Obzor č. 47 – 2. 12. 1996
Na první straně pod titulkem „Ústředí OSŽ je zneklidněno přístupem GŘ Českých drah“ najdeme zprávu z jednání Ústředí OSŽ, které se dne 27. 11. 1996 věnovalo napjaté situaci na Českých drahách. Předseda OSŽ Jaromír Dušek na několika příkladech doložil, jak je majetek Českých drah doslova rozkrádán. Zdůraznil, že pod rouškou „organizačních změn“ stále pokračují transformační kroky vedení ČD, aniž by byl znám cílový stav.
Souběžně s jednáním Ústředí OSŽ probíhala tisková konference Českých drah, na níž generální ředitel Rudolf Mládek vyslovil víru, že se OSŽ přikloní k serióznímu jednání a nezvolí konfrontační řešení.
Jak vyplývá z rozhovoru s místopředsedou OSŽ Jiřím Kratochvílem, napětí mezi zaměstnanci bylo vyvoláno také tím, že zaměstnavatel nechtěl zahájit kolektivní vyjednávání do doby, než bude znám státní rozpočet na rok 1997. Jiří Kratochvíl tento přístup označil za výmluvu. Situaci ještě komplikoval ten fakt, že Federace strojvůdců předložila vlastní návrh KS, o němž chtěla jednat s vedením ČD separátně.
Obzor č. 48 – 9. 12. 1996
Ve zprávě ze zasedání Představenstva OSŽ ze dne 3. 12. 1996 se můžeme dočíst například o reakci odborů na jednání Správní rady Českých drah, která se zabývala prodejem lukrativních pozemků ČD (kolejiště žst. Masarykovo nádraží v Praze, prostory nádraží Žižkov aj.). „Žádná jiná zahraniční železniční společnost se nikdy nezbavila svých pozemků, ale tyto pozemky vložila buď jako kapitálový podíl do nově vzniklých společností, nebo je má pronajaté těmto společnostem a má z nich trvalý zisk,“ poznamenal předseda OSŽ Jaromír Dušek. Na jednání Představenstva OSŽ bylo pozváno několik zástupců managementu ČD. „Odboráři se chtěli od vrchního ředitele Divize dopravní cesty dozvědět, jaký bude konečný stav dopravní infrastruktury, konkrétní odpovědi se jim však nedostalo. Ing. Fajmon uvedl pouze to, že dojde k dalšímu snižování počtu pracovníků DDC (divize dopravní cesty),“ uvádí se v článku. Tajemník OSŽ Kurt Mužík upozornil na faktickou likvidaci odvětví vozového hospodářství, tajemník OSŽ Václav Pech otevřel problém pronájmu správkáren v depech firmám ve srovnání s tím, kdy se opravami zabývaly bývalé ŽOS (železniční opravny a strojírny).
Na straně 3 je uveden ohlas předsedy OSŽ Jaromíra Duška na „otevřený dopis“, podepsaný PhDr. Milánem Matouškem (náměstkem generálního ředitele ČD), který byl uveřejněn v Železničáři. V dopise je předsedovi OSŽ vytýkáno neopodstatněné obviňování a kritika vedení ČD. „Pokud si pod vzájemným pochopením, k němuž vyzýváte, představujete pouhé přikyvování a nečinné přihlížení všem nesmyslným krokům, které vrcholový management ČD v železniční dopravě prosazuje a v rozporu jak s legislativou, tak rozumem, morálkou i zájmem železničářů a železniční dopravy uplatňuje, pak na to zapomeňte,“ píše J. Dušek v odpovědi mimo jiné.
O vyhrocené situaci a bojovných náladách svědčí i usnesení Rady předsedů OSŽ Brno, podepsané územním tajemníkem OSŽ Romanem Onderkou, které vyzývá předsedu OSŽ, aby uplatnil vůči zaměstnavateli razantní kroky včetně porušení sociálního smíru, pokud management ČD neprojeví zájem o řešení stávajícího katastrofálního stavu na s. o. ČD.„K tomuto usnesení nás vede především bezkoncepční fungování s. o. ČD, současný kritický stav tratí, vozového parku a budov ČD a prokazatelné nehospodárnosti, ke kterým v s. o. ČD dochází,“ uvádí se v usnesení.
Zdeňka Sládková