OBZOR ke stažení

Za posledních třicet let se železnice změnila, více než za půl století před tím. Nejen na hlavních železničních koridorech se podstatně zkrátily cestovní časy. Díky podstatně rychlejším vlakům dnes cestující tráví ve vlaku až o třetinu méně času než tomu bylo před 30 lety. Například v roce 1989 trvala nejrychlejšímu expresu Ostravan cesta mezi Prahou a Ostravou přibližně 4,5 hodiny, dnes několikrát za den rychlovlaky SC Pendolino spojují obě města za 3 hodiny. Cesta mezi Prahou a Brnem se zkrátila skoro o hodinu, z tehdejších téměř 3,5 na současných 2,5 hodiny.

Nejrozsáhlejší síť bezbariérových spojů napříč celou Českou republikou obhospodařují České dráhy. V novém jízdním řádu pro rok 2020 vypraví národní dopravce každý den bezmála pět tisíc bezbariérových vlaků. V dalších dvou letech uvedou České dráhy do provozu desítky dalších nových souprav a nabídku cestování pro osoby s handicapem rozšíří na nové linky.

Ve Středočeském kraji se v současné době budují moderní terminály veřejné dopravy přímo propojující vlaková a autobusová nádraží za přispění Evropské unie, díky čemuž se Pražská integrovaná doprava stává atraktivnější, neboť je tak cestujícím umožněn přímý přestup z vlaků na autobusy typu „hrana – hrana“. Kupříkladu v Kolíně je nový zastřešený dopravní terminál v ulici Pod Hroby (na snímku) v provozu více než rok.

Ty, kteří chtěli v sobotu cestovat z Oltenu do Sissachu, čekalo při příchodu na stanici nepříjemné překvapení: Vlaky nejezdily celý den a byly nahrazeny autobusy. Důvodem nebyla porucha zabezpečovacího zařízení nebo porucha na trati, ale „aktuálně napjatá personální situace - nedostatek strojvedoucích,“ uvedla v sobotu mluvčí SBB Sabine Baumgartnerová. SBB se snaží již nějakou dobu bojovat proti nedostatku strojvedoucích.

Ve dnech 11. - 13. října 2019 uspořádal francouzský zemský svaz UAICF výroční mezinárodní výstavu interoperabilních modulů junior FISAIC u příležitosti modelářské výstavy ve městě Sedan v Ardenách. Na výstavě byla sestavena síť 30 modulů junior v měřítku 1:87 (H0) s premiérovým digitálním provozem, který umožnil provoz více individuálně ovládaných vlaků na trati a přidal atraktivní ozvučení nasazených hnacích vozidel. Na výstavě se aktivně podíleli Češi, Francouzi, Maďaři a Němci.

Železniční dopravu na regionálních drahách ve Francii v pátek (18. 10. 2019) ráno „vážně narušila“ neohlášená stávka strojvedoucích a průvodčích, kteří protestovali proti penzijní reformě. Silně narušen byl také provoz v pařížském regionu, kde problémy podle tisku postihly i spoje na pařížská letiště, nevyjelo také několik rychlovlaků TGV. V Provence na jihu země podle státních drah SNCF nevyjely žádné regionální vlaky a v Bretani každý druhý. S komplikacemi se potýkali cestující v regionálních spojích také na západě a východě země.

„Nová generace železničářů“ je heslo, které si předseda představenstva Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) Andreas Matthä vytýčil jako úkol ctižádostivého programu, jehož hlavním cílem je postupně naplnit na 10 000 pracovních míst, jež dráha v nejbližších letech vytvoří. Koncern je nucen řešit personální deficity z 90. let, kdy zhruba čtvrtina všech zaměstnanců odešla do důchodu.

Nová hala společnosti ČD Cargo na čištění nákladních vozů v SOKV Ústí nad Labem byla dnes - ve středu 9. 10. 2019 - slavnostně pokřtěna. Křtu se kromě předsedy představenstva ČD Cargo Ivana Bednárika, zástupců dodavatele, společnosti Metrostav, a členů Dozorčí rady ČD Cargo zúčastnil i ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Už dvanáct měsíců využívají studenti a senioři slevy v dopravě, názory na dopad slev se ale různí. Po roce platnosti slev pro seniory a studenty ve veřejné dopravě se počet cestujících ve vlacích výrazněji nezvýšil, jde maximálně o jednotky procent. Vliv slev si nejvíce pochvalují autobusoví dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů, vyplývá z vyjádření dopravců pro ČTK. „Definitivní čísla za celý uplynulý rok od zavedení slev zatím nejsou k dispozici, takže nemůžeme na tuto otázku my, ani média kvalifikovaně odpovědět. Dle v minulosti prezentovaných dílčích závěrů k nárůstu došlo. Navíc lze říci, že prokazatelný zájem o přepravu po železnici vzrostl, nepochybně i z tohoto důvodu,“ namítá Lenka Rezková, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva dopravy ČR.

Při hledání strojvedoucích se železniční společnosti v Bádensku-Württembersku chtějí v budoucnu spojit a přestat si navzájem přetahovat kandidáty na strojvedoucí. Jak oznámilo ministerstvo dopravy, odpovídající dohodu podepsaly železniční společnosti ve čtvrtek 22. srpna ve Stuttgartu. Společnosti se v něm zavázaly stanovit společné standardy pro nábor a školení nových zaměstnanců, jako jsou investice do školení a finanční pobídky. Kromě toho se platí paušální sazby za školení, pokud jsou vyškolení strojvedoucí přijímáni v jiných společnostech.

Průběžná zpráva vyšetřovatelů z úřadu SUST podporuje požadavky odborového sdružení zaměstnanců v dopravě (SEV). Zpráva SUST potvrzuje, že technické závady na dveřích byly příčinou smrtelného pracovního úrazu vlakvedoucího SBB dne 4. srpna 2019. SEV požaduje po SBB v zájmu zaměstnanců a cestujících, aby podrobily všechny dveře vozů typu EW IV dodatečné kontrole. Podle závěrů ze schůzky SEV a SBB (14. 8. 2019) by měly být všechny vozy prověřeny do týdne. SEV požaduje, aby vozy bez pojistky dveří byly staženy z provozu a doplněny o spolehlivou kontrolu bezpečně zavřených dveří. V neposlední řadě musí SBB nasadit kvalifikovaný personál do údržby.

Deutsche Bahn (DB) podle šéfa Dr. Richarda Lutze pokračovala v prvním pololetí 2019 v růstu a progresivním zlepšování kvality a výkonosti. Dálková osobní doprava zaznamenala v pololetí růst přepravy o 1,3 % na 71,8 mil. cestujících ve vlacích ICE a IC, což je nový rekord. Za celý rok 2019 plánuje DB v dálkové osobní dopravě přepravit více než 150 mil. cestujících, což by bylo více než kdykoliv předtím. Plnění jízdního řádu 77,2 % je pro dálkovou osobní dopravu lepší než loni s 74,9 % a lepší než cíl DB s 76,5 %.

Právě přítomno: 253 hostů a žádný gestor