Obzor č. 27/28 – 11. 7. 1994
Dvojčíslo o dvanácti stranách přineslo na první straně článek Zdeňka Škopa (kterému 21. 6. 1994 Ústředí OSŽ vyjádřilo nedůvěru) s titulkem „Kdo by měl hájit zájmy železničářů“. Předseda OSŽ se v něm vyjadřuje k organizačním změnám na Českých drahách, kde byla od 1. 7. 1994 organizačně vyčleněna divize provozu. Uvádí mimo jiné, že se OSŽ dosud nedokázalo organizací ani stylem práce přizpůsobit požadavkům plynoucím ze změn na ČD. „Stále ještě převládají úzké odvětvové zájmy uplatňované často nevybíravým, konfrontačním způsobem,“ uvádí Zdeněk Škop. Vyjadřuje se i k vyjádření nedůvěry – přiznává své pochybení, odmítá však podezření z toho, že by bylo motivováno osobním prospěchem.
„Odbory a vláda mají odlišný názor na oddělení důchodového fondu od rozpočtu“zní titulek článku informujícího o jednání odborů a vlády v Praze dne 23. 6. Zatímco vláda v čele s premiérem Václavem Klausem oddělení důchodového fondu odmítala, odbory byly jiného názoru. „Peníze vybrané na pojištění se přelévají do státního rozpočtu a používá se jich k jiným účelům než k těm, na které byly vybrány,“ řekl na následující tiskovce předseda ČMKOS Richard Falbr mimo jiné. Ministr financí Ivan Kočárník naopak argumentoval tím, že „v současné etapě transformace prostě parcelace rozpočtu zužuje manévrovací prostor vlády, která jej potřebuje mít.“
Na stránkách letního dvoučísla pokračuje mimo jiné další sada otázek a odpovědí generálního ředitele Českých drah Ing. Emanuela Šípa. Ten odpovídal i na některé zapeklité otázky, například „Uvědomujete si, že značná část činnosti managementu ČSD se děje v osobním zájmu zúčastněných pod rouškou obecného prospěchu včetně vytváření organizačních struktur?“ Ing. Šíp odpověděl: „Neuvědomuji. Nemyslím si, že by byly České dráhy rozebírány zrovna nyní managementem pro osobní zájmy tak, jak naznačujete. Nevím ani, kdo a jak si tu k vlastnímu prospěchu vytváří organizační struktury. Vím však, že taková nebezpečí ve státních podnicích hrozí a čas od času se uskutečňují, protože žádnému úředníku nikdy nezáleží na státním majetku tolik jako soukromým vlastníkům na majetku vlastním. I to je důvod, proč hledat cesty k privatizaci železnice.“
Jako příloha tohoto letního čísla vyšly čtyřstránkové„Střípky z dějin návěštění“.
Zdeňka Sládková