OBZOR ke stažení

Segmentace železnice na množství malých dopravců nese v sousedním Německu neblahé plody pro cestující veřejnost. Cestující vlakem nestátního dopravce v Bavorsku musí od 16. července 2019 počítat s dalšími odřeknutými vlakovými spoji. Týká se to vlaků Alex i Oberpfalzbahn. Důvodem je akutní nedostatek strojvedoucích. Železniční dopravce z portfolia italských Ferrovie Stato slibuje alespoň náhradní autobusovou dopravu.

„Děláme vše pro to, aby byla oprava ´Polky´ do letních prázdnin dokončena a lokomotiva v novém slušivém laku mohla opět dělat radost malým i velkým cestujícím,“ informace tohoto znění se objevila před prázdninami na vývěskách v Jindřichově Hradci a okolí s ujištěním, že jakmile bude dokončena oprava „Polky“, bude zahájena generální oprava parní lokomotivy U 37.002, tzv. „Sedmatřicítky“.

Plzeňské hlavní nádraží prošlo v uplynulých letech celkovou rekonstrukcí a stane se jednou z prvních železničních stanic SŽDC, kde bude zaveden nový orientační a informační systém pro cestující. Změnou projde mimo jiné označování nástupišť a kolejí, které bude odpovídat novým pravidlům SŽDC pro umisťování a vzhled prvků orientačního a informačního systému. Ta se postupně zavádějí i v dalších rekonstruovaných železničních stanicích, například v Berouně nebo Chebu, a odpovídají pravidlům známým z většiny ostatních evropských zemí.

České dráhy v souvislosti se zvýšenou poptávkou po přepravě v neděli 23. června posílí své spoje o několik tisíc míst navíc. Zavedou i zvláštní vlak na Moravu. Cestujícím, kteří nepojedou na demonstraci, doporučují naplánovat své cesty tak, aby se vyhnuli zvýšené přepravní špičce související s účastí na demonstraci v Praze na Letné. Dopravce bude během dne monitorovat zájem cestujících o přepravu a v případě potřeby operativně zajistí posilu vlaků do Prahy i ve směru z metropole.

Zástupci Jihomoravského kraje dnes (19. června 2019) otevřeli obálky s nabídkami společností na dodání 37 nových železničních jednotek včetně full-servisu. Kraj chce nákup vlaků v odhadované pořizovací hodnotě 6,7 miliardy korun financovat i z dotací z Evropské unie. Jejich oficiální schválení očekává letos v červenci. „Obdrželi jsme nabídky, které budeme dále posuzovat. Zatím však nebudeme specifikovat, které firmy se o zakázku zajímají,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Zvýšení rychlosti průjezdu vlaků, zlepšení komfortu cestujících při přístupu k vlakům a také zlepšení operativního řízení i zvýšení bezpečnosti železniční dopravy, to vše si kladl za cíl projekt Rekonstrukce železniční stanice Jaroměř. Nové ostrovní nástupiště sice stojí, ale kolejiště ještě není dokončeno a tím pádem ani používáno.

Správa železniční dopravní cesty během šesti měsíců zrekonstruovala nádražní budovu v Nižboru na Berounsku. Stavební práce za přibližně 6,5 milionu korun bez DPH zrealizovala společnost Dosta. Předmětem stavebních úprav byl jak exteriér, tak interiér více než sto let staré budovy.
Nová je střecha i fasáda objektu, zásadními úpravami prošly čekárna pro cestující, dopravní kancelář i denní místnost výpravčích.

Nejen cestující veřejnost je v Německu stále nespokojena s nedochvilností vlaků, ale ještě horší je situace v nákladní dopravě, kde spoje dojíždějí s ještě větším zpožděním, konstatoval 7. května německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rada Jihomoravského kraje v nejbližší době projedná druhou aktualizaci Plánu dopravní obslužnosti Jihomoravského kraje, díky které nedojde na lince S52 Zaječí – Čejč – Mutěnice – Hodonín v připravovaném jízdním řádu 2019/2020 k žádným zásadním změnám. Objednávka Jihomoravského kraje na této železniční trati bude ve stejném rozsahu vlakové dopravy jako v současně platném jízdním řádu.

České dráhy koupí od konsorcia Škoda Transportation – Škoda Vagonka až 50 nízkopodlažních dvouvozových elektrických jednotek typu RegioPanter (řada 650) a 5 moderních patrových vlaků typu push-pull, které budou jezdit na severní Moravě (Frenštát pod Radhoštěm město – Frýdlant nad Ostravicí – Frýdek-Místek – Ostrava) celkově za přibližně 7 miliard Kč. Prvních 31 souprav (z 50) se už začne vyrábět a v provozu by měly být na jaře 2021. Dopravce je využije především na tratích: Plzeň – Cheb – Karlovy Vary; Klatovy – Plzeň – Beroun; Strakonice/Písek – České Budějovice; Tábor/Jindřichův Hradec – České Budějovice; Jihlava/Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod – Kolín.

Po deseti letech oprav se vrací na koleje jedna z nejstarších dochovaných lokomotiv v tuzemsku, které se pro její typický baňatý komín, připomínající roztrub stejnojmenného žesťového hudebního nástroje, vžil název Heligón. Tato lokomotiva je jednou ze tří této řady, které se do dnešních dnů uchovaly. Pouze jeden se však vrací na koleje s vlastním pohonem – a tím je právě stroj 414.096 v majetku Českých drah, vyrobený v roce 1906 ve vídeňské továrně Maschinen-Fabrik Staatseisenbahn-Gesellschaft. Další dva stroje jsou odstaveny v muzeích v rakouském Strasshofu a ve slovinské Lublani.

Speciální webovou stránku a turistickou aplikaci pro mobilní telefony spustily v polovině měsíce dubna České dráhy. Jmenuje se Vlakem na výlet a jejím hlavním cílem je usnadnění vyhledávání výletních cílů, které jsou zařazeny do různých kategorií. Akce je založena na předpokladu, že vlak je ideálním dopravním prostředkem na výlet a upozorňuje na zajímavé výletní lokality, které jsou právě vlakem dobře dostupné. Výletníci tak získávají nejen tip na samotné cílové místo, ale také množství praktických informací. Aplikaci je možné si zdarma stáhnout z webu ČD (http://www.cd.cz/vlakem-na-vylet).

Právě přítomno: 234 hostů a žádný gestor