OBZOR ke stažení

Železniční dopravu na regionálních drahách ve Francii v pátek (18. 10. 2019) ráno „vážně narušila“ neohlášená stávka strojvedoucích a průvodčích, kteří protestovali proti penzijní reformě. Silně narušen byl také provoz v pařížském regionu, kde problémy podle tisku postihly i spoje na pařížská letiště, nevyjelo také několik rychlovlaků TGV. V Provence na jihu země podle státních drah SNCF nevyjely žádné regionální vlaky a v Bretani každý druhý. S komplikacemi se potýkali cestující v regionálních spojích také na západě a východě země.

Stávka byla překvapením, a tak dráhy nebyly s to vypravit náhradní spoje, ani varovat cestující, uvedl na webu list Le Parisien. Podle něj strojvedoucí a průvodčí začali stávkovat už o čtvrteční noci.

Protest bez předchozí výstrahy následoval po středeční nehodě vlaku se 70 pasažéry na železničním přejezdu u obce Saint-Pierre-sur-Vence v kraji Champagne-Ardenne, při které byl lehce zraněn strojvedoucí a dva cestující - a ty musel ošetřit právě strojvedoucí, protože byl jediným zaměstnancem drah ve vlaku. Nehoda podle odborů mohla mít daleko vážnější následky, ve vlaku bylo i několik těhotných žen, které utrpěly šok.

Železniční odbory kritizují praxi umožňující vypravovat vlaky bez průvodčích. Žádají, aby se do souprav vrátili průvodčí a strojvůdci se tak mohli soustředit pouze na bezpečnou jízdu po kolejích.

Jedna z odborových centrál požádala o okamžité jednání a odboráři byli přijati ve vedení firmy, ujistil agenturu AFP mluvčí SNCF.

Zdroj lidovky.cz/ČTK
 

Právě přítomno: 209 hostů a žádný gestor