím si vedení ČSD nezískalo sympatie místních Němců, od Pšovlk (kdysi Pschoblick) u Rakovníka se celá oblast až po Karlovarsko nacházela historicky v německé jazykové oblasti a to postupně od středověku až do roku 1945, kdy došlo k známému divokému odsunu Němců a následném osídlování pohraničí, které mělo za následek vylidnění kdysi živých českých vesnic ve středních Čechách.
Osobní dopravu v roce 1938 opět obnovily Říšské dráhy, avšak v padesátých letech došlo opět k zastavení dopravy, ta byla posléze obnovena, ale v sedmdesátých letech redukována na tři nepoužitelné páry vlaků vedené jen v pracovních dnech, s tím, že první vlak odjížděl z Bochova v 10.00 hod! Někam do práce v době socialismu docela pozdě. Paradoxně krátce před třetím zastavením osobní dopravy byl počátkem 90. let zaveden čtvrtý pár školních vlaků, ale je v úseku Bochov – Vahaneč - Bochov. Dle pamětníků jezdilo ve vlaku dětí dost a to i z Budova, kam vlak nebyl zaveden, protože tehdy nesměl vlak začínat v zastávce a Vahaneč byla tehdy dopravna. Po zrušení osobní dopravy byla Vahaneč totálně devastována - zrušena dopravna a vytrhány obě vedlejší koleje, které sloužily hlavně vojenským transportům pro VVP Doupov-Hradiště. V době 90. let se totiž věřilo, že bude v Evropě věčný mír a objímaní všeho a všech.
Zrušení všech mezilehlých zastávek má neblahý důsledek při pořádání nostalgických vlaků. Lidé z přilehlých vesnic se nemohou vlakem svézt. Stálo by za to je obnovit! Také by bylo pěkné, když vlak pořádá ČD, aby se dohodl delší pobyt v Bochově, nejméně dvě hodiny, jinak nemohou účastníci jízdy stihnout prohlídku města, navštívit restauraci či zříceninu hradu. Je chvályhodné, že na vlak je řazen bufetový vůz, ale ke konci jízdy již pivo není chladné a párkem se nenajíte dosyta. Je výborné, že výluka na trati Rakovník - Blatno byla na přání muzea ukončena o den dříve a vlak mohl vůbec vyjet, původně měla jet parní lokomotiva a z neznámých důvodů byla nahrazena historickým pilštykem.
Z na trati na Bochov byla snížena rychlost na 40 km/h, v Bochově se nakládá dřevo i když po vytěžení kůrovce nakládka mírně klesla.
Martin Kubík
 

Právě přítomno: 370 hostů a žádný gestor