Z pražského hlavního nádraží pojedou o víkendech nově v půl třetí ráno vlaky do všech hlavních směrů, zároveň přibydou desítky nových spojů, to je asi nejpodstatnější informace z nového jízdního řádu (2018) v Praze a ve Středočeském kraji, který - v pondělí 4. 12. 2017 na tiskové konferenci v natřískaném Masarykově salonku na Masarykově nádraží v Praze - představili zástupci ROPIDu (Petr Tomčík), IDSK (Pavel Procházka) a Českých drah, v jejich případě ředitel Regionálního obchodního centra Praha Ing. Jakub Goliáš (na snímku).

Nové vlaky vyjedou jak na Posázavském pacifiku, tak i mezi Slaným a Kralupy nad Vltavou (díky zkrácení odpoledního intervalu z 60 na 30 minut), mezi Litní a Zadní Třebaní (díky zkrácení intervalu v ranní špičce na 30 minut, v odpolední pak na 60 minut), více přímých vlaků pojede také z Prahy do Mělníka. V letní sezoně pak začnou jezdit nové turistické vlaky „Cyklo Brdy“ z Prahy přes Příbram do Březnice a „Český ráj“ (z Prahy přes Nymburk a Jičín do Turnova), které pojedou o víkendech a svátcích od konce března do konce října a které zatraktivní obě dvě významné lokality, a zrychlí i vlakové spojení z Kladna na pražský Zličín a Smíchov.
Neděle 10. prosince není ale jen dnem, kdy v Praze i Středočeském kraji vyjedou nové vlakové spoje, ke stejnému datu se také rozšíří i Integrovaný dopravní systém Pražské integrované dopravy, a to na Benešovsko, Kolínsko a Kutnohorsko (nově se do systému připojí 76 stanic a zastávek na 12 tratích a 21 linkách).
Na území hlavního města se zvyšuje objednávka vlaků o 4,2 %, ve Středočeském kraji pak o 4,4 %.

Nejpodstatnější informací z nového jízdního řádu je asi ta, že se pravidelně o sobotách a nedělích, přesně v půl třetí ráno, nově rozjedou z pražského hlavního nádraží vlaky směrem do Kladna, Kolína přes Nymburk i Český Brod, do Berouna, Benešova u Prahy, Kralup nad Vltavou a do Mělníka.
Změn k lepšímu je samozřejmě mnohem více, od zlepšení přestupních vazeb v Hostivici (nově se sjedou každou hodinu do Hostivice vlaky z pěti směrů), přes prodloužení linky S54 Hostivice – Středokluky nově až do Tuchoměřic a Noutonic (pravidelný vlakový provoz v pracovní dny se do těchto dvou obcí vrací po 13 letech!), až například po tři nové vlaky v každém směru, a tedy i zkrácení intervalu, na linkách S8 (Praha – Vrané nad Vltavou-Čerčany), respektive S88 (Praha – Vrané nad Vltavou – Dobříš).
České dráhy (Regionální obchodní centrum Praha) ve spolupráci s hlavním městem, Středočeským krajem i ROPIDEM (respektive IDSK, integrovaná doprava Středočeského kraje) připravují i mnohá další vylepšení, která například slibují: posílení dopravy, vylepšení přestupních vazeb a výrazné rozšíření počtu turistických spojů. Například v zimním období, kdy nejezdí Cyklohráček, budou jezdit nové spoje z Hostivice přes Noutonice (dobrý výchozí bod k výletům na Okoř) do Slaného.

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 254 hostů a žádný gestor