O trati Praha-Vysočany - Těšnov jsem čtenáře Obzoru seznamoval již několikrát, ale jak čas plyne, došlo k dalším změnám. Ostrovní nádraží Rakouské severozápadní dráhy a České severní dráhy v žst. Praha-Vysočany bylo jak známo zbořeno, naštěstí zbytky původních nápisů byly částečně přeneseny do nového vestibulu, kde jsou osobní pokladny a to v portálu bývalého pitoreskního podchodu, který připomínal důlní tunel.

V Libni dolní nádraží je nyní zázemí řidičů tramvají DP Praha, zachována zůstává i bývalá výpravní budova prvního těšnovského nádraží na Rohanském ostrově, která až do roku 1984 sloužila pro nákladní obvod nádraží jako hlavní pokladna a celnice. Proti nové spojovací lávce Karlín, Rohanský ostrov - Tržnice Holešovice jsou v dlažbě umístěny železniční koleje jako památka na těšnovskou trať.
Rohanský ostrov dnes již žádný ostrov není, jeho ostrovní větev karlínského přístavu byla postupně zasypávána odpadem, až úplně zmizela. To mi vyprávěl i jeden karlínský kavárník, příbuzný hrabat Kolowratů, že prý do koryta přístavu se ještě v padesátých letech vyvážely bouračky z Tesly Karlín, z toho byly prý nadšeny děti z radioamatérského kroužku, které v odpadcích vyhrabávaly poklady elektrotechnických komponentů.
Karlínský přístav navštívil při své návštěvě v roce 1907 i císař a král František Josef I., který Karlín povýšil na město. Karlín se jmenuje Karlín (Carolienthal) od roku 1817 podle čtvrté manželky císaře Františka I. Karoliny Augusty Bavorské (1792-1873).

Martin Kubík

Právě přítomno: 252 hostů a žádný gestor