OBZOR ke stažení

Vlaková osobní doprava se začíná pomalu vracet do normálu, nadále však přetrvávají protiepidemická opatření, vyhlášená vládou. Jakou měrou se tato opatření projevují na práci vlakových čet? Mají dostatek ochranných pomůcek a jsou v tomto směru problémy s cestujícími? Které další potíže mají vlakové čety ve své práci a jak tyto záležitosti řeší příslušné výbory OSŽ? Na tyto a další otázky odpovídá v Obzoru č. 8 Martin Janeček, komandující RP ZAP Praha a člen PV OSŽ při ČD.

Vážená kolegyně, vážený kolego, z důvodu nepříznivé epidemiologické situace probíhají volby do ZV ZO OSŽ Všetaty elektronickou formou per rollam. Na níže uvedeném odkazu, po přihlášení vaším unikátním jménem a heslem, naleznete kandidátní listinu, která slouží jako hlasovací lístek. V rámci volby máte možnost souhlasit nebo nesouhlasit s uvedenou kandidátní listinou. Tolik základní informace, která byla 1. března (2021) rozeslána všem aktivním členům ZO OSŽ Všetaty.

Již více než rok pracují železničáři v obtížných a náročných podmínkách. Nastávající velikonoční svátky mohou sloužit také k určitému zastavení a ohlédnutím se za dobou právě uplynulou, spojeným s výhledem do nejbližší budoucnosti. Jak obstáli železničáři v době „covidové“? Přinesla tato nelehká doba také něco pozitivního? A jaké má OSŽ představy o své další práci? Na tyto a další otázky odpovídá na prahu Velikonoc předseda OSŽ Martin Malý.

Mají v dnešní době mladí lidé zájem o práci na dráze, a pokud ano, která zaměstnání je nejvíc lákají? Jaké mohou být pohnutky těch, kteří se rozhodnou pracovat na železnici? A jaké problémy trápí v této nelehké době současné zaměstnance? Přinesl Covid také něco pozitivního, pokud se týká práce OSŽ? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro časopis Obzor č. 7 předseda ZV OSŽ Břeclav Karel Tomeček.

Jedině rychlá a plošná vakcinace může vrátit situaci v naší zemi do normálu, myslí si prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanák. „Jenže, jak vidíme, očkování prozatím postupuje z nejrůznějších důvodů velmi pomalu. Do doby, než začneme plošně a ve velkém očkovat, je proto klíčové masivní a pravidelné testování. Jedině tak budeme schopni včas zachytit nakažené a dostaneme epidemii opět pod kontrolu,“ dodává v rozhovoru, který vychází v Obzoru č. 6 v pondělí 15. 3. 2021.

Podniková kolektivní smlouva společnosti ZSSK CARGO na rok 2021 zaručuje jak mzdový nárůst, tak i zachování všech dohodnutých benefitů z předchozího období. „Věřím, že se nám společně podaří restart firmy ZSSK CARGO a že ji dovedeme k prosperitě,“ říká Peter Pikna, místopředseda Odborového združenia železničiarov (OZŽ), předseda Podnikového výboru OZŽ při ZSSK CARGO a člen Dozorčí rady společnosti ZSSK CARGO, v závěru rozhovoru.

Loňský rok, stejně jako začátek toho letošního, se nesl ve znamení mimořádných protiepidemických opatření. V jejich důsledku se mění i zaběhnuté zvyklosti v práci základních organizací OSŽ. Jak si s tímto novým stavem dokáží poradit? Dokáží hájit zájmy svých členů stejně jako v „normální“ době? Co bylo potřeba změnit? A jak nesou tyto změny samotní zaměstnanci? Na tyto a další otázky odpovídá předseda jedné velké základní organizace OSŽ na jižní Moravě Jožka Matůšů - předseda ZV OSŽ Slovácko z Veselí nad Moravou.

K zemi mířící nepoužívané drážní budovy netrápí jen milovníky železnice, ale i mnohé občany, kteří jsou na nádraží náležející k jejich obci jaksepatří pyšní. Z mnoha míst se proto ozývají hlasy, vyzývající Správu železnic, aby zastavila bourání nepoužívaných budov v jejím vlastnictví. Co pro záchranu nádraží a dalších drážních objektů mohou udělat obce a jejich starostové? Jaké mají možnosti a na co vše se musí připravit? Na tyto a další otázky odpovídá starosta slezské obce Úvalno Radek Šimek, kterému se s podporou občanů podařilo zachránit historickou budovu zastávky v jejich obci.

Cestovní kanceláře dál žijí v nejistotě, a to i přesto, že vláda schválila program COVID cestovní kanceláře II a prodloužila program COVID lázně. „Bohužel zatím nevíme, jak se k němu lázně postaví. Pokud to bude stejné jako v roce 2020, nebudou opět přijímat objednávky prostřednictvím CK, ale pouze přímé objednávky,“ říká v rozhovoru Mgr. Blanka Jíšová, ředitelka CK ČD travel.

O zvýhodnění silniční dopravy, o kompenzacích za platby OZE, i o hájení požadavků nákladních dopravců na železnici, hovoříme s Ing. OLDŘICHEM SLÁDKEM, výkonným ředitelem Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ. „Pokud se v minulosti něco řešilo na železnici, tak v uvozovkách pouze délka nástupišť,“ říká v rozhovoru v Obzoru č. 2, který vyšel v pondělí 18. 1. 2021.

OSŽ podle Martina Vavrečky, místopředsedy OSŽ pro správu majetku, čeká v roce 2021 doba improvizace a přizpůsobování se, a týká se to i rekreací a cestovního ruchu. „Proto v oblasti správy majetku vidím jako prioritu zachování spolupráce se současnými nájemci,“ říká v rozhovoru. „Obecně vzato, tuto dobu vnímám jako dobu, která přinese trvalé změny mimo jiné i v oblasti cestovního ruchu.“

Jsme na začátku nového roku, v němž se na podzim má konat sjezd OSŽ. Co od nového roku očekáváte? Co čeká OSŽ v roce 2021? Jaké změny Správě železnic nový rok přinese? Zeptali jsme se místopředsedy OSŽ a předsedy Podnikového výboru OSŽ při Správě železnic Petra Štěpánka. A tady je jeho odpověď:

Právě přítomno: 250 hostů a žádný gestor