Obzor č. 45 – 18. 11. 1996
Velký prostor je v Obzoru č. 45 věnován nájemnímu bydlení. Najdeme zde jednak článek z mezinárodní konference o nájemním bydlení, kterou hostila Praha dne 8. 11. 1996, jednak rozhovor s JUDr. Stanislavem Křečkem, předsedou Sdružení na ochranu nájemníků. JUDr. Křeček upozornil na to, že v Evropě není země, kde by nájemné nebylo regulováno. „Příjmy našich lidí jsou velice nízké. Kdyby se nájemné odvozovalo jen a jen od tržních cen, tak by si takřka nikdo nemohl byt zaplatit,“ uvádí dotazovaný v rozhovoru. Podle jeho dalších slov je prvotní potřebou lidí bydlet, nikoliv vlastnit. „Čili nedomníváme se, že zrovna privatizace a převádění bytu do vlastnictví je nejvhodnější cesta,“ říká JUDr. Křeček.
Alarmující údaj se objevil v titulku dalšího obsáhlého rozhovoru tohoto čísla: „11 % mostů na Českých drahách je nevyhovujících“. Podle Ing. Milana Čermáka, vedoucího oddělení mostů a tunelů Českých drah, Divize dopravní cesty, je zanedbání infrastruktury nejznatelnější právě na mostech. Jako řešení uvádí tyto možnosti: buď se zajistí dostatečné finanční zdroje na jejich opravu, nebo se příslušné trati prodají s podmínkou, že je nový vlastník uvede do požadovaného stavu, a poslední možností je zavření trati. Z lokalit, kde je stav umělých staveb nejhorší, jsou uváděny mimo jiné pražské mosty, trať Skochovice – Dobříš, Mariánské Lázně – Karlovy Vary d. n., Krásný Jez – Chodov, Železná Ruda – Plzeň, Rakovník – Mladotice, Oldřichov u Duchcova – Louka u L., Děčín – Oldřichov, Děčín – Jedlová, Česká Lípa – Liberec, Týniště n. O. – Meziměstí, Hradec Králové – Jaroměř a další.
Obzor č. 46 – 25. 11. 1996
„Budoucnost ČD je nadále nejistá“ je titulek zprávy ze setkání vrcholového managementu Českých drah s vedoucími a středně technickými pracovníci moravské části Českých drah. Jednání proběhlo v Ostravě 19. 11. 1996. Více než 200 přítomným byl rozdán 40stránkový materiál, vypracovaný pracovníky GŘ na popud premiéra Václava Klause. Měl sloužit jako podklad pro projekt restrukturalizace Českých drah. Přítomní se pro krátkost času nemohli k obsahu vyjádřit, diskuse se tak omezila prakticky jen na technické připomínky. Generální ředitel ČD Rudolf Mládek, který projekt prezentoval, zdůraznil mimo jiné neudržitelnost křížového financování, nutnost zvýšení produktivity práce a poukázal na zastaralost infrastruktury, přičemž se zmínil o možnosti útlumu místních tratí a o postupném nahrazení vlakové dopravy dopravou autobusovou. Druhá část jednání se konala následující den v Plzni. Odborové sdružení železničářů kritizovalo, že o projektu byli informováni pouze vybraní pracovníci Českých drah.
Celá strana osmistránkového Obzoru je opět věnována Mezinárodní konferenci o nájemním bydlení. Článek velmi podrobně informuje o vystoupení jednotlivých účastníků konference a otiskuje také Chartu nájemníků, přijatou Mezinárodním svazem nájemníků: 1. Žádná diskriminace. 2. Každý má právo na dostatečné bydlení. 3. Každý má nárok na to, aby byl ve zdravém prostředí a má nárok na to, aby platil takové nájemné, které by odpovídalo jeho příjmu. 4. Všichni nájemníci by měli být chránění proti výpovědím z bytů, které nejsou založeny na závažných proviněních.
Zdeňka Sládková