Obzor č. 17 - 21. 4. 1997
„Ing. Tošovský chce železničářům snížit nárůst mezd“je titulek článku na první straně, upozorňující na to, že Ing. Michal Tošovský, předseda správní rady Českých drah, zaslal den poté, co premiér Klaus kritizoval nárůst mezd na železnici, faxovou zprávu předsedovi OSŽ Jaromíru Duškovi, ve které jej požádal o schůzku s cílem projednat možnost změny kolektivní smlouvy týkající se snížení nárůstu mezd na Českých. Návrh dal do souvislosti mimo jiné i s údajně negativním vlivem stávky železničářů na ekonomický růst.„Od generálního ředitele ČD, což je skutečný partner pro kolektivní vyjednávání, žádný návrh na revizi kolektivní smlouvy nemáme, a na ostatní nebudeme reagovat,“ řekl k tomu předseda OSŽ Obzoru.
Obzor dále krátce informuje o demonstraci učitelů, svolané Českomoravskou komorou odborových svazů, která se konala 12. dubna 1997 v Praze na Staroměstském náměstí, kde vyjádřili nespokojenost s politikou školství. Demonstrující kritizovali mimo jiné novelu vládního nařízení, kterým se zvyšovala vyučovací a výchovná povinnost, a také odměňování učitelů, které podle jejich názoru dostatečně nerespektovalo specifika pedagogické profese.
Obzor č. 18 – 28. 4. 1997
Jak vyplývá z dalšího čísla Obzoru, tlaky na snížení mezd na železnici neutichly; ministr dopravy navrhl správní radě Českých drah, aby uložila generálnímu řediteli ČD vyvolat kolektivní vyjednávání se snahou o snížení dohodnutého nárůstu mezd. Návrh souvisel s restriktivními opatřeními vlády, takzvaným „balíčkem opatření“. „Odmítli jsme zabývat se tím, aby zaměstnanci Českých drah dopláceli na špatné hospodaření vlády,“ řekl po jednání s ministrem dopravy 17. 4. 1997 místopředseda OSŽ Jiří Kratochvíl.
„Žoska Česká Lípa je v obtížné situaci“ je nadpis článku na str. 2, informující o této akciové společnosti, která byla k 1. květnu 1992 vyčleněna z tehdejších Českých drah a formou kuponové privatizace převedena na akciovou společnost. Žoska však přestávala dostávat výkony od Českých drah, na kterých byla závislá; nad vodou ji držely zakázky od menších firem. V podniku, kde dříve pracovalo i více než 1000 zaměstnanců, poté zůstalo pouhých 320 lidí.
Obzor dále informuje o celostátním semináři na téma Dopravní politika Evropské unie a České republiky, který se za účasti více než stovky odborníků z různých institucí a vysokých škol konal 11. dubna 1997 v Praze. Většina přítomných hovořila ve prospěch železnice, ale zazněl zde i názor zástupce zlínského okresu, který v souvislosti se stávkou železničářů prohlásil: „Kdyby osobní železniční doprava okamžitě přestala fungovat, tak to nikdo absolutně nepozná!“ Seminář moderovala poslankyně Parlamentu ČR Ing. Květoslava Kořínková, CSc., která na závěr na dotaz Obzoru k nedávno přijatému zákonu o státních podnicích uvedla: „Snažili jsme se tento zákon neprosadit, bohužel jsme byli přehlasování. Pravomoci generálního ředitele ČD, s. p., budou stejné jako u ředitelů ostatních státních podniků, tzn., že generální ředitel bude moci sám nebo na příkaz ministerstva (zřizovatele) rozhodovat v podstatě o čemkoliv, tj. například o rušení tratí, prodeji majetku apod. Slabou útěchou je, že zřízení ČD, s. p., bude ze zákona o rok odloženo. A do té doby se snad vymyslí nějaký materiál, na jehož základě bude možné vzniku ČD, s. p., zabránit.“
Zdeňka Sládková