Obzor č. 3 – 17. 1. 1994
Generální ředitel ČD Ing. Emanuel Šíp spolu s dalšími představiteli managementu informoval dne 6. 1. v lokomotivním depu Praha–jih odborové i hospodářské zástupce lokomotivních a vozových dep o chystané transformaci tohoto odvětví. Zpravodajství z akce vyšlo pod titulkem „Cílem je částečná nebo úplná privatizace“.
Ing. Šíp zdůraznil, že transformace, jejímž cílem je oddělení obchodní činnosti od provozu, by měla proběhnout urychleně, poté by mělo dojít k dalším transformačním krokům, jejichž cílem byla částečná nebo úplná privatizace. O žádné z variant nebylo v té době rozhodnuto. O tom, která možnost bude zvolena, měly podle slov Ing. Šípa rozhodnout zájmy zpracovatelů privatizačních projektů a zájmy investorů. Obzor dále přináší nejzajímavější dotazy a odpovědi z Noční linky Obzoru a v příloze otiskuje celé znění kolektivní smlouvy Českých drah na rok 1994.
Obzor č. 4 – 24. 1. 1994
„Parlamentním klubům poslanců byl předložen obraz současného stavu Českých drah,“uvádí Obzor č. 4 na první straně. Šlo o dopis bývalého železničáře, který se snažil upozornit poslance na situaci na železnici, která podle jeho názoru postrádá perspektivnost a racionalitu. Podle autora dopisu dochází k lacinému rozprodeji majetku Českých drah s katastrofickými důsledky, k růstu nákladovosti a k perspektivě zhoršení či omezení přepravních možností pro většinu obyvatel. Upozorňuje, že před zahájením restrukturalizace nedošlo k podrobné analýze podnikatelských záměrů. Zdůrazňuje, že jen při prodeji sedmi opravárenských závodů byl stát připraven o více než 600 milionů korun. „Přitom některé z dříve modernizovaných opravárenských závodů byly ´výhodně´ prodány či lépe ´darovány´ za méně než 10 % stanovené prodejní ceny,“ píše se v dopise poslancům. Autor zdůrazňuje, že příprava restrukturalizačních kroků by měla být kvalitní a objektivní a měly by se při ní vzít v úvahu poznatky o důsledcích předchozího rozhodování a návrhy by měly být propracovány kvalifikovaně, včetně uvedení předpokládaných ekonomických efektů variant.
Na straně 1 najdeme kritiku na adresu ministra dopravy Jana Stráského za jeho nekvalifikované výroky v tisku vůči železnici a dále informaci o tom, že na Slovensku k 1. 4. 1994 zanikají výkonné jednotky v dosavadní podobě. V textu o situaci na železnicích na Slovensku je zmíněn i rozkaz generálního ředitele ŽSR, kterým zakázal zaměstnancům ŽSR vyjadřovat se k problémům železnice bez souhlasu tiskového tajemníka GŘ ŽSR.
Zdeňka Sládková