Obzor č. 15 - 7. 4. 1997
Dne 28. března 1997 byla podepsána kolektivní smlouva Českých drah. Obzor na první straně přináší výtah z nejdůležitějších změn, například zkrácení pracovní doby na 36 hodin se rozšířilo o další profese (např. návěstní mistr), celkový mzdový nárůst byl dohodnut ve výši 17,2 % (z toho ze mzdových nákladů 12,23 % a u pracovníků v nepřetržitém provozu o 13,2 %), byly zvýšeny některé příplatky a přislíbeno dopracování příspěvku na penzijní připojištění pro zaměstnance.
Místopředseda OSŽ Jiří Kratochvíl v rozhovoru uvedl, že nový generální ředitel Ing. Vladimír Sosna udělal (na rozdíl od předchozího generálního ředitele Rudolfa Mládka) vše pro to, aby byla kolektivní smlouva co nejdříve podepsána. Jiří Kratochvíl k tomu dodal: „Já to vidím stále stejně. To je prostě situace, která předcházela i samotné stávce na železnici. Bývalý pan generální ředitel to podle mého soudu hnal do konfliktu, chtěl být tím hrdinou, který odbory srazí na kolena, a používal k tomu všechny prostředky včetně medializace různých rádoby skandálů a včetně pokusů o rozbití Odborového sdružení železničářů.“ K nárůstu mezd poznamenal, že i při nárůstu 17,2 % budou stále na železnici profese, které nebudou ušetřeny sociálních starostí.
Obzor se zabývá i chystanými změnami v nákladní přepravě. Jak uvedl pro Obzor Ing. Vladimír Ivan z odboru nákladní přepravy GŘ ČD, nákladní přeprava je v mnoha případech prodělečná, proto bude postupně docházet k soustřeďování ložných manipulací do stanic s vyšším obratem vozů a tím ke snížení vlakových kilometrů u manipulačních vlaků.„České dráhy se musí chovat tržně a nemohou si dovolit luxus, jímž je doplácení prokazatelně neefektivní nákladní přepravy,“ řekl Ing. Ivan. Z více než 1300 tarifních bodů v síti Českých drah, což byly v podstatě železniční stanice a nákladiště s výpravní oprávněností pro nákladní přepravu, jich mělo být v první etapě zrušeno 212.
Obzor č. 16 – 14. 4. 1997
„Dohoda o ukončení stávky podle OSŽ plněna není“,uvádí titulek na první straně. Vedení OSŽ zaslalo 6. 4. 1997 dopis ministru financí Ivanu Kočárníkovi, ve kterém ho žádá o svolání signatářů dohody o ukončení stávky na železnici. Podle OSŽ byla totiž dohoda stoprocentně naplněna pouze v bodě 5, ve kterém se hovoří o ukončení stávky.
Obzor dále informuje o tom, že ministr dopravy Martin Říman dokončil materiál, který se týká koncepce a změn na železnici. Potvrdil to na tiskové konferenci 4. 4. 1997, detaily však zatím nechtěl uvádět. Přiznal pouze, že bude třeba přijmout jednoznačné koncepční stanovisko k celému souboru regionálních tratí. Nechtěl se podrobněji zabývat ani chystaným zdražením jízdného, připustil pouze, že by jízdné na železnici mělo zhruba kopírovat výši jízdného v linkové autobusové dopravě.
„Odboráři z olomouckého dopravního podniku stávku prohráli,“ dočteme se na straně 3 v rozhovoru s Josefem Dudkem, předsedou ZV Dopravních podniků města Olomouc. Na neúspěchu stávky za navýšení mezd se podle jeho slov podíleli stávkokazi, které zorganizoval ředitel DPMO spolu s primátorem Olomouce, a dále také nízká solidarita dalších řidičů – odborářů. Podle tajemníka OSŽ Jana Petrů byla za neúspěchem stávky olomouckých dopraváků její špatná připravenost. „Odbory podcenily nutnost lobbování v Radě a Zastupitelstvu města, nezískaly podporu žádné politické strany ani skupiny poslanců. V době stávky došlo ke zhroucení řízení stávky odbory a k převzetí aktivity protivníkem a došlo i k dalším taktickým chybám.“
Celá jedna strana tohoto osmistránkového čísla je věnována železniční trati Chodov – Krásný Jez, jejíž osud v té době visel doslova na vlásku. Dodejme, že provoz na trati, který byl zahájen v roce 1901, byl přes všechny snahy o její zachování v roce 1997 zastaven. Od roku 2006 je v provozu trať do Lokte předměstí. V roce 2013 byl slavnostně zahájen provoz na šestikilometrovém úseku z Krásného Jezu do zastávky Ležnice (nově přejmenována na Horní Slavkov–Kounice), kde nyní jezdí sezonní osobní vlaky.
Obzor dále zveřejňuje mimo jiné hodnocení roční činnosti organizace Save our railways (Zachraňte železnici), která ve své zprávě zdůraznila, že privatizace železnic je v každém klíčovém oboru chybná. Podle názoru tajemníka této organizace Keitha Billa by se železnice měla vrátit pod státní kontrolu.
Zdeňka Sládková