S bolestí v srdci oznamujeme všem přátelům a známým, že nás dne 12. března 2023 v nedožitých 74 letech opustil náš kamarád a dlouholetý člen Plzeňské regionální sportovní komise OSŽ pan Karel Lyčka. Neúnavný organizátor nohejbalových turnajů, správce sportovního areálu Malák v Českých Budějovicích a milovník zahrádkaření se moc těšil na příchod jara, kterého se už bohužel nedočkal…

Odešel laskavý a pracovitý člověk, který nám všem bude chybět. Čest jeho památce!

Vážené paní předsedkyně a předsedové ZO OSŽ,

aktuální informace k Datovým schránkám a činnosti ZO OSŽ, zejména jejich funkcionářů (statutárních zástupců) v případě neobdržení přihlašovacích údajů k datové schránce, naleznete v rámci kategorie „Právní poradna“, kde je zřízena složka „Datové schránky“, ve které jsou a průběžně budou zveřejňovány aktuální informace k této oblasti.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – PV OSŽ při ČD Cargo, Ústředí OSŽ, PV OSŽ Správy železnic, Republiková rada seniorů OSŽ – na únorových jednáních rezonovala tematika důchodové reformy;Bohumír Dufek: Asociace samostatných odborů nesouhlasí s navrhovanou změnou valorizace důchodů!;Na aktuální téma –  Osobní železniční doprava vstává z popela; Evropská komise zcela ignoruje společné stanovisko CER a ETF; Představujeme – Matyáš Reichert: „Pracovat na dráze jsem chtěl už od malička, když jsme začali jezdit s rodiči na výlety vlaky taženými parními lokomotivami!“; Všimli jsme si; Právní poradna: Státní sociální podpora 2023 (1); Názory čtenářů; Školení na počítačích – druhé pololetí 2023; Historické budovy na krnovské trati se při opravách dočkají citlivého přístupu; OSŽ Trutnov nabízí zájemcům letní rekreaci v Chlumu u Třeboně – rybník Hejtman; Teplické trolejbusy – 70 let provozu; FISAIC (Ohlédnutí) – výtvarníci malovali v České Třebové.

Skončila druhá stavba v přerovském uzlu, která navázala na dříve provedenou rekonstrukci celé tamní železniční stanice a zahrnovala rekonstrukci výhybny Dluhonice a přilehlých traťových úseků. Modernizace výrazně zlepšila jízdní komfort, zvýšila bezpečnost a zrychlila jízdu vlaků.

Zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory po roce 2035, návrh normy EURO 7 a rozvoj přeshraničního spojení mezi oběma zeměmi. To byla hlavní témata jednání ministra dopravy Martina Kupky a německého spolkového ministra digitalizace a dopravy Volkera Wissinga. Česko stejně jako Německo nepodpoří schválení omezení spalovacích motorů po roce 2035, pokud nebude jasná a závazná výjimka pro využití syntetických paliv. Jedná se o podmínku, kterou v rámci předsednictví prosadila Česká republika a přislíbila Evropská komise.

Nové automaty do vlaků Moravia a validátory jízdenek na železniční stanice a do řady autobusů za 55,5 milionu korun koupí krajská firma KORDIS, která dohlíží na organizaci integrované dopravy na jihu Moravy. Podpisem smlouvy společnost odstartovala závěrečnou etapu modernizace odbavování cestujících v Brně a Jihomoravském kraji.

Dne 28.2.2023 v 15:45 byla podepsána 1.změna PKS ČD,a.s. na rok 2023, Příloha č. 4 Stravování a náhrady výdajů.
Tzv. „stravovací paušál“, který mají zaměstnanci GŘ, CIS a RSM se navyšuje z 60 Kč na 70 Kč.

Česká republika bude prosazovat odklad účinnosti normy EURO7 a změnu dalších technických požadavků. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka po skončení společné neformální Rady ministrů dopravy a ministrů zodpovědných za energetiku ve švédském Stockholmu, které se zúčastnil spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Během dvou dní se ministři zabývali požadavky klimaticky neutrální Evropy, nezbytného udržení konkurenceschopnosti evropského průmyslu a dopravy, praktickými zkušenostmi s podporou dekarbonizace a také změnami, které bude potřeba v dopravě provést po roce 2030.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Představenstvo OSŽ, PV OSŽ ČD, a.s.; Správa železnic – Projektujeme už více než 300 kilometrů vysokorychlostních tratí;Bohumír Dufek: Kandidaturou na prezidenta ČR „odborář“ Josef Středula sehrál svou velmi trapnou roli v čele Českomoravské konfederace odborových svazů!;Na aktuální téma –  Na letošní rok má Správa železnic zajištěné financování a snaží se maximálně urychlit přípravu dalších staveb; Navštívili jsme Písečnou; Všimli jsme si; Ze světa; Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky nabízí; Poradna BOZP;Názory čtenářů – Opět neradostná bilance, ČD Cargo zdražuje vlečné – neuvěřitelné, Po třech letech v Německu; Reprezentační ples železničářů v Břeclavi; Parní víkend na Horehroní; Generální oprava výpravní budovy Teplice v Čechách; Železnice pohledem Petra Rádla.

Před jízdou na Slovensko si vždy ověřte u pokladní přepážky ČD s UNIPOK nebo na příslušném personálním útvaru, kde jste v evidenci jízdních výhod, zda má vaše In Karta s aplikací železniční průkazka aktualizovaná data v čipu karty

V případě, že data nebudou aktualizovaná, železniční průkazka nebude ve vlacích ZSSK k bezplatné jízdě uznána. Žádost o případný návratek zaplaceného jízdného bude v takovém případě zamítnut. 

 

Nová čtyřvozová elektrická jednotka Moravia zahájila zkušební provoz s cestujícími. Jedná se o první z 31 čtyřvozových vlaků, které si u českého výrobce prostředků hromadné dopravy Škoda Group objednal Jihomoravský kraj. Vlak vyrazil poprvé na pravidelné lince S2 z Brna do Letovic. Výrobce už také předal do majetku kraje všech šest krátkých dvouvozových jednotek, která tak mohou být nasazeny do trvalého provozu.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Série školení o kolektivní smlouvě Českých drah, Ústředí OSŽ, Republiková rada seniorů, PV OSŽ Správy železnic; Výzkumný Ústav Železniční poskytldar Nadačnímu fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEMve výši 5 milionů korun; Odborové svazy sdružené v ASO jsou politicky nezávislé, svobodné a mají vlastní identitu;Na aktuální téma –  Správa železnic loni zrenovovala další desítky nádražních budov; Navštívili jsme Brandýs nad Orlicí; Všimli jsme si; Ze světa; Představujeme – Aleš Petr:„Chci navázat na práci svého předchůdce Romana Svobody.“Právní poradna; Poradna BOZP; Názory čtenářů – Spravedlnost přišla za 1 271 dnů; Ve Vrchlabí bylo zahájeno mistrovství USIC v běžeckém lyžování; Výstava železničních modelů; „Hostivařský koridor“ jako základ pro budoucí pražský S-Bahn; Sergejové na sletu.

Právě přítomno: 964 hostů a žádný gestor