OBZOR ke stažení

Vývoj hospodaření společnosti v letech 2012 až 2017, výsledky roku 2018 a výhled do budoucnosti přišel na jednání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, které se konalo ve čtvrtek 16. 5. 2019 v Praze, v sídle OSŽ, prezentovat výkonný ředitel společnosti ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth. „Chtěl bych vám prezentovat, čeho jsme jako společnost společně dosáhli, jak se vyvíjelo hospodaření za posledních sedm let, jak se měníme v kontextu evropského regionu a jak investujeme,“ řekl Tomáš Tóth na úvod své prezentace zobrazující výsledky hospodaření v (šesti) letech 2012-2017.

Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý a místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ SŽDC Petr Štěpánek se ve dnech 16. – 19. května 2019 zúčastnili XIX. Sjezdu maďarských železničních odborů VsZ (Vasutasok Szakszervezete). Na další čtyřleté období byli znovu zvoleni všichni tři dosavadní lídři VsZ: předseda János Melég i oba místopředsedové Róbert Zlati (člen řídícího výboru Železniční sekce ETF) a Csaba Horváth. Staronové vedení ujistilo zástupce OSŽ, že Maďarsko má i nadále zájem o spolupráci zemi střední a východní Evropy v rámci skupin Visegrádské čtyřky i ETF.

Informace ze 109. zasedání Dozorčí rady (DR) ČD Cargo (mj. schvalování konsolidované účetní uzávěrky za rok 2018), včetně zprávy o hospodaření společnosti, podrobnosti ze společného jednání kolektivních vyjednávačů PV OSŽ ČD Cargo a PV OZŽ ZSSK Cargo v Rajeckých Teplicích, či informace o jednání odborových centrál ke KOP, to vše bylo na programu jednání Podnikového výboru (PV) OSŽ ČD Cargo ve čtvrtek 16. května 2019 v Praze, v Domě Bohemika, které moderovala tajemnice PV Bc. Marta Urbancová.

V termínu 10. 6. – 20. 6. 2019 máme poslední volné pokoje pro 2-4 osoby v apartmánovém domě Orion v řecké Leptokarii, odlet z Prahy. Pro členy OSŽ a jejich rodinné příslušníky je cena 7000 Kč na osobu a pobyt. V ceně pobytu je zahrnuto komplexní cestovní pojištění, služby delegáta, transfer z letiště a zpět, řecký večer.

Sečteno, podtrženo, výpravčím z České Lípy se nelíbí záměr Ing. Martina Koleše, náměstka pro řízení provozu OŘ Hradec Králové, zrušit v České Lípě hl. n. funkci výpravčího vnější služby a nahradit ji staničním dozorcem. Českolipští výpravčí se proti návrhu Martina Koleše tvrdě postavili.

V rekreačním zařízení Prudká u Tišnova se ve dnech 15. a 16. května 2019 konalo tradiční společné výjezdní zasedání podnikových výborů OSŽ při ČD a slovenského OZŽ při ZSSK. Na jednání přijeli i zástupci slovenského PV OZŽ při ZSSK Cargo, jejich kolegové z PV OSŽ při ČD Cargo však do Prudké nedorazili z důvodu nenadálého úmrtí asistentky předsedy PV Jany Mulákové a jejího pohřbu, který se konal v den jednání. Za vedení Českých drah se jednání zúčastnil generální ředitel ČD, a. s., Miroslav Kupec spolu s ředitelem personálního odboru GŘ ČD Ivo Veselým (na snímku s I. místopředsedou OSŽ Vladislavem Vokounem). Přítomen byl rovněž předseda OSŽ Martin Malý a zástupci vedení slovenského OZŽ František Zaparaník a Ĺudevít Mikloš.

Správa železniční dopravní cesty během šesti měsíců zrekonstruovala nádražní budovu v Nižboru na Berounsku. Stavební práce za přibližně 6,5 milionu korun bez DPH zrealizovala společnost Dosta. Předmětem stavebních úprav byl jak exteriér, tak interiér více než sto let staré budovy.
Nová je střecha i fasáda objektu, zásadními úpravami prošly čekárna pro cestující, dopravní kancelář i denní místnost výpravčích.

V pondělí 13. 5. 2019 dopoledne se na společném jednání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka s generálním ředitelem SŽDC Jiřím Svobodou (v rámci pravidelné porady vedení SŽDC) ministr dopravy seznámil se stavem přípravy výstavby vysokorychlostních tratí a postupem oprav výpravních budov.

Dílny pro opravu vozidel (DPOV, a. s.) jsou dceřinou společností Českých drah a zajišťují opravy vozového parku své mateřské společnosti. Jak se vyvíjí ekonomika DPOV, a. s., jaká je struktura této společnosti, jak se její vedení vyrovnává s nedostatkem pracovníků a co dělá pro to, aby si je udrželo a aby stoupala produktivita práce? Na tyto a další otázky odpovídá pro časopis Obzor předseda představenstva této společnosti Ing. Roman Kott.

V sobotu a v neděli 11. a 12. května vypraví České dráhy parní vlak z pražského hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka. V železničním muzeu ČD v Lužné pak čeká na návštěvníky parní víkend, během něhož mohou podniknout krátký výlet parním vlakem z Lužné do Rakovníka a zpět. Zájemci se budou moci svézt také vláčkem s parní lokomotivou po úzkorozchodné drážce nebo si prohlédnout výstavu železničních modelů a kolejišť v měřítku 0, H0 a TT. Nejvýznamnějším bodem programu ale bude ukázka zatopené lokomotivy „Heligón“ 414.096 (na snímku), jejíž zprovoznění po více než 50 letech se chýlí k závěru.

Nejen cestující veřejnost je v Německu stále nespokojena s nedochvilností vlaků, ale ještě horší je situace v nákladní dopravě, kde spoje dojíždějí s ještě větším zpožděním, konstatoval 7. května německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve středu 8. května nás navždy opustila naše drahá kolegyně Jana Muláková, asistentka předsedy PV OSŽ ČD Cargo. Zesnula náhle, ve věku nedožitých 50 let.

Poslední rozloučení s Janou se koná 15. 5. v 10 hodin ve smuteční síni v Lounech.

Radek Nekola

Právě přítomno: 219 hostů a žádný gestor