OBZOR ke stažení

Vichřice Fabienne v noci z neděle 23. 9. na pondělí 24. 9. 2018 přerušila provoz na třech desítkách tratí, především to byly regionální tratě v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji. V neděli 23. 9. večer se například hodinu a půl nejezdilo na koridoru z Prahy do Plzně mezi Berounem a Zdicemi, v noci z neděle na pondělí pak na koridoru z Prahy do Českých Budějovic, konkrétně mezi Střezimíří a Ješeticemi.

Ve známkovém sešitku, ve formě celoplošných samolepek, budou 4 x 2 výplatní známky opatřené písmenem A (což odpovídá psaní standard do 50 g – v nominální hodnotě ke dni vydání 19 Kč) znázorňující parní lokomotivu 365.024 a motorový vůz M 260.001. Cena sešitku k datu vydání bude 152 Kč (8 x 19 Kč).

Správa železniční dopravní cesty připravila od pondělí 3. září 2018 mimořádnou změnu jízdního řádu železniční osobní dopravy na tratích 026 (Týniště nad Orlicí – Broumov; Starkoč - Václavice) a 047 (Trutnov – Teplice nad Metují). Stalo se tak na základě žádosti dopravce (České dráhy) a Královéhradeckého kraje. V rámci této změny dochází k rozšíření dopravní obslužnosti na trati Broumov/Náchod – Teplice nad Metují – Adršpach s cílem řešit aktuální zvýšenou návštěvnost Teplicko-adršpašských skal a s tím spojené problémy v silniční dopravě.

Z Ústí nad Labem do Děčína vedou dvě železniční tratě. Zatímco po levém břehu Labe vede koridorová trať, spojující Prahu s Berlínem přes Ústí nad Labem hl. n., dvojkolejná trať po pravém břehu Labe slouží spíše nákladní dopravě a jezdí po ní osobní vlaky mezi Děčínem a Ústí nad Labem–Střekovem, odkud pak trať pokračuje směrem na Mělník a Kolín. Právě tato trať (Děčín – Ústí nad Labem-Střekov) je v současné době v hledáčku SŽDC, která ji hodlá kompletně opravit.

Leader v železničních technologiích, firma Bombardier Transportation, a společnost ČD Cargo, nákladní dopravce a dceřiná společnost Českých drah, podepsaly v pondělí 20. 8. 2018 v Praze smlouvu o dodání 50 lokomotiv nejnovější generace vícesystémových lokomotiv BOMBARDIER TRAXX. Dodávka prvních 10 vysokovýkonných multisystémových lokomotiv TRAXX posílí dopravní kapacitu a sníží spotřebu energie.

Síť železničních zastávek se opět rozroste, Drážní úřad ČR vydal čtyři rozhodnutí o názvech nových budoucích zastávek. Ty vzniknou ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji. „Díky výstavbě nových zastávek se železnice přibližuje cestujícím, což má jednoznačně pozitivní následek. Lidé mohou vlaky využít na každodenní dojíždění do škol a zaměstnání nebo využít občasné jízdy za zábavou a výlety,“ hodnotí kladně trend vzniku nových zastávek v tiskové zprávě ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

V místech někdejšího seřaďovacího nádraží v Praze-Vršovicích vznikne v dohledné době (do konce roku 2021) čtyřkolejná trať, která naváže na zmodernizovanou trať mezi Prahou a Českými Budějovicemi. V souvislostí s tím vznikne v desátém pražském obvodě nová stanice na Zahradním Městě a nová zastávka v Edenu (nedaleko stadionu pražské Slavie) s napojením na městskou hromadnou dopravu. Železnice tak potvrdí svoji důležitou roli v metropolitní dopravě a výrazně usnadní cestování po hlavním městě.

Na přelomu let 2018/2019 společnost ČD Cargo, a. s., nakoupí další čtyři interoperabilní lokomotivy typu Vectron, které doplní osm již pořízených strojů stejné řady. Flotila interoperabilních lokomotiv nejvýznamnějšího tuzemského železničního nákladního dopravce se v letech 2019 a 2020 dále rozroste o 10 lokomotiv řady Traxx MS3. Počet těchto lokomotiv bude možné na základě smluvní opce s využitelností do roku 2022 rozšířit o dodávku dalších až 40 kusů. Jedná se o inovovaný produkt úspěšné řady Traxx MS, které se prodalo více než 2250 strojů, rozhodla o tom ve středu 8. 8. 2018 Dozorčí rada společnosti ČD Cargo.

Nemoci z povolání loni postihly více než tisícovku lidí, může za to zřejmě i rekordní zaměstnanost. Nejohroženějšími podle statistik jsou ti, kteří pracují ve výrobě aut, ale také zdravotníci. Statistikám vévodí nemoci z přetěžování končetin. Chorobami z povolání jsou rovnocenně ohrožena obě pohlaví: loni bylo z 1117 hlášených pracovníků s profesionálním onemocněním 551 žen.

Lyská cyklověž je sice v pořadí až šestou v republice, první však v dosažení desetitisícího návštěvníka v tak krátkém čase. Provoz lyské cyklověže byl spuštěn 2. 12. 2017 a v pátek 13. 7. 2018 již cyklověž „přijala“ desetitisícího návštěvníka. Cyklověž je místními občany vnímána kladně, a to se netýká jen těch, kteří ji využívají. Z počátku se objevilo pár názorů, že cyklověž byla předražená. Celkové náklady činily cca 11,5 milionu Kč (značná část nákladů padla na elektroniku), 90 % bylo hrazeno z evropských fondů, 5 % přidal Středočeský kraj, a necelých 600 tisíc pak financovalo město ze svého rozpočtu.

Soukromý dopravce RegioJet údajně vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti tratích v Ústeckém kraji. RegioJet za 1,005 milionů kilometrů ročně nabídl 149 milionů korun. Informoval o tom server zdopravy.cz s odkazem na informaci zveřejněnou na facebooku Drážní společnosti. Pokud se tato informace potvrdí, šlo by o první zakázku RegioJetu v České republice na provoz regionálních vlaků. RegioJet vyhrál v konkurenci Českých drah, Arrivy a Leo Expressu a má získat od prosince 2019 smlouvu na deset let.

AKTUALIZOVÁNO - U Völlendorfu v dolnorakouském okrese St. Pölten v úterý v 7.15 h vykolejily a vzápětí převrátily dva vagóny osobního vlaku, přičemž dalšímu hrozilo rovněž převrácení. Dvě osoby utrpěly vážná zranění, řada dalších lehčí. Ve vlaku bylo v tu dobu přibližně 80 pasažérů, většinou školáků, informoval deník Die Presse. Na místě zasahovalo mnoho záchranářů včetně tří vrtulníků. Přesný počet všech zraněných a příčinu nehody úřady prozatím nesdělily, uvedl list.

Právě přítomno: 429 hostů a žádný gestor