OBZOR ke stažení

Nejpozději do 10 let mají být všechny nákladní vagony v Evropě vybaveny digitálním automatickým spřáhlem. I díky tomu budou nákladní vlaky od lokomotivy do posledního vagonu digitálně propojené. Ke splnění tohoto cíle se dne 14. ledna 2020 v Hamburku podpisem Charty „Digitálního automatického spřáhla“ zavázaly drážní svazy Držitelů nákladních vagonů (VPI), Síť evropských železnic (NEE), Svaz německých dopravců (VDV), Aliance pro koleje a Mezinárodní svaz držitelů vagonů (UIP).

Ministr dopravy Vladimír Kremlík jednal s ředitelem Arrivy Danielem Adamkou o provozu vlaků Arrivy na rychlíkových linkách. „Jsem rozčarován z nepříliš povedeného zahájení provozu Arrivy na těchto linkách a panu řediteli jsem jasně oznámil, že pokud nebudou cestujícím poskytovány řádné a kvalitní služby v souladu se smlouvou, bude muset ministerstvo zvážit výpověď smlouvy,“ informoval ve středu 15. 1. 2020 ministr dopravy Vladimír Kremlík na svém facebookovém profilu.

Po několika letech hledání optimálního technického řešení schválila v polovině prosince Centrální komise Ministerstva dopravy studii proveditelnosti, týkající se modernizace úseků Praha-Vysočany – Všetaty a Lysá nad Labem/Nymburk – Mladá Boleslav – Bakov nad Jizerou včetně novostaveb tzv. Všejanské, Bezděčínské a Dalovické spojky. Na základě tohoto souhlasu může SŽDC pokračovat v investiční přípravě této stavby.

Cestující, kteří po výstupu z vlaku na pražském hlavním nádraží pokračují v cestě na Žižkov, musejí obcházet celé nádraží, případně volit cestu tramvají. Část cestujících, ve velké míře především studenti Vysoké školy ekonomické, která se nachází cca 100 metrů od posledního nástupiště, si přes zákaz zkracuje cestu přes koleje. Tento dlouhá léta trvající stav by měl být ukončen v roce 2021, kdy by měly být dokončeny práce na prodloužení současného podchodu právě směrem na Žižkov, čímž všechny popsané komplikace odpadnou.

ČD posílily předvánoční vlaky o více než deset tisíc míst, opatření se týká téměř všech expresů a rychlíků jedoucích z Prahy do Ostravy, do Plzně a Chebu, do Ústí nad Labem a Chebu nebo z Prahy do Českých Budějovic. Další vozy jsou zařazeny i do vlaků na Slovensko. Navíc v pátek 20. 12. 2019 a v pondělí 23. 12. 2019 vypraví České dráhy i mimořádný odpolední posilový expres Ostravan z Prahy (odjezd v 15.36 h) do Ostravy s kapacitou přes 400 míst k sezení.

V neděli 15. 12. 2019 vstoupil v platnost nový jízdní řád na železnici a s ním i několik zásadních změn na českých kolejích. Začala platit většina nových smluv na dálkovou dopravu (objednávka Ministerstva dopravy) i na úrovni regionální (objednávka jednotlivých krajů). 5 z 28 rychlíkových linek a některé regionální spoje nově zajišťují jiní dopravci než České dráhy a některé smlouvy na krajské úrovni přešly do režimu „brutto“ (nesení rizik a příležitostí za výnosy na straně objednatele). Kontroloři Ministerstva dopravy ČR již působí přímo v terénu.

V sobotu 30. 11. 2019 byl prodej jízdenek ukončen i v železniční stanici Počátky-Žirovnice: „Vážení cestující, v této železniční stanici nebude od 1. 12. 2019 zajištěn prodej jízdních dokladů,“ oznamuje informační leták na osobní pokladně v Počátkách-Žirovnici. A ta se dnes po odjezdu posledního osobního vlaku 8315 do Veselí nad Lužnicí v 19.13 h definitivně uzavřela.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (na snímku) podepsal novou desetiletou smlouvu o veřejných službách s Českými dráhami. Byl tak dovršen proces dojednávání nových podmínek zajišťování veřejných služeb. Nová smlouva zajišťuje provoz na 6 expresních a 13 rychlíkových linkách.

Z důvodu dokončené elektrizace úseku Louka u Litvínova – Litvínov budou vlaky vedeny elektrickou trakcí až do Litvínova bez nutnosti přestupu v Louce u Litvínova. V úseku Ústí nad Labem – Chomutov – Klášterec nad Ohří dochází k navýšení počtu spěšných vlaků linky U51 v pracovní dny, dojde také k navýšení víkendových spěšných vlaků linky T8 Ústí nad Labem – Moldava v Krušných horách.

Stoletá budova nádraží v Hanušovicích (trať 292 Šumperk – Jeseník - Krnov) projde v následujících dvaceti měsících zásadní proměnou. V listopadu zde byly zahájeny práce na její rekonstrukci, které provádí společnost Hroší stavby Morava. Budova získá novou fasádu a bude doplněna o historické ozdobné prvky. Současně se vymění střecha, dveře, okna a odbourají se dva přístavky, kde následně vznikne nové parkoviště.

Vánoční atmosféra, prodej zabíjačkových specialit, medovina a svařák, pro děti pak „pekelné“ soustředění s plněním čertovských úkolů – to vše a mnoho dalších nezapomenutelných zážitků čeká účastníky jízdy historického Mikulášského parního vlaku, který vyjede z Brna v sobotu 30. listopadu 2019 ve 14.03 hodin a zamíří do Oslavan, kam přijede v 15.05 hodin.

Za posledních třicet let se železnice změnila, více než za půl století před tím. Nejen na hlavních železničních koridorech se podstatně zkrátily cestovní časy. Díky podstatně rychlejším vlakům dnes cestující tráví ve vlaku až o třetinu méně času než tomu bylo před 30 lety. Například v roce 1989 trvala nejrychlejšímu expresu Ostravan cesta mezi Prahou a Ostravou přibližně 4,5 hodiny, dnes několikrát za den rychlovlaky SC Pendolino spojují obě města za 3 hodiny. Cesta mezi Prahou a Brnem se zkrátila skoro o hodinu, z tehdejších téměř 3,5 na současných 2,5 hodiny.

Právě přítomno: 210 hostů a žádný gestor