Obzor č. 21 - 19. 5. 1997
„Podle rozhodnutí městského soudu byla stávka nezákonná, OSŽ se odvolá“. Titulek z první strany Obzoru shrnuje důležitou událost ze 6. února 1997. Žalobce ve své závěrečné řeči upozornil, že Listina práv a svobod je sice součástí ústavního pořádku ČR, ale pouze v mezích zákonů, které ji provádějí. Právní zástupce OSŽ připomněl již pravomocné rozsudky jiných stávek než podle zákona o kolektivním vyjednávání. Rozsudek přesto vyzněl v neprospěch OSŽ. To se proti němu hodlalo odvolat.
Jak uvádí další článek, dráha uvažuje, že postupně propustí až 700 strojvůdců. Podle slov generálního ředitele ČD Ing. Vladimíra Sosny to souvisí s poklesem rozsahu vlakových kilometrů.
Nebylo to však jediné plánované snižování počtu pracovníků. Obzor získal text základních tezí reformy železnice a ČD, jimiž se měla zabývat vláda. Počítalo se se „zbavením se zátěže regionálních drah“, regulací nákladních i osobních tarifů a postupným snížením počtu zaměstnanců o 38 800.
Obzor č. 22 - 26. 5. 1997
„Nemyslím si, že by stát musel vlastnit všech sto procent železničních tratí,“ říká v rozhovoru na aktuální téma Ing. Martin Říman, ministr dopravy a spojů ČR. V rozhovoru opakuje, že státní strategický zájem musí být o hlavní tratě, ale část regionálních tratí by měli provozovat soukromníci. „Lidé na železnici se prostě nevyhnou tomu, že přijde čas, že budou pracovat u soukromníka,“ říká v rozhovoru ministr dopravy. Stejný názor vyslovil i na Manažerském fóru, o němž referuje Obzor rovněž na první straně. Martin Říman hovořil o tom, že je železnici nutno vystavit konkurenčnímu prostředí, urychleně nabídnout regionální tratě k privatizaci a zavést úsporná opatření směřující k vyšší produktivitě práce včetně snižování počtu pracovníků na železnici.
Pod titulkem„Vláda chce rozdělit tratě“ najdeme zprávu z tiskové konference ministerstva dopravy a spojů z 20. 5. 1997. Ministr Říman na ní informoval o poradě ekonomických ministrů vlády, kde byl podpořen návrh rozdělit tratě ČD na tři kategorie: na tratě státní (60 – 70 %), na tratě, které budou nabídnuty k privatizaci obcím a soukromníkům (30 až 40.%) – tyto tratě měl stát podporovat finančně na úrovni dotací do autobusové dopravy, a třetí skupinou měly být tratě, o které nebude zájem, a ty zaniknou.
Na brífinku v pražském klubu novinářů dne 20. 5. 1997 varovali ekologové (zástupci Ústavu pro ekopolitiku, Dětí země, Společnosti pro udržitelný život a dalších organizací) před neuváženou likvidací železniční dopravy. Poukazovali například na deformaci tržního prostředí tím, že je železnice na vedlejší koleji a hlavní model dopravy přebírá silniční doprava. Zdůraznili, že externí náklady na silniční dopravu jsou dvacetkrát vyšší než u dopravy železniční.
Zdeňka Sládková