OBZOR ke stažení

Drážní úřad opět po roce vydal výroční zprávu o bezpečnosti na českých železnicích. I přesto, že počet dopravců nadále stoupá, počet nehod stagnuje. Za rok 2020 obdržel Drážní úřad od Drážní inspekce celkem 23 bezpečnostních doporučení, která využil k přijetí odpovídajících bezpečnostních opatření. Státní dozory odhalily řadu nedostatků, které ale v převážné většině bezprostředně neohrožovaly bezpečné provozování dráhy a drážní dopravy. Podrobnosti shrnuje výroční zpráva Drážního úřadu za rok 2020.

CK ČD travel vyhlásila zájezdy „NA POSLEDNÍ CHVÍLI“, ceny jsou včetně dotace. V případě zájmu prosíme o okamžitou telefonickou rezervaci na čísla uvedená u zájezdu. Kontakt: 602 473 285, nebo viz níže, více informací o zájezdech na www.cdtravel.cz. Ceny třetí osoby nebo dětí na vyžádání v CK. Podmínky vycestování – pro neočkované (Covid pass) více informací na www.dovolena2021.cz. Očkovaní klienti a klienti 14 dní po poslední dávce bez omezení či testů, pouze vyplňují výstupní formuláře.

Zdravotní pojišťovnu může každý občan České republiky změnit pouze jedenkrát za rok, a to ve dvou termínech: k 1. červenci, tedy pokud o přeregistraci požádá mezi 1. lednem a 31. březnem, nebo k 1. lednu, pokud žadatel o přeregistraci požádá mezi 1. červencem a 30 zářím.

TRVÁNÍ PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ V OBČANSKÉM ŽIVOTĚ V ROCE 2021

Vážení členové OSŽ,

benefity poskytované od 1.1.2020 ve formě bezplatného právního poradenství/pomoci advokátními kancelářemi v občanském (soukromém) životě člena OSŽ - „právní pomoc - občan“, pokračují do 31.12.2021 (tel.: 733 785 003).

Středočeský kraj ze dne na den odmítl společné memorandum s Ministerstvem dopravy ČR. Dokument řešil dopravní obslužnost ve vztahu k dlouhodobému plánování a investování do infrastruktury. Kraj od svých původních plánů na redukci sice již částečně ustoupil, ale stále znehodnocuje investovanou miliardu korun, která šla jen v posledních čtyřech letech do středočeských lokálek. Ministerstvo je připraveno jednat se všemi kraji o navýšení spolufinancování regionální železniční dopravy, pokud bude shoda na objednávaných spojích.

Ministerstvo dopravy nepředložilo Středočeskému kraji žádné konkrétní návrhy ve věci omezení dopravy na vybraných nevytížených tratích. „Kdybychom nebyli před volbami, téma lokálek by se do popředí zájmu vládních politiků nikdy nedostalo,“ konstatuje hejtmanka Petra Pecková (STAN), a dodává: „Chce-li politik sloužit dobře svým voličům, nemůže vyhazovat jejich peníze do kanálu. A je jedno, jestli to jsou peníze krajské nebo státní. Jsou prostě občanů.“

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v neděli 22. srpna dlouholetý funkcionář OSŽ Jan Petrů. V říjnu by mu bylo 62 let. V OSŽ začal působit bezprostředně po vzniku tohoto hnutí, nejprve jako předseda ZV OSŽ železniční stanice Olomouc hl. n., později jako oblastní tajemník OSŽ pro Moravu a naposledy jako vedoucí oddělení kanceláře předsedy OSŽ na ústředí OSŽ. U železnice začínal jako vlakvedoucí, většinu svého pracovního nasazení však věnoval právě odborové práci. Působil v nelehkých dobách tzv. transformace české železnice a snažil se ze všech sil zabránit jejím dopadům na zaměstnance. Patřil mezi hlavní organizátory úspěšné stávky na železnici v roce 1997.

Představenstvo OSŽ zásadně nesouhlasí se zamýšlenou redukcí rozsahu osobní vlakové dopravy na výše uvedených tratích. Stejně jako mnoho dalších občanů jsme přesvědčeni, že se jedná o neuvážený krok, který je z dlouhodobého hlediska v zásadním nesouladu se záměry EU a ČR v oblasti posílení a rozvoje ekologické dopravy.

Na jednokolejnou trať nedaleko Domažlic, na které se ve středu 4. srpna ráno stala tragická železniční nehoda, se v pondělí 9. srpna vrátily i mezinárodní vlaky z Německa. První spoj z Mnichova do Prahy projel úsekem v obci Milavče kolem 8:00 hodin, řekla ČTK mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Regionální doprava se na trať vrátila v pátek v podvečer po třídenní výluce. Tratí projede podle Rajnochové denně v každém směru sedm mezinárodních vlaků mezi Prahou a Mnichovem. Doprava po nehodě už je v místě v běžném režimu bez omezení rychlosti.

U obce Milavče na Domažlicku, kde došlo 4. srpna v 8.05 h k čelnímu střetu dvou vlaků s následkem úmrtí tří lidí a desítky zraněných, jsme po dokončení šetření PČR a inspektorů DI a Správy železnic na místě nehody zahájili odklízecí práce. V nočních hodinách byly staženy části vlaku a přijela další vyprošťovací technika, která zajištuje odstranění těžce poškozené lokomotivy a části motorové jednotky. Následně proběhne kontrola železničního svršku a zjištění rozsahu poškození infrastruktury a neprodlená oprava. Obnovení provozu budeme průběžně upřesňovat. Aktuální předpoklad je v pátek 6. srpna kolem 18. hodiny.

Dnes (4. 8. 2021) v ranních hodinách se stala vážná dopravní nehoda na trati Plzeň hl. n. – Furth im Wald. Při této tragické události u Domažlic došlo bohužel ke ztrátě na životech a ke zranění desítek cestujících. Cítíme hlubokou lítost nad touto těžkou nehodou vlaků a chceme vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. České dráhy spolupracují s nezávislými vyšetřovacími orgány, Drážní inspekcí a s Policií ČR, a samy provádějí vlastní šetření, aby byly přesně určeny příčiny. Pozůstalým a zraněným poskytneme maximální pomoc a odškodnění.

Evropská železniční agentura (ERA) zahájila čtyřměsíční online průzkum vnímání bezpečnosti na železnici. Je otevřen všem pracovníkům Evropské unie zaměstnaným v kterékoli organizaci, která se podílí na evropském železničním systému. Cílem projektu s názvem „Evropský průzkum klimatu bezpečnosti železnic (ERA-SCS)“ je další zlepšení bezpečnosti v evropském železničním systému. Možnost vyplnit dotazník mají respondenti až do 7. října 2021.

Právě přítomno: 211 hostů a žádný gestor