Školení k podnikové smlouvě Českých drah organizovalo vedení PV OSŽ při ČD, a. s., v měsíci lednu. Nosným tématem všech šesti školení, provedených v celé republice, bylo vysvětlení změn v PKS pro rok 2018 oproti předcházejícímu roku a vysvětlení novinek. Současně byly přítomní zástupci ZV OSŽ z jednotlivých organizačních jednotek informováni ze strany členů PV OSŽ při ČD o aktuálních otázkách v činnosti OSŽ a o událostech, které OSŽ čekají v roce 2018. Ze strany pracovníků ekonomicko-sociálního oddělení (ESO) OSŽ-Ú byly podány také informace, týkající se změn v pracovněprávních předpisech, novelizace NOZ, jakož i změn ve vnitřních předpisech OSŽ. Závěrečná část každého školení byla věnována diskusi a dotazům.

Na prvním školení v Přerově (na snímku část přítomných z 12. 1. ) byla vyvolána diskuse o připravovaných změnách v DKV, které se sice přímo kolektivní smlouvy netýkají, nicméně je to záležitost, která v současné době snad nejvíce zajímá pracovníky DKV. „Rádi bychom věděli, jak se tato změna dotkne konkrétně zaměstnanosti v depech, nicméně odpovědi ze strany zaměstnavatele jsou víceméně obecné a nejsou pro nás uspokojující,“ řekl v diskusi místopředseda ZV OSŽ DKV Olomouc Augustin Skládal.
Na školení, které proběhlo 15. ledna v Brně, byla největší pozornost ze strany diskutujících věnována zrušení dosavadních výkonových odměn a jejich nahrazení osobním hodnocením, které se v některých případech jeví jako nespravedlivé. „Požadováno bylo, aby větší podíl osobního hodnocení byl přiznán pracovníkům v mezinárodních pokladnách a v ČD centrech,“ přiblížil průběh diskuse v Brně předseda ZV OSŽ Brno hl. n. Jiří Bláha.
Na školení v Pardubicích museli dokonce vzhledem k vysoké účasti přidávat židle. „Sešlo se více než 60 účastníků,“ zhodnotila účast na školení předsedkyně ZV OSŽ ČD žst. Pardubice Daniela Ilková. Její slova doplnila předsedkyně ZV OSŽ žst. Česká Třebová Jana Štanclová, jedna z kolektivních vyjednavaček, která byla rovněž na školení v Pardubicích přítomna: „Vysvětlení bylo dobře podané, přítomní zástupci ZO OSŽ je pečlivě vnímali a odcházeli ze školení spokojeni.“
Velice spokojen s účastí byl také předseda ZV OSŽ DKV Plzeň STP Zdeněk Kodalík. „Troufám si říci, že letošní školení k PKS (22. ledna 2018) bylo nejlepší za poslední roky. Všechny dotazy byly uspokojivě a podrobně vysvětleny a byl dán rovněž široký prostor k diskusi. Takhle nějak si představuji průběh jednání mezi zástupci vrcholového vedení OSŽ a zástupci jednotlivých základních organizací,“ pochválil organizaci školení Zdeněk Kodalík. Ocenil rovněž vystoupení oblastního inspektora BOZP Jaroslava Leštiny na téma BOZP a školení k němu.
Podobně hodnotí průběh školení i František Vopátek (předseda ZV OSŽ žst. České Budějovice, kde školení k PKS proběhlo 23. ledna. I on zaznamenal vysokou účast a spokojenost s vyjednanou kolektivní smlouvou: „Diskuse byla věcná, bez emocí, zájem byl o vysvětlení některých konkrétních ustanovení, například pokud se týká jedné z novinek PKS – vyšší odměny vlakových čet za vykonávání revizí v patrových soupravách.“
Poslední školení k nové PKS ČD se uskutečnilo 25. ledna přímo v sídle centrály OSŽ v Domě Bohemika v pražských Vysočanech. A jak hodnotí celý „školicí maraton“ I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun, který se všech jednání (spolu s dalšími členy PV OSŽ ČD) zúčastnil? Podle jeho slov byla velice potěšující vysoká účast na všech školeních a jejich konstruktivní průběh. „Nezaznamenali jsme žádné zásadní negativní reakce, i když je jasné, že některá očekávání ohledně nárůstu tarifních mezd byla u některých našich členů vyšší,“ připomněl Vokoun.
Miroslav Čáslavský
 

Právě přítomno: 325 hostů a žádný gestor