OBZOR ke stažení

Správní rada Nadačního fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM rozdělila prvních 400 tisíc korun z transparentního účtu. Příjemci jsou zaměstnanci Českých drah, kteří utrpěli zranění při nedávných vážných nehodách u Perninku a u Českého Brodu. Jak upřesňuje generální ředitel Českých drah Václav Nebeský, zároveň správní rada fondu schválila také vyplacení finanční odměny pro rodinu strojvedoucího, který u Českého Brodu zahynul.

Téměř čtyři desítky odborníků Českých drah, ČD Cargo, OSŽ, Federace strojvůdců a Cechu strojvůdců, DVI, ČVUT, Dopravní fakulty Jana Pernera, dopravních psychologů a dalších specialistů se 30. 7. 2020 sešly na úvodním jednání Bezpečnostní rady Českých drah. Bezpečnostní rada, jejíž první jednání vedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Václav Nebeský, diskutovala o nedávných mimořádných událostech na železnici, jejich příčinách a řešeních, která mají vést k vyšší bezpečnosti drážní dopravy.

Ministerstvo dopravy spolu se Správou železnic se chystají do většího zabezpečení na železnici investovat v následujících dvaceti letech přes 100 miliard korun. Finance půjdou na vybavení tratí i vlaků evropským zabezpečovacím zařízením ETCS, které dokáže na dálku automaticky zastavit vlak nebo hlídat traťovou rychlost.

Aktuální situaci ohledně mimořádných událostí velmi pozorně sledujeme. V prvé řadě vyčkáme na závěry vyšetřování Drážní inspekce a Policie České republiky. Zjištění příčin napomůže k případné analýze chybovosti. V následujícím období uskutečníme audit zaměřený na práci strojvedoucích a jejich podmínky. V této oblasti také provedeme státní dozor nad rámec plánovaných kontrolních činností u dopravce České dráhy, a. s.

Členové představenstev Českých drah a ČD Cargo dnes (15. července 2020) projednali možné příčiny železničních nehod z posledních dnů a přijali návrhy dalších opatření, které budou oba největší železniční dopravci realizovat. O jejich zavádění jednají na společné schůzce expertní skupiny se Správou železnic a s Ministerstvem dopravy. Vyšetřování tragických událostí na železnici probíhá, nicméně již nyní lze konstatovat, že na vině nebyl ani nedostatečný odpočinek strojvedoucích, ani jejich nezkušenost.

Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda svolal 15. 7. 2020 v ranních hodinách jednání vedení organizace v souvislosti se včerejší srážkou dvou vlaků u Českého Brodu. Události posledního týdne a jejich průběžná šetření ukazují na alarmující počet lidských pochybení. Generální ředitel dnes písemně vyzve dopravce k větší důslednosti, školení a kontrolám svých zaměstnanců. Stejně tak apeluje na zaměstnance Správy železnic.

Odborové sdružení železničářů – ústředí připravuje jako každoročně výrobu kalendářů a diářů s logem OSŽ. Nabízíme všem základním organizacím Odborového sdružení železničářů možnost objednat si pro své členy níže uvedené kalendáře:

V úterý 7. 7. 2020 došlo na železniční trati č. 142 Karlovy Vary dolní nádraží – Johanngeorgenstadt u dopravny Pernink k tragédii, okolo 15. hodiny se několik stovek metrů od dopravny čelně srazily dva vlaky: osobní vlak 17113 vedený jednotkou řady 844 RegioShark s osobním vlakem 17110 vedeným regionovou (814/914).

V případě zájmu prosíme o okamžitou telefonickou rezervaci na čísla uvedená u zájezdu. Ceny třetí osoby nebo dětí na vyžádání v CK, kontakt: 602 473 285, nebo níže, více informací o zájezdech na www.cdtravel.cz

Dnešního dne (8.července 2020) se po delší přestávce způsobené epidemií COVID-19 uskutečnilo další pracovní jednání zástupců odborových centrál působících na železnici s  místopředsedou  vlády  a ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem a dalšími představiteli vedení ministerstva dopravy o problematice režijních jízdních výhod na železnici.

Tragická srážka dvou osobních vlaků mezi dopravnou Pernink a zastávkou Nejdek-Oldřichov (trať č. 142 Johangeorgenstadt – Karlovy Vary dolní nádraží) si vyžádala dvě lidské oběti a 24 zraněných. Nehoda se stala v úterý 7. července, krátce po patnácté hodině. Jak sdělil generální inspektor Drážní inspekce (DI) Jan Kučera, je za neštěstím evidentně lidská chyba.

Drážní inspekce (DI) ukončila šetření mimořádné události, která se udála 28. července loňského roku v Chodové Plané. Za jízdy tam tehdy vykolejil nákladní vlak, převážející vápenec. Bezprostřední příčinou této mimořádné události bylo podle závěru DI překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 61 km/h, ke kterému došlo v důsledku toho, že strojvedoucí o snížení rychlosti na trati nevěděl a při sledování trati je nezjistil, i když všechny potřebné informace měl k dispozici.

Právě přítomno: 264 hostů a žádný gestor