OBZOR ke stažení

„Členové se na mě obracejí s dotazy, jak to bude letos s režijkami, příplatkem pro Jihomoravský kraj (JMK) a co proto děláme? Moje odpověď, že se jedná, je už neuspokojuje, a já je chápu. Na většinu dotazů ani já neznám jasnou odpověď.“ Poznámka, která zazněla na posledním zářijovém zasedání Ústředí OSŽ (22. 9. 2021) z úst člena Ústředí OSŽ Stanislava Hloucha, byla vlastně dotazem na předsedu OSŽ Mgr. Martina Malého. A ten přislíbil odpovědět na všechny dotazy týkající se režijek v JMK v nejbližším čísle Obzoru. Přečtěte si celý rozhovor s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým, ve kterém odpovídá na dotazy Stanislava Hloucha. Zkrácený rozhovor vyjde v pondělí 11. 10. 2021 v Obzoru č. 20/2021.

Asi nebude mnoho lidí, které by podpis podnikové kolektivní smlouvy u Správy železnic v tak rekordním čase nepřekvapil, když překvapený byl i sám generální ředitel Správy železnic Bc. Jiří Svoboda: „Prostě jsem se rozhodl, že to ten den vyřeším, a ono to vyšlo,“ přiznává. Ve středu 6. 10. 2021 vpodvečer byla devíti odborovými centrálami a vedením Správy železnic podepsána PKS na rok 2022 s mzdovým nárůstem 5 procent.

Nárůst inflace, nekontrolovatelný růst cen energií, k tomu informace v tisku, že firmy budou muset zvednout platy, mluví se i o desetiprocentním nárůstu, aby se pokryla inflace, to vše vytváří tlak na kolektivní vyjednávání, jaké letos bude? zeptali jsme se Vladislava Vokouna, I. místopředsedy OSŽ a předsedy Podnikového výboru OSŽ při ČD, a. s.

Když OSŽ letos v červnu zveřejnilo nabídku levného pobytu v apartmánovém domě Orion v řecké Leptokarii s vlastní dopravou, napadlo mě, kolik asi členů OSŽ tato nabídka osloví. Uběhlo pár týdnů, prázdniny jsou za námi a odezva žádná, až na konci srpna jsem se zprostředkovaně dozvěděl, že cestu autem do Řecka absolvoval Stanislav Hlouch z Brna, předseda ZV OSŽ SSZT Brno, člen Ústředí OSŽ.

Pomalu končící léto přineslo ve svém průběhu také v několika týdnech vysoké teploty, které na mnoha pracovištích znepříjemňovaly práci zaměstnanců. Jsou pracoviště v dostatečné míře vybavena klimatizačním zařízením? Kde se projevuje jejich nedostatek a jak mohou závodní organizace OSŽ problémy v tomto směru řešit? Co je nutné, aby i v jiných případech, kdy se na pracovištích vyskytují problémy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, učinili zaměstnanci, příslušné ZO OSŽ a také svazoví inspektoři BOZP, kteří mají v tomto směru potřebné znalosti a zkušenosti? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro časopis Obzor vedoucí svazový inspektor BOZP Miroslav Feber.

Někdy v květnu se objevila informace, že Středočeský kraj uvažuje zrušit nebo omezit železniční dopravu na zhruba patnáctce (aktuálně jich je 12) tratí ve Středočeském kraji. Možná to zpočátku vypadalo jako aprílový žert, že před volbami něco takového není vůbec možné. Ale nakonec se ukázalo, že to možné je. Dokonce to schválila i Rada Středočeského kraje. Mezitím vznikla petice na záchranu tratí, na nichž má být zastaven nebo výrazně omezen provoz.

Již druhým rokem trápí celý svět epidemie nemoci Covid 19. Nemoc se dotýká všech oblastí lidského života a nevyhýbá se ani dětským táborům. Jak se s epidemiologickými požadavky vyrovnávají v ZO OSŽ DKV Přerov, která vlastní dětský tábor v Čekyni? Musejí se děti smířit s nějakými podstatnými omezeními, nebo lze jejich setkávání vyřešit tak, aby byly plně spokojené? O provozu dětského tábora v loňském i letošním roce hovoří předseda ZV OSŽ DKV Přerov René Vrána.

Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý se rozhodl znovu kandidovat na pozici předsedy OSŽ. K tomuto rozhodnutí jej vedla především skutečnost, že realizace některých záměrů, se kterými do funkce předsedy v listopadu 2017 nastupoval, jako například nalezení a prosazení systémového řešení problematiky jízdních výhod, nebo modernizace fungování a výrazně vyšší míra využívání elektronických informačních technologií v činnosti OSŽ, se, a to i z důvodu epidemie a všech komplikací s ní spojených, výrazně zpozdila:

Výběrem lokalit i spektrem nabízených služeb sledujeme plnění našeho dlouhodobého cíle: vytvářet ideální podmínky pro relaxaci a rekreačně-sportovní aktivity pro členy OSŽ, stojí v letáčku Dovolená a rekreace v hotelech OSŽ, který je přílohou Obzoru č. 13, který vyšel v pondělí 21. 6. 2021. OSŽ v něm nabízí trojici tříhvězdičkových hotelů (Oddech, Lesní chata, Ostrý), penzion Pacifik v Jeseníkách, hotel Skalka v Rajeckých Teplicích a přímořský apartmánový dům v řecké Leptokárii. Více informací naleznete v rozhovoru s Martinem Vavrečkou, místopředsedou OSŽ pro správu majetku, který vyšel rovněž v č. 13.

O dopadech pandemie, o personální strategii generačního vývoje na ČD Cargo, o Nadačním fondu Železnice srdcem, i o účasti zástupců zaměstnanců v dozorčí radě společnosti, jsme si povídali s Mgr. ANETOU MIKLÁŠOVOU, novou personální ředitelkou společnosti ČD Cargo. „Je důležité, aby vedení jakékoliv společnosti, tedy nejen ČD Cargo, neztrácelo kontakt se svými zaměstnanci,“ říká v rozhovoru, který vyšel v pondělí 7. 6. 2021 v Obzoru číslo 12.

Novým zástupcem odborů v krajské tripartitě (Rada hospodářské a sociální dohody -  RHSD) Jihomoravského kraje se stal tajemník PV OSŽ při ČD Antonín Leitgeb. RHSD se skládá z odborníků, zastupujících zájmy státu, zaměstnavatelů a zaměstnanců. Jak je na úlohu zástupce zaměstnanců Antonín Leitgeb připraven, co vše hodlá v tripartitě v zájmu zaměstnanců prosadit a jak toho hodlá dosáhnout? Jaké změny by na dráze uvítal a co považuje za prioritní? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro Obzor č. 11.

„Všichni v Řecku na turisty čekají, jako na bohy. Turisté tam budou vítáni více než kdykoliv předtím, minimálně o dvě stě procent,“ říká Panajotis Margaritopoulos, ředitel rodinné Cestovní kanceláře Magraritopoulos Tours, zaměřené především na řecké letovisko Leptokaria. „Loňská sezona byla průšvih, takže letos všichni věří a doufají v to, že ta letošní bude lepší.“ Rozhovor vyjde v pondělí 10. 5. 2021 v Obzoru č. 10.

Právě přítomno: 268 hostů a žádný gestor