OBZOR ke stažení

České dráhy bojují všemi prostředky o to, aby uhájily pozici národního dopravce. Proto historická vozidla, která nepotřebujeme, nabídneme různým spolkům, či případným dalším zájemcům, kteří by se o ně starali,“ řekl člen představenstva Českých drah, a. s., Ing. Miroslav Kupec (na snímku), při příležitosti podpisu Prohlášení o spolupráci při záchraně historických železničních vozidel mezi Nadací Okřídlené kolo a Českými dráhami (ve čtvrtek 8. 2. 2018). „Budeme muset přehodnotit svůj postoj k historickému dědictví v oblasti kolejových vozidel,“ zdůraznil. „Chceme a budeme podporovat činnost, která souvisí se správou železniční historie, ale zcela určitě musíme upravit interní pravidla, abychom zprůhlednili finanční stránku věci, zejména stránku nákladovou,“ dodal s odkazem na historickou zátěž Českých drah, například právě v podobě historických kolejových vozidel.

Správa železniční dopravní cesty pokračuje v opravách výpravních budov železničních stanic v celé republice. Zatím poslední opravenou nádražní budovou se může pyšnit středočeské město Zdice. Modernizace zdejší výpravní budovy probíhala od srpna loňského roku, t j. něco přes půl roku. Náklady na její opravu dosáhly částky téměř 8,8 milionu korun.


Češi obecně patří k národům, které často jezdí vlakem,“ komentoval výsledky nedávného průzkumu zájmu o cestování vlakem s Českými drahami předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek. Podle výsledků tohoto průzkumu každý z občanů České republiky vykoná ročně v průměru 17 – 18 jízd vlakem. V praxi to znamená, že v loňském roce 2017 přepravily České dráhy bezmála 175 milionu cestujících, což je o více než tři miliony více než v roce 2016.

Ve čtvrtek 25. 1. 2018 se v Berlíně konalo v pořadí již 11. Symposium Deutsche Bahn na téma „Konkurence a regulace“. S klíčovými prezentacemi vystoupili předseda představenstva koncernu DB Dr. Richard Lutz (na snímku) a člen představenstva koncernu DB odpovědný za infrastrukturu Ronald Pofalla, a dále v moderované pódiové diskusi představitelé parlamentních politických stran CDU/CSU, SPD, FDP a Zelených.

„Z dozorčí rady Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) musí všichni rudí pryč!“ V článku pod tímto titulkem upozornil ve čtvrtek 18. ledna přední rakouský deník Die Presse na personální změny, které již ohlásil spolkový ministr infrastruktury (tj. i dopravy) Norbert Hofer ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ), jež má v úmyslu zřejmě vyřadit z dozorčí rady (DR) všechny členy sociálnědemokratické strany (SPÖ). Výměna sociálnědemokratických členů má nastat již počátkem příštího měsíce, nejpozději však v polovině února, i když se příslušné zasedání tohoto orgánu ÖBB obvykle koná až v květnu.

V souvislosti s výstrahou meteorologů před silným větrem a sněžením připravily České dráhy některá preventivní opatření. Jedná se zejména o posílení pohotovostí zaměstnanců v provozních profesích, především v profesích strojvedoucí, vlakvedoucí a průvodčí, dispečeři, a také posílení pohotovosti záložních vozidel. „Zároveň žádáme cestující, aby v případě zhoršených povětrnostních podmínek počítali s možným zdržením na cestě, měli s sebou například tekutiny, jídlo, případně léky, pokud je užívají,“ uvedl ve čtvrtek 18. 1. 2018 tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský v tiskové zprávě. „Prosíme veřejnost, aby při plánování cesty dnes nebo zítra dopoledne sledovala vývoj počasí a aktuální situaci v provozu na železnici, např. na webu ČD, kde jsou mimořádnosti průběžně aktualizovány.“ Silný vítr v kombinaci s množstvím nového sněhu může způsobovat například pád stromů do kolejí, což může zdržet opravu v řádu desítek minut.

Dvoukolejnou halu pro opravy a údržbu motorových jednotek, dieselových lokomotiv a dalších kolejových vozidel určených pro osobní dopravu otevřely v pondělí 15. 1. 2018 v Rakovníku České dráhy. Stavbu za 57 milionů korun, jejíž součástí je i sklad a zázemí pro zaměstnance, postavila společnost Swietelsky stavební a stavba trvala od února do prosince 2017. V hale nyní probíhá tříměsíční zkušební provoz.

Vláda Andreje Babiše počítá ve svém programovém prohlášení s bezplatným cestováním ve vlacích pro důchodce starší 65 let a žáky a studenty do 26 let. Mezi vyjmenované prioritní dopravní stavby pak přibylo pokračování dálnice D49. „Senioři a studenti si zaslouží dopravu vlakem zdarma, proto jsme do finálního znění programového prohlášení vlády tenhle náš návrh napsali. Máme tu režijní jízdné pro zaměstnance drah, pro seniory a bývalé zaměstnance. To nám vždy bránilo v soutěžení a otevření trhu na železnici,“ řekl po mimořádném jednání vlády ministr dopravy Dan Ťok.

Přesně před patnácti lety, 1. ledna 2003, vznikla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která plní funkci vlastníka a provozovatele železniční sítě a regionálních drah ve vlastnictví státu a stará se o rozvoj a modernizaci železniční dopravní cesty. SŽDC také působí jako investor do výstavby tratí, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Výstavbu financuje zejména z veřejných zdrojů, ve velké míře z fondů EU. Jedním z největších projektů SŽDC je stavba dvoutubusového čtyřkilometrového tunelu mezi Ejpovicemi a zastávkou Plzeň-Doubravka na trati z Prahy do Plzně za 3,9 miliardy korun. Státní organizace SŽDC vznikla v roce 2003 v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy.  SŽDC se stará o cca 1500 nádražních objektů, o 9400 km tratí a zaměstnává více než 17 000 zaměstnanců.

Vzhledem k narůstajícímu počtu projevů násilí cestujících při běžné kontrole jízdenek ve vlacích Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), byli od poloviny listopadu 2017 někteří průvodčí vybaveni na zkoušku tzv. bodycams, neboli kamerami. Tato novinka byla zatím nasazena u pěti průvodčích v některých rychlících, informoval v deníku DER STANDARD z 19. prosince mluvčí ÖBB Roman Hahsliner. Zatímco v prvním pololetí roku 2016 bylo evidováno 58 útoků na průvodčí ÖBB, za stejný půlrok 2017 jich bylo napadeno již 114, z nich zraněno bylo 85 železničářů. „První výsledky s bodycams jsou dobré,“ prohlásil Hahslinger, podle něhož výskyt agresí vůči vlakovému personálu, vybavenému kamerami, klesl.

České dráhy uspěly v poptávkovém řízení polského dopravce PKP Intercity na zapůjčení pěti výkonných traťových motorových lokomotiv pro provoz dálkových vlaků na neelektrizovaných tratích. Český národní dopravce tak na další dva roky zapůjčí do Polska pět lokomotiv řady 754 přezdívaných v Česku „brejlovec“ a u našich severních sousedů „nurek“ neboli „potápěč“.

(AKTUALIZOVÁNO!) S velkými ovacemi odstartoval v pátek 8. prosince expresní spoj ICE na nové trati, jež zkracuje dobu jízdy mezi Berlínem a Mnichovem v délce 623 kilometrů z dosavadních šesti na pouhé 3.55 h. Cesta z německé metropole do Norimberku potrvá nyní pouhé 2.51 h. „Dopravní projekt Německá jednota (Deutsche Einheit) č. 8“, jak zní označení tohoto největšího železničního stavebního díla Německa, si vyžádal na deset miliard eur a trval s přerušením od roku 1996 více než dvacet let, uvedl v pátek deník Handelsblatt. Při páteční slavnostní premiéře, jíž se zúčastnili mj. i tři ministerští předsedové, zvláštní vlak zastavil také v Norimberku, Erfurtu, Lipsku, Wittenbergu a Berlíně, kde byly uspořádány velké oslavy za přítomnosti i spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Právě přítomno: 184 hostů a žádný gestor