OBZOR ke stažení

Vážené členky a vážení členové OSŽ,

sdělujeme Vám, že v návaznosti na vydaná usnesení vlády ČR souvisejících s opatřeními proti koronavirové pandemii (Covid-19) - je možno požádat v souladu se Statutem Podpůrného fondu OSŽ o přiznání jednorázové finanční dávky z Podpůrného fondu OSŽ (část VII. bod 5) z důvodu jiné zřetelehodné události.

Na základě událostí, které v tuto chvíli ovlivňují všechny občany a firmy ČR, společnost ČD Cargo, a. s., nevyjímaje, byla v rámci vyhodnocení ekonomických ukazatelů dohodnuta 1. změna PKS ČD Cargo 2020/2021.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v posledních týdnech čelí svět, a tedy i Česká republika rozsáhlé pandemii nemoci způsobené virem COVID-19. Vláda ČR přijala celou řadu restriktivních opatření s cílem zamezení šíření této nemoci. Omezení pohybu osob (včetně uzavření škol) má bohužel velký dopad na tržby v železniční osobní dopravě a celkový provoz.  Z důvodu zásadního poklesu tržeb a v zájmu ochrany zdraví musel náš podnik omezit nebo zrušit provoz velkého množství osobních pokladen, dochází k postupné redukci počtu vlaků a zcela byl zrušen provoz mezinárodních rychlíků přes hranice ČR.

Sdružení železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ) požádalo vládu o podpůrné kroky, které by podpořily železniční nákladní dopravu. Ta se ocitla, podobně jako silniční nákladní doprava, v útlumu, způsobeném koronavirovou epidemií. U ČD Cargo zatím sice nějaký výrazný propad přepravy nenastal, s výjimkou téměř naprostého útlumu přepravy automobilů ucelenými vlaky, další vývoj v železniční nákladní dopravě je však vzhledem k propadající se ekonomice těžké odhadovat.

Počty cestujících ve vnitrostátní železniční dopravě jsou v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem nižší až o devadesát procent. Krajské úřady proto přikročily k opatřením, které železniční dopravu výrazně utlumují. K omezování dochází zejména u vlakových spojů v okrajových částech dne (tj. časně ráno a pozdě večer) a také u rekreačních vlaků. V následujících dnech budou přijata další opatření k omezení železniční dopravy.

Vážené kolegyně a kolegové, členové OSŽ,

v této nelehké době nám přicházejí z celé republiky fotografie od Vás, zaměstnanců, jak napříč profesemi šijete roušky pro své kolegy. Rádi bychom Vám všem, kteří se podílíte na této aktivitě, poděkovali a zveřejnili Vaše fotografie na webových stránkách OSŽ. Vaše skvělá práce a odhodlání dokazují, že se jako odboráři i zaměstnanci umíme semknout a vzájemně si pomáhat.

Pro zpestření a odlehčení vyhlašujeme, pod záštitou předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého, soutěž o „nejvíce originální / nejhezčí roušku“. Fotografie Vašich výrobků, prosím, zasílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 15. dubna 2020. Z obdržených fotografií porota vybere 3 roušky, jejichž autoři obdrží věcnou cenu z rukou předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého. Vítězné roušky budou publikovány na www.osz.org a v periodiku OBZOR.

Co budu dělat, když onemocní moji rodiče? Jak zvládnu starat se o ně a zároveň pracovat? Mám strach, že neochráním před nákazou sebe nebo svoji rodinu. Nezvládám doma učení s dětmi. Co mám dělat? Ovlivní to mojí finanční situaci? Zvládne moje dcera letos odmaturovat? Zaměstnanci ze Skupiny ČD mohou využít pomoc psychologů Dopravního vzdělávacího institutu.

 Po dohodě vedení PV OSŽ Správy železnic vzešel návrh  na čerpání C-FKSP, který byl dnes (21.3.2020) odpoledne odeslán generálnímu řediteli Správy železnic a všem odborovým centrálám působících u Správy železnic.

Zároveň konzultujeme se zaměstnavatelem další kroky ke zmírnění šíření nákazy koronaviru. Velké poděkování všem lidem, kteří i v této těžké době zajišťují nepřetržitý provoz. Máte náš úpřímný obdiv a jsme vám neustále k dispozici.

 

Věc: Návrh na změnu rozpočtu C-FKSP na rok 2020

Vážený pane generální řediteli, 

Vzhledem k aktuální situaci, kdy z důvodu mimořádných opatření Vlády ČR v souvislosti s epidemií COVID-19 PV OSŽ Správy železnic navrhuje upravit rozpočet a zásady čerpání C-FKSP takto:

- dle zásad C-FKSP, článek 3.2.7.2. poskytovat sociální výpomoc lidem, kteří budou

   mít nařízenou karanténu a dostávají proto pouze 60 % obvyklého příjmu

- umožnit centrální nákup vitamínů nebo jiných vhodných prostředků na posílení

   imunity zaměstnanců (v tomto případě je nutná změna zásad C-FKSP).

Vážené kolegyně, vážení kolegové, v dnešní nelehké době musí zaměstnavatel reagovat na nařízení vlády ČR a neprodleně přijímat opatření, která mají zamezit šíření nákazy před onemocněním COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2. Zaměstnavatel nás o nich průběžně informuje, některé kroky spolu konzultujeme a obráceně i podněty navrhujeme. Chápeme, že jeho rozhodování a vydávání mnoha opatření není jednoduché a je nutné rychle reagovat na vývoj situace.

V příloze naleznete přehledný materiál s odkazy na aktualizované zdroje informací o právních předpisech a opatřeních vydávaných v souvislosti s epidemií COVID-19.

Sdělení k právnímu poradenství a pomoci v rámci OSŽ v době mimořádných opatření Vlády ČR v souvislosti s epidemií COVID-19.

Mimořádná situace, vyvolaná opatřeními k zamezení šíření nového typu koronaviru se v mnoha směrech projevila také v železniční dopravě. Kromě toho, že na některých tratích na Olomoucku nesmí vlaky v určených stanicích zastavovat, ubývá i cestujících ve vlacích obecně. České dráhy ve snaze zabránit šíření infekce ruší některé dálkové spoje, přestávají prodávat jízdenky ve vlacích a činí také opatření k ochraně svých zaměstnanců.

Právě přítomno: 213 hostů a žádný gestor