Zastupitelé Jihomoravského kraje usilují o vybudování jeden kilometr dlouhé železniční spojky, vedoucí z Boskovic do Lhoty Rapotina, čímž by se získalo přímé propojení lokální tratě Velké Opatovice - Boskovice - Skalice nad Svitavou s koridorovou tratí Česká Třebová – Brno. Odpadla by tak současná nutnost přestupu ve Skalici nad Svitavou, zrychlila by se jízdní doba a zatraktivnilo by se železniční spojení mezi Boskovicemi a krajským městem Brno.

Proti tomuto záměru se však postavili obyvatelé obce Lhota Rapotina, kteří jej v lednovém referendu odmítli s poukazem na podle jejich názoru přemrštěnou cenu za stavbu (cca 2 miliardy korun) a dosud bez problémů fungující autobusové spojení. Lhota Rapotina v současné době nádraží nemá, při stavbě spojky je však s novým nádražím v této obci počítáno.
O boskovické spojce se hovoří již od roku 2006, kdy bylo podepsáno Memorandum o rozvoji železniční infrastruktury v Jihomoravském kraji mezi zástupci Ministerstva dopravy, Jihomoravského kraje, Statutárního města Brno, Českých drah a SŽDC. V současné době je předpoklad, že se stavbou by se mohlo začít v roce 2020. Podle vyjádření zastupitele Jihomoravského kraje Jana Nečase, jakož i tiskové mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové, nesouhlasné referendum stavbu může sice zdržet, nikoliv však zastavit. „Jedná se o veřejně prospěšnou stavbu,“ vysvětlila Šubová.
Spojka je navržena jako jednokolejná, s traťovou rychlostí 80 km/h, její délka má činit 1 100 metrů a má být elektrifikovaná. V Boskovicích by měl vzniknout nový dopravní terminál a zmodernizováno by mělo být současné nádraží. Provozní model jízdního řádu po nové trati je navržen následovně: ve špičce z/do Brna takt 30 minut, v sedle, večer a o sobotách a nedělích takt 60 minut. Vlaky by měly z velké části nahradit současné autobusy i individuální automobilovou dopravu a ulehčit tak současné přetížené silnici do Brna. Jízdní doba vlakem mezi krajským městem Brno a 43 km vzdálenými Boskovicemi (druhým největším městě na Blanensku) má činit 47 minut (dosud s přestupem ve Skalici nad Svitavou činí jízdní doba osobního vlaku mezi těmito dvěma městy zhruba jednu hodinu).
O Boskovické spojce se dále jedná za účasti všech zainteresovaných stran.
Miroslav Čáslavský
S využitím webových stránek města Boskovic

 

Právě přítomno: 221 hostů a žádný gestor