(AKTUALIZOVÁNO!) S velkými ovacemi odstartoval v pátek 8. prosince expresní spoj ICE na nové trati, jež zkracuje dobu jízdy mezi Berlínem a Mnichovem v délce 623 kilometrů z dosavadních šesti na pouhé 3.55 h. Cesta z německé metropole do Norimberku potrvá nyní pouhé 2.51 h. „Dopravní projekt Německá jednota (Deutsche Einheit) č. 8“, jak zní označení tohoto největšího železničního stavebního díla Německa, si vyžádal na deset miliard eur a trval s přerušením od roku 1996 více než dvacet let, uvedl v pátek deník Handelsblatt. Při páteční slavnostní premiéře, jíž se zúčastnili mj. i tři ministerští předsedové, zvláštní vlak zastavil také v Norimberku, Erfurtu, Lipsku, Wittenbergu a Berlíně, kde byly uspořádány velké oslavy za přítomnosti i spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Nový jízdní řád začne platit v neděli 10. 12. 2017 a přinese 8925 vlaků pod hlavičkou národního dopravce ČD, oznámily ve středu 22. 11. 2017 České dráhy během speciální prezentace. Cestou z Prahy do Plzně měli novináři příležitost prohlédnout si Pendolino s novým interiérem (jednotka 005), které bude od 10. 12. 2017 součástí Západních expresů. Cestou z Plzně do Plané u Mariánských Lázní byl pak ve zvláštním vlaku, taženém lokomotivou Vectron v novém designu ČD, představen nejen Západní expres, ale také novinky jízdního řádu 2018. Cestou zpět z Plané u Mariánských Lázní do Plzně byli novináři seznámeni s regionálním jízdním řádem Plzeňského kraje 2018.

Od prosince letošního roku bude Švýcarská spolková dráha (SBB) testovat zákaz kouření na pěti nádražích, který by měl od konce roku 2018 platit v celé zemi. Z dosud oficiálně nezveřejněného dokumentu vyplývá, že k tomuto opatření přikročila SBB na základě žádostí mnoha zákazníků, informoval počátkem listopadu deník Neue Zürcher Zeitung. K tomuto testu, který má započít od nového jízdního řádu a má trvat jeden rok, byla vybrána nádraží hojně využívána zejména pendléry, jako je především Stadelhofen v Curychu. Zákaz má stoprocentně platit na třech místech: v curyšském Stadelhofenu, Basileji a Nyonu. Opatření se zavede rovněž v Bellinzoně, kde však na třech peronech mají být vždy dvě kuřácká pásma a popelníky. Na nádraží v Neuenburgu sice upustili od tohoto nařízení, avšak zřídí zde speciální místnost pro vyznavače nikotinové neřesti.

Ještě v žádném měsíci nezaznamenaly dálkové vlaky Deutsche Bahn (Německé dráhy) tolik zpoždění, jako letos v říjnu. Na vině byly mohutné vichřice, jež zavinily, že každý čtvrtý spoj ICE nebo IC dojel pozdě do cíle, konstatoval 15. listopadu deník Handelsblatt. Odstraňování spadlých stromů a jiných poškození železniční infrastruktury trvalo i několik dní. Ukazatel dochvilnosti tak klesl ze 78,9 v září na 74,3 procenta v říjnu, vyplývá z nejnovější statistiky DB. Ještě v prvním pololetí letošního roku byl ukazatel přesnosti všech dálkových vlaků 81 procent, což byl cíl, jehož si koncern přál dosáhnout v celém roce 2017. Jak připomněl list, za dochvilný čas se považuje dojezd s menším zpožděním, než 5.59 min.

Na atraktivní pracovní nabídky se můžou těšit vybraní čerství absolventi středních škol a učilišť s nejlepšími studijními výsledky. Celkem 270 absolventů ze 49 škol v gastronomických, technických oborech a v oborech služeb letos získalo osvědčení od Hospodářské komory, které dokládá zaměstnavateli požadovanou kvalitu mladých pracovníků, tedy o odborných schopnostech uplatnitelných v praxi. Partnerem akce se z iniciativy předsedy představenstva a generálního ředitele Pavla Krtka stal národní dopravce Českých drah, a. s., jako významný zaměstnavatel.

Jako perličku na závěr z Pošumavských lokálek (Provozní soubor Šumava) uvedl na konci jednání Ústředí OSŽ (ve středu 25. 10. 2017) František Vopátek informaci o finanční odměně 25 000 Kč společnosti GW Train Regio strojvedoucím, kteří vystoupí z Federace strojvůdců. „Pokud vím, tak 40 strojvedoucích na to kývlo, jedině dva to odmítli,“ konstatoval František Vopátek.

AKTUALIZOVÁNO - Vichřice „Herwart“, která se prohnala ze soboty na neděli Spolkovou republikou Německo, hlavně severními a středoněmeckými regiony, způsobila na mnoha místech značné škody, v železniční dopravě nevyjímaje, informoval v neděli 29. října na své webové stránce deník Handelsblatt. Deutsche Bahn (Německá dráha) byla nucena zastavit provoz vlaků, které v sedmi spolkových zemích až na vzácné výjimky nevyjely. Živlem byly ochromeny prakticky všechny tratě ve Šlesvicku-Holštýnsku, Dolnosasku, Hamburku, Meklenbursku-Pomořanech, Sasku, Sasku-Anhaltsku a Duryňsku, uvedla mluvčí dráhy. V Hamburku fungovala S-Bahn jen v omezeném rozsahu. V Dortmundu, Bielefeldu a Hammu dala DB k dispozici vlaky k přenocování cestujících, jejichž spoje byly zastaveny. Vzhledem k prudké bouři nebylo možno nasadit náhradní autobusovou dopravu.

V noci ze soboty 28. na neděli 29. října končí letní čas, hodinové ručičky se ve tři hodiny v noci posunou o hodinu zpět. Kvůli této změně bude osm nočních vlaků Českých drah uprostřed noci hodinu čekat na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Hned tři z nočních spojů si postojí v Bohumíně, zbylých pět pak v Čadci, Ostravě-Svinově, Ostravě hl. n., Pardubicích a v Brně. Dvěma párům rychlíků a dvěma párům spojů EN se jízdní doba prodlouží o hodinu. Rekordmanem v tomto ohledu je rychlík Chopin z Varšavy do Vídně, který v Bohumíně běžně stojí 59 minut; jeho pobyt se tedy téměř zdvojnásobí - prodlouží na téměř dvě hodiny.

Soukromý dopravce GW Train Regio převezme od 10. prosince provoz všech rychlíků mezi Plzní a Mostem. S Ústeckým a Plzeňským krajem se podle serveru domluvil na převzetí spojů, které dosud zajišťovaly České dráhy. Namísto čtyř párů vlaků tak bude GW Train Regio od prosince ve všední dny denně vypravovat šest, v sobotu sedm, v neděli osm párů. Nově v jízdním řádu přibude víkendový rychlík s odjezdem v 8 hodin z Plzně. Dopravce nabídl krajům prakticky stejné podmínky, jako ministerstvu dopravy. Za kilometr jízdy si bude podle webu Zdopravy.cz účtovat 76 korun.

Ve středu 11. října se ve vládním salonku na pražském hlavním nádraží sešli železniční literáti, aby pokřtili již čtvrtý díl knihy Literáti na trati. Úvodní slovo k tomuto přátelskému setkání pronesl jako obvykle duchovní otec projektu – František Tylšar (na snímku). „Přesně před rokem jsme zde uváděli do života naši třetí knihu, dnes už je vyprodaná,“ konstatoval a poté již představil čtvrtou knihu – která je opět obsáhlejší než ty minulé a která přináší i jednu novinku: k její přípravě byli přizváni i výtvarníci a fotografové skupiny Českého zemského svazu FISAIC, aby některé básně nebo povídky doprovodili obrazově. „Na prvním díle knihy spolupracovalo osmnáct autorů, na druhém čtyřicet, na třetím padesát a na tom letošním již sedmdesát dva autorů, fotografy a výtvarníky v to nepočítaje,“ řekl František Tylšar. O dobrou náladu se při zahájení i po ukončení oficiální části postaralo Řehečské kvarteto svými jarmarečními písněmi.

Po čtyřdenním přerušení železniční dopravy v severním Německu, způsobeném bouří Xavier, byl v pondělí 9. října ráno obnoven provoz mezi Hamburkem a Berlínem – zatím alespoň po jedné koleji. Avšak v opačném směru musí vlaky jezdit oklikou přes Stendal a Uelzen, informoval 9. 10. mluvčí Deutsche Bahn (Německé dráhy). Uvedení do provozu i dráhy z Berlína do Hamburku bez objížďky může ještě nějakou dobu trvat, dodal.

Hned dvě železniční aktuality připravily České dráhy na svátek svatého Václava 28. září. Jednak mimořádně posílily spoje Cyklohráčku z Prahy přes Zákolany do Slaného a zároveň na dva spoje na Posázavském pacifiku z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Čerčan a zpět nasadily lokomotivu „Bardotka“ 749.008, která v tento den oslavila 50 let ve službách Českých, respektive Československých státních drah.

Právě přítomno: 194 hostů a žádný gestor