Pravidelné jednání PV OSŽ Správy železnic začalo tradičními body, které shrnul předseda PV OSŽ SŽ Petr Štěpánek, který celé jednání řídil. V části věnované zásadním jednáním shrnul probíhající kolektivní vyjednávání. Podrobně popsal průběh všech tří proběhlých jednání, kdy na prvním jednání (7.10.2024) za účasti generálního ředitele Bc. Jiřího Svobody, MBA, došlo v podstatě pouze k představení a okomentování našeho protinávrhu. Na druhém jednání (14.10.2024) došlo k vyjasnění některých méně sporných bodů a nepřijetí devítibodového návrhu zaměstnavatele.
Na třetím jednání (22.10.2024), které proběhlo formou videokonference nebyl přijat tentokrát jedenáctibodový návrh zaměstnavatele. V některých bodech se naše názory velmi přiblížily. Každopádně hlavně v oblasti mzdového nárůstu jsou stále velmi rozdílné. Kolektivní vyjednávání pokračuje ve třech dnech po sobě v příštím týdnu a to 30.10., 31.10. a 1.11.2024.
Dalším tématem byl FKSP a jeho využití v roce 2025. Dne 14.10.2024 proběhla před kolektivním vyjednáváním schůzka zástupců všech devíti odborových centrál, které působí u Správy železnic. Došlo ke shodě, jak dále postupovat v roce 2025. Současné podmínky čerpání jsou velmi složité a musí dojít k jejich zjednodušení. Ani přispívání zaměstnancům z FKSP na penzijní připojištění či DIP není sporný bod. V možnosti využití zaměstnanecké karty již úplná shoda není. Drtivá většina účastníků se vyslovila pro její nezavádění v roce 2025 a to hlavně z důvodu malého objemu finančních prostředků.
Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý okomentoval Metodický pokyn k prodloužení platnosti zaměstnaneckých jízdních výhod ČD pro rok 2025. Podrobněji se věnoval změnám, zejména v Jihomoravském kraji. Připomněl způsob výpočtu ceny jak základních jízdních výhod s ohledem na inflaci, tak výpočet ceny příplatku JMK a vyzdvihl podíl člena představenstva ČD Jiřího Ješety na vyjednání snížení výše příplatku v tomto kraji. Dotkl se i témat souvisejících s kolektivním vyjednáváním, FKSP, ale i našich aktivit v tripartitě.
Ředitel odboru personálního Ing. Pavel Koucký mimo jiné také shrnul podrobně vývoj momentálně probíhajícího kolektivního vyjednávání, tentokrát pohledem zaměstnavatele. Podotkl, že snahou zaměstnavatele je uzavřít PKS na rok 2025 se všemi odborovými centrálami, a to v dohodnutém termínu, tedy do 15.11.2024. Krátce se věnoval také následkům povodní a s tím související rozdělování sbírky u Správy železnic. Nechyběl ani pravidelný bod jednání – informace o mzdovém vývoji za období 1-9/2024 kdy po započtení indexu spotřebitelských cen dochází k nárůstu reálné mzdy ve výši téměř 104,6 %. Dlouhé představení, ale i diskuzi si vyžádal projednávaný „Pokyn generálního ředitele ve věci změny organizační struktury státní organizace Správa železnic – centralizace opravárenství a další organizační změny“. Personálního ředitele doplnila s informacemi Ing Hana Kohoutová.
V dotazech z řad členů PV se mimo jiné objevila i stížnost na absolvování KOP v Jeseníku v době povodní. Dle informací přímých účastníků byly problémy s pitnou vodou, procedurami, ale i samotnou dopravou do Jeseníku. Ing. Koucký přislíbil prověření těchto informací a případné vyvození důsledků, neboť Správa železnic byla ze strany poskytovatele ujištěna, že lázně poskytují péči v plném rozsahu.
V závěrečné části podal tajemník PV Miroslav Maincl informaci z Ú-OSŽ, kde došlo ke schválení úprav a navýšení částek v oblasti pojištění našich členů od 1.1.2025. Zástupce SPO Luděk Šebrle doplnil informaci o pojištění, ale popsal i vysoký počet žádostí o částku z podpůrného fondu z důvodu povodní. Snahou Ú-OSŽ je vyřizovat žádosti našich členů v co nejkratší době, na druhou stranu je třeba také ze strany žadatelů dodat potřebné informace. Zástupce BOZP Pavel Antolič shrnul proběhlá školení, kde byli vyškoleni noví inspektoři BOZP v ZO OSŽ. Vyzval zástupce PV v regionech, aby dále posílali nové zájemce na školení v dalším období.
Termín dalšího jednání PV OSŽ Správy železnic je naplánován na 21.11.2024.
Za PV OSŽ Správy železnic Miroslav Maincl a Jožka Hlaváček