OBZOR ke stažení

Členové Dozorčí rady ČD, a. s., na svém zasedání ve čtvrtek 19. 9. 2019 zvolili Pavla Kysilku předsedou tohoto orgánu, potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík. Pavel Kysilka ve funkci předsedy DR ČD nahradil Karla Pospíšila, který kandidoval do představenstva společnosti (ČD). Jedním z prvních úkolů Dozorčí rady ČD pod vedením Pavla Kysilky bude v příštím týdnu (25. 9.) volba dvou členů představenstva. Podle informací z médií Výběrová komise vybrala šest kandidátů na doplnění dvou míst v představenstvu Českých drah. Do výběrového řízení se původně přihlásilo přes 30 zájemců.

Ředitel turnaje a předseda OSŽ Mgr. Martin Malý zahájil ve čtvrtek 19. 9. 2019 v 9 hodin dopoledne v areálu OtavArena v Písku jubilejní desátý ročník Mistrovství železničářů v kopané o pohár předsedy OSŽ: „Jsem velice rád, že díky nadšení hráčů, poctivé práci organizátorů a štědrosti sponzorů se podařilo zorganizovat další ročník Mistrovství železničářů ve fotbale,“ řekl na úvod.

O připomínkách k celostátnímu tarifu, o dopravní tripartitě, o aktuálních problémech ZAPu, a především pak o „neodkladných záležitostech na Moravě“ jednali členové Výboru ZAP OSŽ (Zákaznický personál), stacionární personál, na svém pravidelném zasedání ve středu 18. 9. 2019 v Praze, v sídle OSŽ, jehož první část navštívila ředitelka ZAP Ing. Jitka Kubíková (na snímku).

Od roku 2015 jezdí po kolejích SŽDC pozoruhodná souprava Legionářského vlaku, který se v průběhu pěti uplynulých let představil v mnoha železničních stanicích po celé republice a zavítal i na Slovensko. V současné době je možno výstavu Legiovlaku spatřit v železniční stanici Rožnov pod Radhoštěm, kde setrvá do 22. září, načež se přesune na pět dní do železniční stanice Vsetín (24. – 29. 9.). Do konce roku pak Legiovlak zavítá ještě do dalších devíti stanic, naposledy v tomto roce to bude ve Zbirohu v době od 26. listopadu do 1. prosince. Po „zimní přestávce“ bude Legiovlak navštěvovat další železniční stanice po celý rok 2020, přičemž zavítá i na Slovensko.

Kolektivní vyjednávání mezi zaměstnavatelem SŽDC a odborovými centrálami bylo zahájeno v závěru měsíce srpna předložením návrhu zaměstnavatele. Jaké změny zaměstnavatel navrhuje, jak se k němu staví odborové centrály a jak bude vyjednávání pokračovat? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro Obzor č. 18 předseda Podnikového výboru OSŽ SŽDC a místopředseda OSŽ Petr Štěpánek.

V pátek 13. září 2019 se v sídle OSŽ v Domě Bohemika uskutečnilo společné jednání představitelů odborových centrál působících na železnici. Jednání bylo svoláno za účelem dohody na společném stanovisku odborových centrál k návrhu 16. změny Tarifu jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti ČD, zaměstnanců s. o. SŽDC, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečení a provozování drážní dopravy, pro období od 15. 12. 2019, který byl odborovým centrálám zaslán k vyjádření dopisem MD ČR dne 3. září 2019.

Česká republika hostila ve dnech 10. až 13. září 2019 (v Trutnově) v pořadí již 17. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v atletice mužů a 14. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v atletice žen. V malebném historickém městě Trutnov se sešly výpravy atletů ze sedmi zemí včetně České republiky (Belgie, Bulharsko, Francie, Indie, Polsko, Švýcarsko, Česká republika).

Mimořádné jednání Podnikového výboru (PV) OSŽ při Českých drahách, a. s., bylo svoláno na středu 11. září do Prahy především kvůli přípravě kolektivního vyjednávání, ale také pochopitelně i k navrženým změnám v režijních výhodách, stihlo však projednat i řadu dalších záležitostí. V úvodu jednání přivítal tajemník PV Antonín Leitgeb (na snímku), který jednání moderoval, novou členku – Marii Štusákovou z České Třebové, která v podnikovém výboru nahradila předčasně zesnulou Janu Štanclovou. Velké části jednání se zúčastnil předseda OSŽ Mgr. Martin Malý.

Bohaté na informace bylo hned první poprázdninové zasedání Představenstva OSŽ, které se konalo v úterý 10. 9. 2019 v sídle OSŽ a které moderoval předseda OSŽ Mgr. Martin Malý (na snímku). Nejobsáhlejší z bodů - informace ze zásadních jednání – zabral více než dvě hodiny a to se zdaleka ještě neprobíralo všechno. Například k režijním výhodám se nejužší vedení OSŽ sejde znovu, na pátek pak bude svoláno společné jednání odborových centrál.

Jednotka požární ochrany SŽDC v Liberci byla zhruba před rokem vybavena dvěma zcela novými zásahovými automobily. Nahradily zhruba dvacet let staré hasičské vozy, které již neodpovídaly dnešním nárokům na efektivní hasičské zásahy. Nové vozy mají ve své výbavě nejen zařízení pro hašení požárů, ale obsahují rovněž prostředky pro zásahy, týkající se odstraňování stromů spadlých na trať, ženijní nářadí, vyprošťovací pomůcky pro nehody na přejezdech a další výbavu, která je při hasičských zásazích potřebná. Drážní hasiči v dnešní době totiž nehasí jen požáry, ale zasahují také při živelních pohromách, dopravních nehodách, po tragických střetech vlaků s osobami, či mimořádnými událostmi na železnici. Jejich všeobecnou snahou je co nejrychlejší obnova provozu.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) doporučil na post předsedy Dozorčí rady Českých drah bývalého viceguvernéra České národní banky a někdejšího generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilku. „Řídícímu výboru a Dozorčí radě České dráhy jsem se rozhodl doporučit na pozici předsedy dozorčí rady Ing. Pavla Kysilku, CSc. Je to makroekonom s velkou zkušeností s hospodařením tak významné společnosti jako jsou ČD, a. s. Ví, jaké kroky je třeba dělat k udržení a dalšímu zlepšování ratingu ČD a jak přistoupit k chystané liberalizaci trhu na železnici,“ citují média ministra Kremlíka. „Potřebujeme zkušené profesionály do vedení ČD a Pavel Kysilka je jedním z nich!“ dodal Kremlík.

Vyberte Nejkrásnější nádraží roku 2019! Ještě dnes (9. 9. 2019) můžete navrhovat krásná nádraží v ČR (na www.nejnadrazi.cz/2019), do 10. 10. 2019 pak můžete hlasovat pro jedno z deseti finalistů, slavnostní vyhlášení proběhne 12. 11. 2019 v Senátu ČR PČR v Praze. Každý může navrhnout jedno nebo i více železničních nádraží, stanic či zastávek.

Právě přítomno: 188 hostů a žádný gestor