Národní dopravce České dráhy vyhlásil soutěž na nákup 10 bezbariérových motorových jednotek pro trať Praha – Kladno. Nové soupravy nabídnou na této frekventované příměstské lince nejen moderní interiér, ale také nové služby, například připojení k internetu prostřednictvím palubní Wi-Fi sítě. „Již několik let za sebou sledujeme rostoucí zájem o železniční dopravu. Jen letos za první půlrok jsme přepravili o 1,3 milionu cestujících více než v roce 2016. Nejdynamičtěji roste dálková a také příměstská doprava. Takovým příkladem je i linka Praha – Kladno, která patří mezi vůbec nejvytíženější neelektrifikované tratě u nás. Proto je přirozené, že jsme se se Středočeským krajem dohodli na brzké modernizaci vlaků právě zde,“ uvedl Pavel Krtek, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

České dráhy chtějí pro tuto trať pořídit moderní dvouvozové nízkopodlažní motorové jednotky špičkových parametrů. Soupravy mají nabízet komfortní čalouněné sedačky v 1. i ve 2. třídě, a bezbariérový nástup, což usnadní cestování lidem na vozíku, ale také seniorům, maminkám s kočárky, nebo rodičům s malými dětmi. Bezbariérové bude také sociální zařízení, které bude navíc vybaveno sklopným pultem pro přebalování kojenců. Univerzální prostor se sklopnými sedačkami umožní snadnou přepravu kočárků i jízdních kol.
„Moderní jednotky nabídnou na trati Praha – Kladno také zcela nové služby a vybavení, které už znají cestujících z desítek dalších linek Českých drah, ale zde jsme je zatím nenabízeli. Bude mezi ně patřit klimatizace, elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobných spotřebičů, jako jsou notebooky a mobilní telefony, nebo stále více vyhledávané připojení k internetu prostřednictvím palubní Wi-Fi sítě,“ upřesnil Miroslav Kupec, člen představenstva ČD odpovědný za techniku, servis a majetek.
V provozu bude možné spojit až 3 jednotky do jednoho vlaku s kapacitou nejméně 360 míst k sezení a maximální rychlostí 120 km/h. „Po dodavateli chceme, aby vlak už při výrobě vybavil moderní komunikační a zebezpečovací technikou v podobě rádiového zařízení GSM-R a vlakového zabezpečovače ETCS Level 2. Požadujeme také magnetické brzdy, které dokáží minimalizovat zábrzdnou vzdálenost vlaku v případě mimořádné události,“ dodal Miroslav Kupec.
Deset nových motorových jednotek je určeno především pro trať Praha – Kladno. Národní dopravce ale počítá s tím, že se objeví i na dalších tratích, například z Kladna do Rakovníka či z Kladna do Kralup nad Vltavou. V budoucnosti, po přestavbě tratě Praha – Kladno a její elektrizaci, se jednotky uplatní na dalších motorových linkách ve Středočeském kraji.

Michael Mareš s využitím tiskové zprávy ČD
 

Právě přítomno: 333 hostů a žádný gestor