Na 15.1. 2025 byl svolán Aktiv zaměstnanců ZO OSŽ na téma PKS SŽ 2025, FKSP a další problematiky zajímající zaměstnance Správy železnic. Za PV OSŽ byli přítomni předseda Podnikového výboru Petr Štěpánek, tajemníci Miroslav Maincl, Dušan Richter a Miloš Paleček, který celé setkání moderoval. Za zaměstnavatele se zúčastnil generální ředitel SŽ Bc. Jiří Svoboda, MBA, náměstek GŘ pro řízení provozu Mgr. Jaroslav Flegl, LL.M., náměstek GŘ pro provozuschopnost dráhy Ing. Karel Švejda, MBA, personální ředitel Ing. Pavel Koucký a zaměstnanci personálního odboru Ing. Evžen Pospíšil, Ing. Hana Kohoutová a Ivana Vránová zabývající se problematikou FKSP.
Ještě před příchodem zástupců zaměstnavatele předseda PV OSŽ SŽ Petr Štěpánek podrobně probral změny v čerpání FKSP zaměstnanci SŽ v roce 2025.
Generální ředitel ve svém příspěvku zhodnotil předchozí rok s výčtem problematických bodů, které se přenáší do roku 2025. Jde zejména o problematiku pracovní doby hasičů, kde není dosud legislativní soulad práva EU a ČR a možný konečný stav bude mít vliv na zaměstnanost v této profesi. V další části nastínil úkoly roku 2025 s ohledem jak na financování, tak na investiční akce, které probíhají nebo budou probíhat. V informaci o postupném náběhu na výhradní provoz pod ETCS uvedl, že systém nabíhá bez výrazných problémů. Ve vztahu k nabíhající digitalizaci firmy sdělil, že na GŘ bude nutno vytvořit nový odbor zabývající se touto činností. Okrajově zmínil budoucnost nehodových pomocných prostředků a požádal funkcionáře OSŽ o maximálně možné zkrácení lhůty při zpracování agendy BOZP.
Náměstek pro řízení provozu pohovořil o ETCS z pohledu řízení provozu a budoucí vizi při rekonstrukci stanic. Více se zabýval zpravováním vlaků od následujícího jízdního řádu, kdy očekávaná a předpokládaná omezení provozu si budou dopravci na základě informací od Správy železnic zpravovat sami. Zaměstnanci ŘP by pak zpravovali pouze operativní změny a omezení. Upozornil na změnu technologií, aby bylo v cílovém stavu dosaženo jakéhosi sjednocení technologií na jednotném obslužném pracovišti a sjednocení informačních systémů pro cestující. Budoucnost Správy železnic počítá s automatizací provozu. Tedy, že zaměstnanec provoz neřídí, pouze dohlíží. Zodpověděl i dotazy na téma nového předpisu D1. Probíhá připomínkové řízení. Koncem března by měl být schválen, následně proškolen a platný od nového jízdního 2025/26. Upozornil, že by měla skončit platnost tzv. „barevných“ rozkazů a platit by měl evropský rozkaz s výhledem postupné digitalizace.
Náměstek pro provozuschopnost dráhy probral aktuální problémy v provozu ETCS. V souvislosti se sněhem se projevilo namrzání a obalení sněhem a ledem čidel rychloměrů a následného zastavení hnacích vozidel. Závady na infrastruktuře SŽ nebyly zatím žádné zjištěny. Zmínil rovněž nákup asi 50 vozidel s ETCS pro údržbu infrastruktury (MUV) a plánovaný nákup většího počtu dvoucestných vozidel. Rovněž se počítá s výměnou vozidel pro údržbu trolejového vedení. Po zamítnutí odkupu starých nehodových pomocných prostředků od ČD bylo rozhodnuto tyto služby vysoutěžit dodavatelsky. U kolejových prostředků to budou pro celou síť dvě firmy, u kolových čtyři.
Personální ředitel poděkoval všem zaměstnancům, kteří přispěli nebo stále přispívají do sbírky na povodně. Více než dva miliony korun byly již postiženým kolegům vyplaceny, o zbytku ve výši více než milion by mělo být rozhodnuto na nejbližším jednání s odborovými centrálami. Krátce probral personální situaci. Volná místa by měla vždy zveřejněna na webu Správy železnic. Aktuálně je to asi 291 volných míst, z toho je to 31 výpravčích a 14 ostatních profesí z řízení provozu. Poskytovatel a destinace KOP by měli být známi po 20. lednu, první termíny by měly být koncem února. Svůj vstup ukončil rozborem mezd minulého roku, s přihlédnutím k průměrné mzdě v ČR a segmentu dopravy. Mzdový nárůst byl téměř 7 %, reálný nárůst mezd při inflaci 2,4 % je tedy téměř 4,5 %.
Po přestávce na občerstvení doplnili informace z kolektivního vyjednávání předseda PV SŽ se svými tajemníky. V závěrečné části jednání probíhala diskuze účastníků s vedením PV OSŽ SŽ a zástupci personálního odboru Správy železnic, a to nejen na téma PKS na rok 2025 a FKSP. Možnost se na cokoli zeptat měl každý účastník jednání i v průběhu celého jednání.
Měli jsme možnost naposled uspořádat podobnou akci ve starém sále hlavního nádraží v Praze, kde jsme v minulosti pořádali i podnikové konference, republikové rady a podobné akce. Na přelomu února a března tohoto roku zahájena oprava či rekonstrukce celého jižního křídla a tento sál v podobě, jak ho známe již bude minulostí. Podobný prostor, který vyhovuje nejen svou dopravní dostupností budeme v budoucnosti velmi těžce shánět.
Za PV OSŽ Správy železnic Miroslav Maincl a Jožka Hlaváček