OBZOR ke stažení

Vpravdě historická událost! Svaz osobních železničních dopravců dnes (21. 1. 2022) oficiálně založili čtyři významní hráči v tomto segmentu – společnosti Arriva vlaky, České dráhy, RegioJet a AŽD. Společnými silami chtějí prosadit změny, které povedou k zatraktivnění železnice a ke zvýšení jejího podílu na přepravním trhu. Ambiciózní plán počítá s tím, že v desetiletém horizontu vzroste z dnešních 9 na 14 %. Česká republika by se tak mohla dostat na úroveň vyspělých evropských zemí a přiblížit se Švýcarsku, které dosahuje nejvyššího podílu osobní železniční přepravy v Evropě (19 %).

Vážení klienti, od pondělí 17. 1. 2022 budou personalisté potvrzovat žádosti o rekreace s dotací z C-SF/C-FKSP. Pravidla pro čerpání v roce 2022 jsou stejná, jako v roce 2021 (s výjimkou důchodců SŽ, kteří mohou čerpat pouze 3000 Kč). Jsme sice komerční cestovní kanceláří, ale naším hlavním cílem je vaše spokojenost, protože jste vlastně naši kolegové a mnozí s námi jezdí již mnoho let. Chtěla bych pro vás shrnout současnou situaci v cestovním ruchu, abych vám pomohla v orientaci při výběru dovolené na tento rok.

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 proběhlo na opavském hřbitově poslední rozloučení s Kurtem Mužíkem, který zemřel na selhání srdce 9. ledna 2022 ve věku nedožitých 78 let. V OSŽ zastával mimo jiné funkci místopředsedy OSŽ a po odchodu do důchodu působil jak předseda Republikové rady seniorů OSŽ. Zájmy seniorů hájil i v Republikové radě seniorů České republiky. Byl znám jako vzácný člověk, kolega a kamarád, nadmíru obětavý, slušný a poctivý. Jeho vstřícnost a skromnost ho řadily mezi osobnosti, kterých si všichni váží a které nelze přehlédnout.

Mám pro vás smutnou zprávu. Dnes ráno, v neděli 9. ledna 2022 v 7.15 h, necelé tři týdny před svými 78. narozeninami, zemřel na selhání srdce Kurt Mužík, předseda Republikové rady seniorů OSŽ. Čest jeho památce.

Rozšíření dálniční sítě až o 200 kilometrů, výstavba vysokorychlostních tratí nebo další zkvalitňování veřejné dopravy. To jsou jen některé body, které plynou z programového prohlášení nové vlády v oblasti dopravy. Kabinet ho schválil ve čtvrtek. Ve středu 12. ledna s dokumentem vláda předstoupí před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, z důvodu zhoršující se epidemiologické situace v ČR a z důvodu malého počtu přihlášených účastníků na aktivy prezenční formou, rozhodlo vedení podnikového výboru (PV) o konání aktivů formou videokonference prostřednictvím MS Teams.  Bude zrušeno prezenční jednání aktivů k PKS Správy železnic 2022 v termínech: 13. ledna v Olomouci, 17. ledna v Brně, 24. ledna v Pardubicích, 25. ledna v Českých Budějovicích a 26. ledna v Plzni. Náhradní aktiv proběhne distanční formou.

NOVÉ TERMÍNY SEMINÁŘŮ 2022 - MOŽNOST PŘIHLAŠOVÁNÍ

Ústředí OSŽ schválilo termíny seminářů (školení), zaměřených na oblast pracovněprávní, hospodaření a BOZP. Semináře jsou organizovány na základě požadavků a potřeb funkcionářů ZV ZO OSŽ.

V roce 2021 zemřelo na dráhách nejméně osob za posledních 19 let, oznámila Drážní inspekce. I když v loňském roce vzrostl počet mimořádných událostí na dráhách o čtyři procenta, počet usmrcených osob klesl o 16 procent. Rok 2021 se tak dle statistik Drážní inspekce stal rokem s nejméně mrtvými osobami na dráhách od vzniku Drážní inspekce, tedy od roku 2003.

Po dlouhé nemoci, která byla znásobena zápalem plic a covidem, zemřel v úterý 21. prosince někdejší předseda ZV OSŽ DKV Olomouc, člen Republikové rady seniorů OSŽ a předseda olomoucké krajské organizace Rady seniorů ČR, Jiří Soldán. Bylo mu 74 let.

Kolektivní vyjednávání ve společnosti ZSSK CARGO se takřka nepřetržitě neslo v duchu „co zaměstnanec, to opěrný pilíř firmy“. Všichni víme, že společnost ZSSK Cargo se už několik let zmítá pod tlakem negativního vývoje ekonomiky, recese v hutnickém průmyslu a v neposlední řadě pod dopady pandemie COVID-19.

TRVÁNÍ PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ V OBČANSKÉM ŽIVOTĚ

Vážení členové OSŽ,

benefity poskytované od 1.1.2020 ve formě bezplatného právního poradenství/pomoci advokátními kancelářemi v občanském (soukromém) životě člena OSŽ - „právní pomoc - občan“, pokračují a byly Představenstvem OSŽ prodlouženy na dobu neurčitou (tel.: 733 785 003).

Ve středu 10. listopadu zemřel ve věku 74 let Josef Kotaška, dlouholetý ekonom a reprezentant Českých drah na zahraničních akcích USIC. V poslední době pomáhal jako člen Regionální sportovní komise OSŽ Praha s pořádáním sportovních akcí. Libeňský patriot, železničář, tenisový odborník, sportovec tělem i duší, bojovník se srdcem na dlani, a hlavně úžasný vypravěč zážitků a historek se zajímavou pointou. Závěr jeho posledního životního příběhu nás však všechny zaskočil.

Právě přítomno: 384 hostů a žádný gestor