Obzor č. 9 – 24. 2. 1997
Pod titulkem „Rudolf Mládek předložil program na snížení počtu pracovníků, ale zdůvodní ho až dodatečně“ najdeme informace ze zasedání Správní rady Českých drah konané dne 14. února 1997. Správní rada se na svém jednání zabývala mimo jiné programem snižování počtu zaměstnanců, a to o 5200 lidí. Proč to bylo právě toto číslo, se však novináři nedozvěděli. I předseda Správní rady Ing, Michal Tošovský uvedl: „Správní rada tento záměr schválila s tím, že vyžadujeme na vedení Českých drah, aby jej ještě dopracovalo hlavně v oblasti zdůvodnění a vyčíslení dopadů a aby jej také projednali s odborovými organizacemi.“
Další informací z první strany je předběžná zpráva o výsledcích práce komise, která šetřila nehospodárnosti managementu Českých drah. V době uzávěrky čísla bylo uzavřeno pět z devíti podání. „Jak se nám podařilo zjistit, již dosavadní výsledky šetření komise jsou dostatečně průkazné a umožňují postih vedení Českých drah, především generálního ředitele ČD Rudolfa Mládka,“ uvádí se v článku.
Třetí z aktuálních článků z první strany upozorňuje na „obrat“ ministra dopravy Martina Římana ve věci rušení spojů, když uvedl, že v tisku hojně přetřásané rušení dvou tisíc spojů (od 1. 4. 1997) se nezakládá na pravdě a jde ze strany novinářů o chybnou interpretaci zápisu z porady generálního ředitele Českých drah. Obzor uvádí opak a dokladuje to citací tohoto zápisu, v němž generální ředitel ukládá vrchnímu řediteli DOP Ing. Sosnovi „definovat podmínky pro neplánovanou změnu jízdního řádu k 1. 4. 1997 (snížení rozsahu JŘ o cca 2000 vlaků) ve vazbě na proudy cestujících.“
Obzor č. 10 – 3. 3. 1997
Pod titulkem „Mítinky potvrdily nutnost dovést požadavky železničářů až do konce“ najdeme zpravodajství z první části regionálních mítinků vedení OSŽ se zástupci základních organizací, a to v Ústí nad Labem a Praze. Na mítincích se hodnotila stávka na železnici a diskutovalo se o dalším směřování OSŽ. „Stávku jsme vyhráli už tím, že jsme poznali, že v partě je síla,“ zaznělo zde mimo jiné. „Teď jde o to vybojovat rozhodující bitvu o železnici,“ ozývalo se na mítincích, neboť odboráři si uvědomovali, že vyhranou stávkou boj nekončí.
Obzor dále uveřejnil Zprávu z mimořádné kontrolní skupiny, která v souladu s dohodou o ukončení stávky na železnici prošetřila devět podnětů týkajících se nehospodárnosti managementu Českých drah. Všechny podněty byly shledány jako opodstatněné, v některých případech byla doporučena hloubková kontrola. Podněty se týkaly mimo jiné nakládání s majetkem Českých drah, převodu majetku na jinou osobu, nájmu pozemků v Moravské Ostravě, úniku tržeb při přepravě dříví v síti ČD, neoprávněného vystavení jízdních dokladů FIP či smlouvy mezi ČD a firmou Medistyl. U některých bodů bylo konstatováno, že by některá zjištění mohla být kvalifikována jako podezření z trestného činu.
Jak se dalo očekávat, ministr dopravy výsledky práce kontrolní skupiny zpochybnil. Podle jeho názoru se většina podání týkala minulého managementu Českých drah. Místopředseda OSŽ Jiří Kratochvíl naopak zdůraznil, že se posuzovaly pouze ty případy, na které měl vliv současný management Českých drah (z doby druhé poloviny roku 1995 a roku 1996).
Zdeňka Sládková