OBZOR ke stažení

Správa železnic hodlá v průběhu měsíce dubna zahájit práce na opravě budovy železniční stanice Bohumín. Současná rekonstrukce této památkové chráněné budovy by měla přinést celkové oživení prostor nádraží, zvýšení komfortu pro cestující a snížení energetické náročnosti objektu.

Šikovné ruce železničářek - členek skupiny Kreativní práce (KRP) Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC v této složité době vůbec nezahálejí. Byť většina členek chodí do práce, po směně zasednou k šicím strojům a šijí a šijí..., jak jinak, než roušky, a to nejen pro své rodiny, blízké, obce či nemocnice, ale i pro své kolegy v práci.

Vzhledem k výrazně nižšímu počtu cestujících v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem v České republice omezí České dráhy od 20. března provoz vybraných dálkových linek objednávaných Ministerstvem dopravy ČR. Omezení se dotkne zejména expresního segmentu, který je zajišťován v souběhu s jinými dálkovými linkami.

Vláda České republiky přijala v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 zásadní preventivní bezpečností opatření. Na základě těchto opatření bude zastavena veškerá mezinárodní osobní železniční doprava mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo, Rakouskou republikou, Slovenskou republikou a Polskou republikou. Vlaky na území České republiky pojedou obvykle do pohraniční přechodové stanice, respektive do poslední určené stanice na území České republiky.

Správa železnic plánuje investovat desítky milionů korun do postupné rekonstrukce některých zastávek na regionální trati z Olomouce do Senice na Hané a Drahanovic (někdy nazývané Hanácká lokálka), díky které by cestující měli snadněji nastupovat do vlaků. Hlavním důvodem je zlepšení podmínek pro nastupování a vystupování cestujících z nově zaváděných souprav Stadler (na snímku ČD), které nahrazují dosavadní jednotky Regionova. Potíže mají zejména senioři a tělesně handicapovaní cestující, jakož i cestující s dětskými kočárky, či jízdními koly.

Dopravce ARRIVA vlaky prošel v únoru intenzivní dozorovou činností, státní dozory neprobíhaly jen na „papírovou kontrolu“, ale především se přímo zaměřily na situaci v praxi, uvádí Drážní úřad v tiskové zprávě. Kromě intenzivní dozorové činnosti byly provedeny také průběžné kontroly v prosinci a v průběhu ledna. ARRIVA vlaky provozuje část vybraných rychlíkových linek, které objednává Ministerstvo dopravy, a některé osobní vlaky objednávané kraji v Libereckém a Zlínském a částečně i v Ústeckém kraji.

Osobní vlak s nákladním automobilem se střetl v pátek 21. února 2022 u Staré Hutě na Příbramsku (foto Drážní inspekce). Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném pouze výstražnými kříži. V důsledku střetnutí osobní vlak vykolejil, byly zraněny čtyři osoby (strojvedoucí, řidič nákladního automobilu a dva cestující). Škoda na vlaku byla odhadnuta na více než 10 milionů korun, na nákladním automobilu 300 tisíc Kč a 200 tisíc Kč na trati. Viníkem nehody je pravděpodobně řidič kamionu, který nedal přednost vlaku, jenž před přejezdem, opatřeném výstražnými kříži, houkal.

V Praze bylo v pátek 21. února podepsáno memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov. Jeho signatáři v něm deklarují svůj zájem na revitalizaci budovy tohoto nádraží, která je kulturní památkou. Zároveň mají zájem o vznik a rozvoj nového, celoměstsky významného veřejného prostoru vnitrobloku budovy a na výstavbě městské, převážně rezidenční zástavby, budovy školy či nového sídla Národního filmového archivu.

V Praze, v kulturním sále železniční stanice Praha hlavní nádraží, se ve čtvrtek 20. února sešlo kolem 70 tvůrčích lidí – členů Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC, aby zhodnotili svoji činnost v roce 2019 a projednali plán akcí na rok 2020. Akci moderovala výkonná tajemnice ČZS FISAIC Ing. Jarmila Šmerhová (na snímku).

Přestože se poslední dobou v médiích objevily informace o znovuobnovení provozu na Kozí dráze, město Děčín nadále podporuje vizi, aby místo Kozí dráhy vznikla cyklostezka. Důvodů je několik. Do Kozí dráhy je třeba investovat nemalé peníze na údržbu, přitom zájem o přepravu vlakem na této trati je mezi cestujícími minimální. Speciální turistické jízdy několikrát do roka tyto náklady v žádném případě nepokryjí.

V souvislosti s bouří Sabine, která zasáhla většinu území České republiky na počátku týdne, zaznamenala Správa železnic celkem 296 událostí, z nichž ve 192 případech došlo k zastavení provozu. V drtivé většině byl provoz zastaven kvůli popadaným stromům na trati. Dobrou zprávou určitě je to, že pouze v osmi případech došlo k najetí vlaku do stromu. Celkové škody se vyšplhaly na necelých devět milionů korun.

Lokomotiva 365.005-8 v barvách hokejové Dukly Jihlava se v úterý 11. února 2020 v 10 h představila na nádraží v Jihlavě. Lokomotiva patřící do lokomotivního poolu CZ LOKO Easy Rent bude u nákladních dopravců brázdit tratě po celé střední Evropě.

Právě přítomno: 271 hostů a žádný gestor