OBZOR ke stažení

Správa železnic hodlá v průběhu měsíce dubna zahájit práce na opravě budovy železniční stanice Bohumín. Současná rekonstrukce této památkové chráněné budovy by měla přinést celkové oživení prostor nádraží, zvýšení komfortu pro cestující a snížení energetické náročnosti objektu.

Chci zájezd zrušit, jaké mám možnosti? Je výše stornopoplatků vždy stejná? Chci svůj zahraniční zájezd vyměnit za pobyt v tuzemsku, je to možné? Proč mám platit 10% storno z celé částky, když jsem uhradil pouze část a druhou část tvoří dotace od zaměstnavatele? A proč mám platit storno, když jsem problém nezpůsobil? Mám koupený zájezd, odjezd 30. 6. Bude se konat? na to všechno jsme se zeptali za vás.

Vážené členky a vážení členové OSŽ,

sdělujeme Vám, že v návaznosti na vydaná usnesení vlády ČR souvisejících s opatřeními proti koronavirové pandemii (Covid-19) - je možno požádat v souladu se Statutem Podpůrného fondu OSŽ o přiznání jednorázové finanční dávky z Podpůrného fondu OSŽ (část VII. bod 5) z důvodu jiné zřetelehodné události.

Na základě událostí, které v tuto chvíli ovlivňují všechny občany a firmy ČR, společnost ČD Cargo, a. s., nevyjímaje, byla v rámci vyhodnocení ekonomických ukazatelů dohodnuta 1. změna PKS ČD Cargo 2020/2021.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v posledních týdnech čelí svět, a tedy i Česká republika rozsáhlé pandemii nemoci způsobené virem COVID-19. Vláda ČR přijala celou řadu restriktivních opatření s cílem zamezení šíření této nemoci. Omezení pohybu osob (včetně uzavření škol) má bohužel velký dopad na tržby v železniční osobní dopravě a celkový provoz.  Z důvodu zásadního poklesu tržeb a v zájmu ochrany zdraví musel náš podnik omezit nebo zrušit provoz velkého množství osobních pokladen, dochází k postupné redukci počtu vlaků a zcela byl zrušen provoz mezinárodních rychlíků přes hranice ČR.

Sdružení železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ) požádalo vládu o podpůrné kroky, které by podpořily železniční nákladní dopravu. Ta se ocitla, podobně jako silniční nákladní doprava, v útlumu, způsobeném koronavirovou epidemií. U ČD Cargo zatím sice nějaký výrazný propad přepravy nenastal, s výjimkou téměř naprostého útlumu přepravy automobilů ucelenými vlaky, další vývoj v železniční nákladní dopravě je však vzhledem k propadající se ekonomice těžké odhadovat.

Mimořádná situace vyžaduje mimořádné řešení. Tak by se asi dalo zobecnit, proč praktičtí lékaři nyní ordinují za zavřenými dveřmi, po telefonu. Čekárny zejí prázdnotou a svého praktického lékaře lze navštívit tváří v tvář jen po předchozí telefonické domluvě, a jen za podmínky, že lékař má ochranné pomůcky. Jaká je situace v tomto ohledu v Poliklinice AGEL v Italské ulici v Praze? zeptali jsme se Bc. Renaty Douskové, místopředsedkyně OSŽ a předsedkyně Nedrážního republikového výboru OSŽ.

Počty cestujících ve vnitrostátní železniční dopravě jsou v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem nižší až o devadesát procent. Krajské úřady proto přikročily k opatřením, které železniční dopravu výrazně utlumují. K omezování dochází zejména u vlakových spojů v okrajových částech dne (tj. časně ráno a pozdě večer) a také u rekreačních vlaků. V následujících dnech budou přijata další opatření k omezení železniční dopravy.

Vážené kolegyně a kolegové, členové OSŽ,

v této nelehké době nám přicházejí z celé republiky fotografie od Vás, zaměstnanců, jak napříč profesemi šijete roušky pro své kolegy. Rádi bychom Vám všem, kteří se podílíte na této aktivitě, poděkovali a zveřejnili Vaše fotografie na webových stránkách OSŽ. Vaše skvělá práce a odhodlání dokazují, že se jako odboráři i zaměstnanci umíme semknout a vzájemně si pomáhat.

Pro zpestření a odlehčení vyhlašujeme, pod záštitou předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého, soutěž o „nejvíce originální / nejhezčí roušku“. Fotografie Vašich výrobků, prosím, zasílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 15. dubna 2020. Z obdržených fotografií porota vybere 3 roušky, jejichž autoři obdrží věcnou cenu z rukou předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého. Vítězné roušky budou publikovány na www.osz.org a v periodiku OBZOR.

Vlakové čety patří mezi profese, které jsou v přímém styku s lidmi, a proto je u nich riziko možného přenosu nemoci vyšší. Zvláště v současné době, kdy celý svět napadnul zrádný koronavirus. S jakými pocity dnes chodí do práce? A jak je o ně postaráno ze strany podniku? Mají dostatek ochranných prostředků – roušek, desinfekce, či rukavic? O tom, jaká je situace ve středisku vlakových čet Olomouc jsme hovořili s členkou ZV OSŽ železniční stanice Olomouc, vlakvedoucí Lucií Živcovou, která zájmy zdejších vlakových čet hájí.

Co budu dělat, když onemocní moji rodiče? Jak zvládnu starat se o ně a zároveň pracovat? Mám strach, že neochráním před nákazou sebe nebo svoji rodinu. Nezvládám doma učení s dětmi. Co mám dělat? Ovlivní to mojí finanční situaci? Zvládne moje dcera letos odmaturovat? Zaměstnanci ze Skupiny ČD mohou využít pomoc psychologů Dopravního vzdělávacího institutu.

Šikovné ruce železničářek - členek skupiny Kreativní práce (KRP) Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC v této složité době vůbec nezahálejí. Byť většina členek chodí do práce, po směně zasednou k šicím strojům a šijí a šijí..., jak jinak, než roušky, a to nejen pro své rodiny, blízké, obce či nemocnice, ale i pro své kolegy v práci.

Právě přítomno: 247 hostů a žádný gestor