Nové zabezpečovací zařízení začala budovat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v železniční stanici Bohumín. Původní zabezpečovací zařízení zcela zničil před dvěma lety rozsáhlý požár a od té doby je v Bohumíně zavedeno provizorní zabezpečovací zařízení (na snímku buňky vlevo). Nové zabezpečovací zařízení bude stát 443 milionů korun a dokončeno by mělo být v roce 2019. Následně bude řízení provozu převedeno na Centrální dispečerské pracoviště (CDP) do Přerova.

Jak sdělil ředitel Stavební správy východ Pavel Bocák, hlavní změnou oproti stavu před požárem bude ovládání nově aktivovaného zabezpečovacího zařízení ESA 44 z Centrálního dispečerského pracoviště Přerov. „Proto bude tato stavba provázána s realizací dálkového řízení provozu v úseku Ostrava-Svinov - Petrovice u Karviné," dodal Bocák. Po zapojení definitivního zabezpečovacího zařízení se bohumínští výpravčí přesunou do nového dopravního sálu v Přerově, v Bohumíně zůstane pouze pracoviště pohotovostního výpravčího.
Elektroinstalace v technologické místnosti bohumínského nádraží začala hořet na třech místech 10. února 2016. Plameny zasáhly rozvaděče, rozvody a zabezpečovací zařízení, vyřazen byl veškerý provoz na nádraží i zabezpečovací zařízení na devíti železničních přejezdech v okolí. Škoda byla vyčíslena na více než 100 milionů korun. Příčinou požáru byla technická závada.
Miroslav Čáslavský
S využítím zprávy ČTK ze dne 18. 4. 2018

 

Právě přítomno: 315 hostů a žádný gestor