Obzor č. 7 - 11. 2. 1997
„Stávka železničářů byla úspěšná“ je titulek další části reportáže (pokračování z minulého čísla) z průběhu stávky na železnici, která byla zahájena 2. února 1997. Železničářům se v průběhu této protestní akce dostalo mnoha projevů solidarity od našich i zahraničních organizací, ale i četných výhrůžek a zastrašování, završených vydáním soudního předběžného opatření o povinnosti zdržet se organizování stávky na železnici (z členů vlády vyjádřil rozpaky nad tímto soudním verdiktem o nezákonnosti stávky pouze místopředseda vlády Josef Lux).
OSŽ přesto vyhlásilo dne 6. února prodloužení stávky nejméně o dalších 24 hodin a účastníkům stávky přislíbilo právní ochranu. Dne 7. 2. 1997 oznámil tajemník OSŽ Petr Rychtář, že ve středních Čechách se do stávky zapojilo 97 % železničářů, což byl dosud největší počet stávkujících v ČR. Zapojení do stávky bylo vysoké i v dalších regionech, pohybovalo se kolem 80 %. Nejslabší byla účast strojvedoucích, zvláště v těch depech, kde převládali členové Federace strojvůdců.
Stávku podpořil mimořádně svolaný sněm Českomoravské komory odborových svazů, který označil použití předběžného opatření soudu k potlačení stávky za ohrožení ústavním systémem zaručeného práva na stávku a účelové zneužívání výkladu zákonů proti občanům republiky.
Zvrat ve vývoji přineslo až jednání se zprostředkovatelem – místopředsedou vlády Josefem Luxem. Po mnohahodinovém večerním jednání dne 8. 2. 1997 došlo k podpisu dohody o ukončení stávky, a to téhož dne ve 23.59 h.
Podle přijaté dohody měl ministr dopravy do 23. 5. 1997 zpracovat a předložit vládě dopravní strategii, do konce dubna měl předložit analýzu dosud provedených restrukturalizačních kroků na Českých drahách, transformační kroky měly být konzultovány s odbory a bylo garantováno, že proti účastníkům stávky nebudou uplatňovány žádné sankce.
V rozhovoru na první straně s titulkem „Chci věřit tomu, že jsme vyhráli rozhodující bitvu o dráhu,“ říká předseda OSZ Jaromír Dušek mimo jiné: „Mile mě překvapilo, že se lidi nedali zastrašit, i když hrozila existenční nejistota při pohrůžkách vyhazovem, že zkrátka dokázali vytrvat a vyhrát.“
Obzor č. 8 – 17. 2. 1997
Krátce po podepsání dohody o ukončení stávky na železnici se v tisku začaly objevovat různé názory na její úspěšnost, včetně zlehčování dosažených výsledků. Obzor o tom hovořil s místopředsedou OSŽ Jiřím Kratochvílem. „Já to považuji za úspěch, ale chápu, že pan ministr Říman si chce zachovat tvář, a tak na všech úrovních, počínaje sdělovacími prostředky, naše snahy hodnotí třeba jako vlamování se do otevřených dveří,“ uvedl J. Kratochvíl.
„Stávka byla údajně poslední kapkou k odvolání Dalibora Zeleného“je titulek oznamující, že Martin Říman dne 11. 2. 1997 oznámil, že odvolává svého náměstka Dalibora Zeleného. Tento krok, jak se uvádí v článku, „vyvolal vlnu spekulací o tom, jaké další šachy se mohou na ministerstvu a ve vedení Českých drah v nejbližších dnech odehrát jen proto, aby byly zachovány některé posty a aby byla co nejvíce okleštěna případná kritika.“
Slovo stávka se na stránkách Obzoru č. 8 skloňovalo ještě mnohokrát – jak v článcích redaktorů, tak dopisovatelů. Převládal názor, že stávka byla úspěšná, a opakovaně zde byl vyjadřován obdiv k účastníků stávky, kteří během ní projevili svoji profesionalitu, solidaritu i odvahu.
Zdeňka Sládková