OBZOR ke stažení

V sobotu 23. června odstartoval z olomouckého Horního náměstí v pořadí již devátý olomoucký půlmaraton (první ročník se zde běžel v roce 2010). Na jeho startu stanulo také 65 železničářů (12 žen a 53 mužů) z celé republiky, kteří se tohoto půlmaratonu zúčastnili v rámci Mistrovství ČR železničářů v půlmaratonu. Pořadatelem tohoto mistrovství bylo Odborové sdružení železničářů ve spolupráci s Českými drahami, ČD Cargem a SŽDC. Organizaci zajistila Regionální sportovní komise OSŽ Olomouc (Libor Kiš, Andrea Oralová, Ivo Šimek), ředitelem mistrovství byl předseda OSŽ Martin Malý (na snímku s vítězkou v ženské kategorii Renatou Glierovou).

Závod, dlouhý 21,0975 km, byl odstartován hromadným startem všech účastníků Olomouckého půlmaratonu v 18.30 h z olomouckého Horního náměstí, trasa vedla po vyběhnutí z historického centra města stejně jako vloni rovinatým terénem, většinou po asfaltu a žulových dlažebních kostkách. Trasa závodu zavedla běžce i do proslulých olomouckých parků.
Úmorné vedro minulých dnů vystřídalo v den závodu vítané ochlazení (snad až přílišné, doprovázené nepříjemným větrem), což ale přispělo k dobrým výkonům. Železničáři si v tvrdé konkurenci Olomouckého půlmaratonu vedli již tradičně velice dobře, nejrychlejší z nich doběhli do cíle mezi nejlepšími běžci olomouckého půlmaratonu.
Mistrem republiky železničářů ČR v půlmaratonu pro rok 2018 se stal Ladislav Kučera (SŽDC, OŘ Hradec Králové) s vynikajícím časem 1:11:50 hod, stříbrnou medaili mistrovství za čas 1:23:14 h si odnesl Zdeněk Doležal (ČD Cargo, PJ Ostrava) a třetího nejlepšího času (1:24:07) dosáhnul Petr Malina (ČD, DKV Praha). V kategorii žen bylo pořadí následující: 1. Renata Glierová, SŽDC, PO Havlíčkův Brod (1:44:22), 2. Radka Miturová, OSŽ (1:51:32), 3. Irena Procházková, OSŽ (1:59:34).
Medaile a věcné ceny vítězům předal předseda OSŽ Martin Malý, který současně poděkoval všem účastníkům za dobrou reprezentaci železničářů.
Olomoucký půlmaraton je největším půlmaratonem na Moravě a druhým největším po Praze. Letos se ho zúčastnilo celkem 6300 běžců a běžkyň, vítězem se sta Stephen Kiprop (Keňa) v čase 1:00:15 h (traťový rekord!), nejrychlejší ženou Olomouckého půlmaratonu byla Netsanet Gudeta (Etiopie) v čase 1:07:30 h.. Běžci s černou pletí jsou již tradičně vítězi olomouckého půlmaratonu. V závodě padl i český traťový rekord v kategorii žen, který vytvořila Eva Vrabcová Nývltová v čase 1:11:10 h.
Miroslav Čáslavský

Právě přítomno: 252 hostů a žádný gestor