Obzor č. 47 – 30. 11. 1992
Rozdělení republiky již bylo na podzim 1992 na dosah – jeho předznamenáním byly i změny kompetencí v OSŽ platné od 1. 12. 1992, o nichž rozhodlo Ústředí OSŽ dne 18. 11. 1992. Týkaly se delegování kompetencí z Ústředí na Českou a Slovenskou komoru, a to na přechodné období, do konání sjezdu OSŽ.
O blížícím se zániku ČSD a dělení jejich majetku jsme se v Obzoru č. 47 mohli dočíst i v rozhovoru s Antonínem Baudyšem, místopředsedou federální vlády ČSFR, na téma zákona o zániku státní organizace Československé státní dráhy. Jak je zde uvedeno, majetek ČSD se dělil podle toho, na území které republiky se nacházel; majetek, na který nešlo použít územní princip (například nákladní vozy), se dělil v poměru 2:1, lokomotivy se dělily podle příslušnosti k domovským depům. Antonín Baudyš připustil, že v prvním návrhu zákona byly určité nedostatky v zajištění pracovněprávních vztahů železničářů, ale při dalším jednání, jak uvedl v rozhovoru, prakticky všechny požadavky odborářů akceptoval, neboť je shledal jako oprávněné.
V článku na první straně se dále dočítáme, že OSŽ prosadilo důležitou změnu v železniční legislativě – místo navrhovaného znění zákona o zrušení s. o. ČSD byla prosazena formulace „zánik“. „Z tohoto znění zákona vyplývá, že nástupnické organizace budou přebírat všechny pracovněprávní záležitosti, tzn., například nedojde k rozvázání pracovního poměru, jak by tomu bylo při zrušení ČSD, ale dosavadní pracovní smlouvy budou platit i nadále,“ uvádí se v článku.
Obzor č. 48 – 7. 12. 1992
V pravém horním rohu první strany Obzoru číslo 48 najdeme vpravdě historický údaj: „25. 11. 1992, 13 hodin, 21 minut, 43 sekund: v této chvíli rozhodli poslanci obou sněmoven Federálního shromáždění o zániku společného státu Čechů a Slováků ke dni 31. 12. 1992. Zhodnocení významu tohoto okamžiku ponechme historikům a věřme, že se naše tak blízké národy nikdy nestanou skutečnými cizinci,“ uvádí se v textu.
Titulek na první straně tohoto čísla oznamuje „K dělení železnice připraveni“. Jde o zprávu z tiskové konference Ústředního ředitelství s. o. ČSD, na níž ústřední ředitel s. o. ČSD Ing. Jaromír Kunst vysvětloval novinářům principy dělení majetku ČSD. V rámci odpovědí na dotazy novinářů pak uvedl mimo jiné, že České dráhy budou pro rok 1993 požadovat dotace ve výši 7,8 mld. Kčs, z toho 4,8 mld. na osobní dopravu a 3 mld. na investice. Připustil ovšem, že i tato dotace postačí jen k tomu, aby bylo zastaveno zhoršování technické úrovně Českých drah.
Na první straně se rovněž dočteme, že na OROS (Oblastní rada odvětvových sekcí OSŽ) Olomouc byl 13. listopadu 1992 ustaven krizový štáb. Jak Obzoru sdělil výkonný tajemník OROS Olomouc Miroslav Kapoun, dělení železnice přinese nevyhnutelné změny ve vlakotvorbě, přerozdělování výkonů a celkovou změnu struktury. To vše podle OROS Olomouc nejvíce dopadne na železničáře Olomoucké oblasti. Zřízením krizového štábu proto železničáři chtěli na tento problém upozornit a účastnit se rozhodování o nové struktuře a dopadech dělení ČSD na zaměstnance.
Rubrika „Co se děje v ústředí“ informuje mimo jiné o probíhajícím jednání na Slovensku v souvislosti s předloženým návrhem zásad státního rozpočtu SR na rok 1993. Návrh totiž obsahoval formulaci o tom, že poskytování dosavadních jízdních výhod pro pracovníky a jejich rodinné příslušníky z podniků, vykonávajících dopravní činnost, jsou neopodstatněné. Slovenská komora OSŽ proto upozornila místopředsedu vlády SR Romana Kováče na možnost vzniku sociálních nepokojů na železnici při neúspěšných jednáních v této záležitosti.
Zdeňka Sládková