Obzor 31/32 – 8. 8. 1994
„Týden dovolené navíc“,informuje Obzor na první straně. Dne 28. 7. 1994 byla totiž podepsána změna kolektivní smlouvy č. 2, která přinesla všem zaměstnancům Českých drah, bez ohledu na zkrácený fond pracovní doby, zvýšení nároku na dovolenou o jeden týden.
Obzor se dále zabývá budoucím organizačním uspořádáním odvětví infrastruktury a odvětví 24 (elektrotechniky a energetiky), o němž jednali představitelé generálního ředitelství ČD na pracovní poradě se zástupci (hospodářskými i odborovými) všech výkonných jednotek tohoto odvětví. V té době probíhaly přípravy na vznik Správ železničního majetku neboli integrovaných výkonných jednotek služebních odvětví infrastruktury. Pracovně se uvažovalo i o budoucí privatizaci těchto zařízení. Zástupci OSŽ se zajímali především o dopady této změny na zaměstnance. Jak uvedl v závěru jednání Tibor Rujder, tajemník OSŽ, „vzhledem k termínům zavádění transformačních změn považuji předložené informace za nedostatečné především z hlediska posouzení změn v zaměstnanosti, profesní skladbě pracovníků, nutnosti rekvalifikace a rozmístění velkého počtu pracovníků.“
Obzor na první straně upozorňuje na střet zájmů vedoucích pracovníků Českých drah – dva vrchní ředitelé ČD byli totiž uvedeni jako společníci firmy, zabývající se mj. podnikáním v dopravě.
Dvanáctistránkové vydání Obzoru obsahuje dále mimo jiné odpovědi na dotazy, které zazněly během Noční linky Obzoru (týkaly se především odměňování), či informaci pro důchodce ČD, kteří v té době byli v OSŽ zastupování tzv. Radou důchodců OSŽ. Ta doporučila důchodcům odborářům větší aktivitu v základních organizacích, neboť zdaleka ne všechny ZO pořádaly pro své důchodce setkání či jiné akce a jen u některých byly zřízeny Kluby důchodců.
Článek oblastního inspektora bezpečnosti práce OSŽ s názvem „Hygienické podmínky na trati Vsetín – Velké Karlovice“ upozorňuje na zásadní závady ve stavu hygienických a sociálních podmínek pro zaměstnance, které byly ve stanicích a zastávkách na této trati zjištěny. Více prázdninový charakter má reportáž „Šumavské léto“ (ze stanic Volary, Lenora a Kubova Huť) a také příloha Železničářské toulky.
Zdeňka Sládková