Obzor č. 25 - 16. 6. 1997
Dne 11. 6. 1997 uspořádalo vedení OSŽ tiskovou konferenci. Obzor o ní informuje pod titulkem „OSŽ varuje před dalšími restrikcemi na železnici“. Hlavní tematické okruhy byly tři: připomínky k dopravní politice ČR, vypracované expertní skupinou OSŽ, jíž OSŽ chtělo vyvolat diskusi nad budoucností dopravy v ČR, dále naplňování (či spíše nenaplňování) dohod k ukončení stávky na železnici a za třetí pohled OSŽ na současnou situaci v České republice. Na tiskové konferenci byla mimo jiné kritizována dopravní strategie, kterou vypracovala vláda v rozporu se směrnicemi Evropské unie.
Přestože strategie dopravy jako celek ještě ve vládě nebyla projednávána, byl totiž radě ministrů předložen materiál, který se nazývá Koncepce železniční dopravy. Jak uvedl předseda OSŽ Jaromír Dušek, byl tak porušen dohodnutý sled prací. Na tiskovce dále zazněla kritika špatné komunikace mezi ministerstvem dopravy a odbory a také kritika mnoha nehospodárností na dráze. Předseda OSŽ Jaromír Dušek uvedl mimo jiné, že mezi slova privatizace a likvidace je možno v případě železnice položit rovnítko, což navíc potvrzují i mnohé zkušenosti ze světa.
V reportáži ze středního odborného učiliště železničního v Praze se konstatuje, že nejbližší čtyři roky neopustí bránu tohoto učiliště jediný absolvent oboru železničář. V roce 1996 se přihlásili na obor železničář čtyři zájemci, což však pro otevření třídy nestačilo. Podle ředitele učiliště by se do náboru železničářů měly zapojit České dráhy, neboť odborníci jim v příštích letech zcela jistě budou chybět. OSŽ se o zapojení ČD do náborů učňů zasazovalo.
Na poslední straně najdeme mimo jiné článek o loučení s provozem na trati Loket – Krásný Jez, kde byla 31. 1. 1997 zahájena „dlouhodobá výluka“ kvůli špatnému stavu tratě. Provoz zde již obnoven nebyl.
Obzor č. 26 – 23. 6. 1997
„Správní rada udělala nad Českými dráhami kříž“, tak zní titulek z první strany, informující o tiskové konferenci po jednání Správní rady ČD dne 13. 6. 1997. Správní rada uložila generálnímu řediteli ČD Ing. Sosnovi zpracovat návrh opatření na zlepšení finanční pozice Českých drah, a to s horizontem 18 měsíců. V úseku osobní dopravy to znamenalo vyrovnání cen s autobusy (ministerstvo financí bylo požádáno o odsouhlasení zvýšení cen na železnici o 50 % od 1. 7. 1997), v úseku nákladní dopravy měla zisk přinést svoboda v tarifní politice, dále mělo dojít k urychlené privatizaci regionálních tratí a ke snížení rozsahu udržované infrastruktury na celostátních drahách. Úspory měla přinést i optimalizace počtu zaměstnanců neboli propouštění. Odborové sdružení železničářů tento krok nazvalo nekoncepčním a nesystémovým a odmítlo jej.
V rozhovoru s Jitkou Hollerovou, odstupující předsedkyní sekce Železničního zdravotnictví OSŽ, se hovoří mimo jiné o tom, že zrušení železniční hygienické služby bylo ukvapeným a nekoordinovaným krokem vedení Českých drah.
Obzor dále informuje o zastavení provozu (dlouhodobé výluce) na trati Mělník – Mšeno ke dni 1. 6. 1997. Posledním vlakem byl MOs, vedený smutečně vyzdobeným vozem 810.244 DKV Liberec.
Zdeňka Sládková