OBZOR ke stažení

Už dvanáct měsíců využívají studenti a senioři slevy v dopravě, názory na dopad slev se ale různí. Po roce platnosti slev pro seniory a studenty ve veřejné dopravě se počet cestujících ve vlacích výrazněji nezvýšil, jde maximálně o jednotky procent. Vliv slev si nejvíce pochvalují autobusoví dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů, vyplývá z vyjádření dopravců pro ČTK. „Definitivní čísla za celý uplynulý rok od zavedení slev zatím nejsou k dispozici, takže nemůžeme na tuto otázku my, ani média kvalifikovaně odpovědět. Dle v minulosti prezentovaných dílčích závěrů k nárůstu došlo. Navíc lze říci, že prokazatelný zájem o přepravu po železnici vzrostl, nepochybně i z tohoto důvodu,“ namítá Lenka Rezková, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva dopravy ČR.

Při hledání strojvedoucích se železniční společnosti v Bádensku-Württembersku chtějí v budoucnu spojit a přestat si navzájem přetahovat kandidáty na strojvedoucí. Jak oznámilo ministerstvo dopravy, odpovídající dohodu podepsaly železniční společnosti ve čtvrtek 22. srpna ve Stuttgartu. Společnosti se v něm zavázaly stanovit společné standardy pro nábor a školení nových zaměstnanců, jako jsou investice do školení a finanční pobídky. Kromě toho se platí paušální sazby za školení, pokud jsou vyškolení strojvedoucí přijímáni v jiných společnostech.

Průběžná zpráva vyšetřovatelů z úřadu SUST podporuje požadavky odborového sdružení zaměstnanců v dopravě (SEV). Zpráva SUST potvrzuje, že technické závady na dveřích byly příčinou smrtelného pracovního úrazu vlakvedoucího SBB dne 4. srpna 2019. SEV požaduje po SBB v zájmu zaměstnanců a cestujících, aby podrobily všechny dveře vozů typu EW IV dodatečné kontrole. Podle závěrů ze schůzky SEV a SBB (14. 8. 2019) by měly být všechny vozy prověřeny do týdne. SEV požaduje, aby vozy bez pojistky dveří byly staženy z provozu a doplněny o spolehlivou kontrolu bezpečně zavřených dveří. V neposlední řadě musí SBB nasadit kvalifikovaný personál do údržby.

Deutsche Bahn (DB) podle šéfa Dr. Richarda Lutze pokračovala v prvním pololetí 2019 v růstu a progresivním zlepšování kvality a výkonosti. Dálková osobní doprava zaznamenala v pololetí růst přepravy o 1,3 % na 71,8 mil. cestujících ve vlacích ICE a IC, což je nový rekord. Za celý rok 2019 plánuje DB v dálkové osobní dopravě přepravit více než 150 mil. cestujících, což by bylo více než kdykoliv předtím. Plnění jízdního řádu 77,2 % je pro dálkovou osobní dopravu lepší než loni s 74,9 % a lepší než cíl DB s 76,5 %.

Pardubický kraj připravil ve spolupráci s Českými drahami pravidelné sobotní jízdy historických vlaků z České Třebové do Hanušovic a zpět. O jízdy pod Králickým Sněžníkem, na nichž se podle plánu měl střídat Velký Bejček (423.009) s Krokodýlem (M 286.0001), je letos velký zájem. Turisté tento spoj využívají především k návštěvě pevnostních objektů, muzeí, ale i horských středisek v okolí Králického Sněžníku.

Na opravenou trať u Mariánských Lázní, kde na konci července vykolejil nákladní vlak, se dnes (ve čtvrtek 15. 8. 2019) okolo 19. hodiny vrátí vlaky. Rychlost v místě nehody je nyní snížena na 20 km/h. České dráhy oznámily, že dnes v podvečer obnoví provoz svých vlaků u Mariánských Lázní. První dálkové spoje projedou opraveným úsekem okolo 19. hodiny.

Regionální trať z Kostelce u Jihlavy do Slavonic (227) by se měla v dohledné době dočkat revitalizace, která přinese díky zvýšení rychlosti ze současných 50 na 80 km/h zkrácení jízdních dob vlaků. V plánu je i vybudování nových nástupišť a železničních přejezdů se světelnou signalizací. SŽDC počítá s tím, že obnova tratě by měla proběhnout od března 2021 do srpna 2022. Výměna čeká i staniční a traťové zabezpečovací zařízení, což by mělo umožnit dálkové řízení provozu. Na investici s předpokládanými náklady kolem 1,8 miliardy korun teď státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybírá dodavatele dokumentace pro územní řízení.

Ruské železnice (RŽD) a ruská spedice Fesco zahájily nákladní přepravy z Koreje do Evropy přes Sibiř. První kontejner byl odeslán 25. června z Busanu v Jižní Koreji do komerčního přístavu ve Vladivostoku na dálném východě Ruska. Další cesta pokračovala přes Sibiř do běloruského Brestu, kde byl přeložen na normálněrozchodné vagóny. Železniční přeprava pokračovala do terminálu v polském Brzegu Dolnym a finální doručení konečnému zákazníkovi proběhlo po silnici do Wroclawi.

Kolejnice, natřené bílou barvou, odolávají lépe vysokým teplotám, neboť snižují jejich účinky až o sedm stupňů. Tvrdí to experti v německém týdeníku WirtschaftsWoche, který 25. července otiskl jejich poznatky. Rakouská spolková dráha (ÖBB) dala takto zkusmo nalakovat kolejnice v délce pěti kilometrů 60 km jižně od Lindau, podobně Švýcarská spolková dráha (SBB) testovala odstavné koleje nedaleko Solothurnu. A již počátkem července učinila i Deutsche Bahn (Německá dráha) rovněž takový pokus. „Studie prokázaly, že světlý nátěr ochlazuje kolejnice až o sedm stupňů,“ prohlásil mluvčí SBB Reto Schärli.

(AKTUALIZOVÁNO) V neděli 28. 7. 2019 v 16.33 hodin mezi Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi vykolejil nákladní vlak. Při mimořádné události vykolejila jedna z lokomotiv a třináct vozů. První z dvojice lokomotiv na čele vlaku a vozy na jeho konci zůstaly nevykolejeny. Provoz na trati je zastaven. Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti vzniku mimořádné události.

Ministerstvo dopravy spolkové země Bádensko-Württembersko vypsalo konkurz na 28 strojvedoucích, kteří mají ve čtyřech obvodech vytvořit zálohu pro zaměstnance na dovolené nebo v pracovní neschopnosti. Vedle vyšší moci a technických problémů je totiž nedostatek strojvedoucích jednou z hlavních příčin odřeknutí vlaků.

Ve čtvrtek 18. července 2019 byla ve stanici Praha-Libeň slavnostně pokřtěna lokomotiva 363.506-7 pyšnící se novým reklamním polepem. Ten má přilákat zaměstnance profesí, které ČD Cargo nejvíce chybí – strojvedoucí a posunovače. Křtu „personální“ lokomotivy se ujali předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik, MBA, a Ing. Mojmír Bakalář, ředitel odboru personálního.

Právě přítomno: 202 hostů a žádný gestor