OBZOR ke stažení

Na závěr jednání Ústředí OSŽ ve čtvrtek 18. 1. 2018 v Rajeckých Teplicích člen Ústředí OSŽ Petr Toman informoval o výhodách sjednaných pro pojištěnce Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV 211), kteří mají nově možnost čerpat navíc finanční prostředky na procedury v rámci kondičních pobytů, a to až do výše 1500 Kč na zaměstnance. Další informace naleznete v rozhovoru s Bc. PETREM TOMANEM, Ba (Hons), členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a předsedou ZO OSŽ Všetaty.

Na jednání Ústředí OSŽ v Rajeckých Teplicích jste mluvil o možnosti čerpat navíc finanční prostředky na procedury v rámci kondičních pobytů, můžete to více přiblížit?
Ano, je to pravda. Letos to bude poprvé, co tuto částku budou moci pojištěnci ZPMV čerpat, a to ve všech smluvních zařízeních, kam zaměstnanci ČD, ČD Cargo a SŽDC jezdí na tzv. KOPky. Letos poprvé budou moci absolvovat procedury až do výše 1500 Kč nad částku, na kterou přispívá zaměstnavatel. Je to určitě pro ně výhodné a myslím si, že by si lidé na tomto příkladu měli uvědomit rozdíl mezi zdravotní pojišťovnou 211 (ZPMV) a ostatními pojišťovnami.

Na jednání Ústředí OSŽ ale také zaznělo, že zatím nelze tuto částku čerpat na Slovensku, konkrétně v hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích…
SŽDC už to má vyřešené; bude se to vyúčtovávat přímo mezi zaměstnavateli a pojišťovnou. U zaměstnanců ČD a ČD Cargo, kteří si budou platit příspěvek hotově v eurech, platí, že klientská pracoviště ZPMV 211 umí přijmout doklad v eurech a vyplatit jej pak v korunách. Tuto informaci musí dát zaměstnancům jejich zaměstnavatelé a následně, při nástupu ve střediscích, například v Rajeckých Teplicích, i vedoucí těchto rekreačních zařízení.

Mluvilo se ale také o tom, že tento systém zbytečně zatěžuje zaměstnance tím, že budou muset chodit na úřady, respektive na pobočky zdravotní pojišťovny, a sami si ten 1500korunový bonus vyřizovat.
Ano, zatím by tomu tak u Českých drah a ČD Cargo skutečně mělo být, ale věřím, že se to nějakým způsobem administrativně podaří i tam vyřešit a minimalizovat tak dopady na zaměstnance-pojištěnce ZPMV u Českých drah a společnosti ČD Cargo.

Na jednání Ústředí OSŽ jste také informoval o tzv. „malých KOPkách“, můžete přiblížit, o co jde?
Stejně jako v minulém roce plánuje SŽDC i na letošní rok pro své zaměstnance, pojištěnce Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (211), 200 čtyřdenních KOPek. Ty měly v minulém roce velký úspěch (vloni byly nasmlouvány v Darkově u Karviné), ale SŽDC bude letos zřejmě chtít jít cestou, že to nebude jenom v jednom středisku, ale ve dvou nebo i ve více střediscích, a to z důvodu dojezdové vzdálenosti. Protože se jedná o čtyřdenní pobyty, tak to lidé - třeba ze západních Čech - měli daleko. Prostě, aby jedno středisko bylo v Čechách, druhé na Slovensku, a popřípadě třetí na Moravě, aby se tedy zaměstnancům zkrátily dojezdové vzdálenosti, aby lidé nemuseli jezdit tak daleko.

Už je jasné, kde by to například bylo v Čechách?
Zatím to jasné není, dělá se průzkum a uvidíme, které lázně budou vybrány. Není ani jasné, kde to bude na Slovensku. SŽDC zatím mapuje situaci. Určitě jsme ale dohodnuti, že čtyřdenní KOPky budou, že jich bude zhruba dvě stě jako v loňském roce, a je dohoda, že to nebude jenom v jednom středisku.

Podle informací, které mám k dispozici, tak zhruba polovina zaměstnanců ČD, ČD Cargo i SŽDC jsou pojištěnci ZPMV (211), z toho vyplývá, že druhá polovina zaměstnanců není. Když si teď tento rozhovor přečtou a dají do souvislosti s těmi zmíněnými výhodami, tak se možná budou ptát, jak se mohou stát pojištěnci ZPMV? Co by pro to měli udělat?
Ano, máte pravdu, je to určitě jeden z velkých bonusů, které pojišťovna od letošního roku bude svým pojištěncům dávat. Musím říct, že je za tím velký kus práce OSŽ i nás jako zástupců v dozorčí a správní radě ZPMV. Myslím si, že pojištění u ZPMV je určitě výhodné, a to nejen u KOP, ale i u těch čtyřdenních kondičních pobytů, na které nám jezdí už i mladí lidé, kteří pracují na nejvytíženějších pracovištích. Myslím si, že do budoucna by měl na nějaký takový pobyt jezdit každý zaměstnanec, nejen ten ve vytížených funkcích, protože v době počítačů, sedavého zaměstnání, se nám to může dříve či později vymstít. Určitě je prevence v tomto směru potřebná a nutná a vrátí se nám v nákladech, které nebudeme muset později vynaložit na léčbu starší zaměstnanců a na léčbu různých generačních nemocí. Náklady na preventivní léčbu jsou totiž daleko nižší, než na určitou nemoc či léčení konkrétního zdravotního problému. Ale abych se vrátil zpět k vaší otázce. Změnit zdravotní pojišťovnu není problém, dvakrát do roka lze přestupovat mezi pojišťovnami.

Kdyby se vás chtěl někdo na něco zeptat, kdyby se chtěl na vás s nějakým podnětem obrátit, jak má s vámi komunikovat?
Ideální je prostřednictvím e-mailu. Mám e-mailovou adresu, kterou jsem si zřídil hned po svém zvolení do správní rady ZPMV (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). V loňském roce jsem řešil téměř 350 podnětů od zaměstnanců, zaměstnavatelů, či od samotných pojištěnců a kromě jednoho, který nešel vyřešit, byly všechny ostatní podněty ve velice krátké době vyřešeny. Právě díky tomuto e-mailu jsem mohl okamžitě zajistit fundovanou odpověď k naprosté spokojenosti našich klientů. Opravdu je výhodné být u pojišťovny 211 a mít možnost svůj problém konzultovat s někým, kdo tomu rozumí. Takže nejjednodušší je zaslat mi e-mail, který já okamžitě přepošlu na pojišťovnu, kde jsou velice kvalifikovaní odborníci, kteří všechno zařídí. Na e-mail chodím prakticky každý den, takže není žádný problém.

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 265 hostů a žádný gestor