Složité cestování na Kolínsku očima Miroslava Zikmunda

Dostal jsem nabídku na sobotní kolektivní návštěvu námořního muzea. Ano, námořního muzea, byť moře a podnik provozující námořní dopravu po „kožené“ privatizaci Československé námořní plavby už naše zemička nemá. Bohužel se v témže termínu konal třídní sraz 50 let po maturitě, proto jsem lákavou nabídku s lítostí odmítl.

Nicméně organizátorka navrhla, že bych na plánovaný sraz v Břeclavi (ve 13:00) mohl jet po exkurzi a přijít později. Cvičně jsem si tedy vyhledal spojení do Veletova, obce vzdálené JEN 9 km od Kolína, kde je muzeum zřízeno. Výsledek je tristním obrázkem veřejné dopravy provozované v této části Středočeského kraje. Z Kolína do Veletova je to sice JEN 9 km a JEN 19 minut jízdy autobusem, leč JEN v pracovní dny a jezdí JEN osm spojů denně. V soboty, neděle a svátky NIC.
Zbývá tedy vlak… Nejbližší železniční zastávka, Starý Kolín, je ve vzdálenosti cca 2,5 km vzdušnou čarou. Chybí ale spojnice přes Labe, přístupová cesta k „železnému oři“, kterou nikdo od roku 1845 nepostavil. Ve Veletově je sice zdymadlo a plavební komora postavená v letech 1969–1975 za účelem prodloužení labské vodní cesty k tepelné elektrárně ve Chvaleticích, doplňkem je malá vodní elektrárna, ale lávka nikdy nebyla určena k veřejnému použití pro překonání vodního toku, což je škoda. Doprava energetického uhlí byla ukončena k 1. 6. 1996.
Nejbližší most je potom v Týnci nad Labem kousek od železniční zastávky, tedy JEN 6 km od Veletova, což je cca JEN 90 minut chůze po vlastních, protože autobus jezdí JEN z Kolína přes Veletov do Týnce nad Labem a zpět. Z Kolína do Pardubic jezdí osobníky JEN ve dvouhodinovém taktu. Spolehlivý IDOS nabídl spojení Slováckým expresem s přestupem JEN 4 minuty v Kolíně. Ve Švýcarsku by na hlavní trati jel další osobník do půl hodiny, jelikož ale nejsme ve Švýcarsku, s poděkováním jsem tuto „lákavou“ nabídku opět odmítl. Při zadání minimální přestupní doby 5 minut se nabídl balíček ostravských EC. Nabízí odjezd z Hlavního nádraží v 6:19, 8:19 a 47 minut na přestup v Kolíně. Cesta do 75 km vzdáleného Týnce nad Labem tak trvá JEN 1 hodinu 41 minut a k tomu dalších cca 90 minut pěšky, nějakých 6 km proti srsti do Veletova. Cesta Praha – Veletov, autem zhruba 70 km (podle trasy) a časově něco přes hodinu, tudíž trvá JEN zhruba 200 minut neboli 3 hodiny a 20 minut. Na předpokládaný sraz v 10 nebo 11 hodin je tedy třeba vyjet cca v 6 hodin ráno, na sraz v pravé poledne pak „JEN“ v 8 ráno. Protože se ale EC 113 (6:19) ne vždy daří, variantou je i osobní vlak 9313 z Masaryčky v 5:53, v Kolíně přestup vychází prakticky nastejno.
Ono cestování do muzea není ani v pracovní den nic extra. Muzeum otvírá v 9:00, přičemž nejdříve se do Veletova přijede v 9:35 s cca 90 minutovým čekáním na autobus v Týnci nad Labem. Za tu dobu jde do Veletova dojít i pěšky. Nejbližší inteligentní spojení s odjezdem kolem 10. hodiny z Hlavního nádraží přijede do Veletova v 11:25, pro cestování z Moravy nebo jiných částí Čech tedy nic moc. Návrat z Veletova do Prahy je časově nepodstatný, buď by mne někdo s volným místem svezl kousek gumokolem, nebo bych zase došel na vlak, který ovšem jezdí JEN ve dvouhodinovém taktu.
Po exkurzi jsem tedy virtuálně odcestoval do Břeclavi na třídní sraz. Do Týnce jsem došel pěšky, pak opět jen dvouhodinový interval Os do Pardubic s plánovanou přestupní dobou jen 4 minuty na EC a do Břeclavi dorazil v 16:52, v případě ujetí vlaku EC v Pardubicích (předjetí zpožděného Os na trati) až v 17:52. To se už spolužáci odkázaní na „ideální“ JEN dvouhodinový takt IDS JMK budou rozcházet…
Miroslav Zikmund
 

Právě přítomno: 196 hostů a žádný gestor