OBZOR ke stažení

Cestovní kanceláře dál žijí v nejistotě, a to i přesto, že vláda schválila program COVID cestovní kanceláře II a prodloužila program COVID lázně. „Bohužel zatím nevíme, jak se k němu lázně postaví. Pokud to bude stejné jako v roce 2020, nebudou opět přijímat objednávky prostřednictvím CK, ale pouze přímé objednávky,“ říká v rozhovoru Mgr. Blanka Jíšová, ředitelka CK ČD travel.

O zvýhodnění silniční dopravy, o kompenzacích za platby OZE, i o hájení požadavků nákladních dopravců na železnici, hovoříme s Ing. OLDŘICHEM SLÁDKEM, výkonným ředitelem Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ. „Pokud se v minulosti něco řešilo na železnici, tak v uvozovkách pouze délka nástupišť,“ říká v rozhovoru v Obzoru č. 2, který vyšel v pondělí 18. 1. 2021.

OSŽ podle Martina Vavrečky, místopředsedy OSŽ pro správu majetku, čeká v roce 2021 doba improvizace a přizpůsobování se, a týká se to i rekreací a cestovního ruchu. „Proto v oblasti správy majetku vidím jako prioritu zachování spolupráce se současnými nájemci,“ říká v rozhovoru. „Obecně vzato, tuto dobu vnímám jako dobu, která přinese trvalé změny mimo jiné i v oblasti cestovního ruchu.“

Jsme na začátku nového roku, v němž se na podzim má konat sjezd OSŽ. Co od nového roku očekáváte? Co čeká OSŽ v roce 2021? Jaké změny Správě železnic nový rok přinese? Zeptali jsme se místopředsedy OSŽ a předsedy Podnikového výboru OSŽ při Správě železnic Petra Štěpánka. A tady je jeho odpověď:

Vzhledem k nepříznivým prognózám se očekává nárůst komplikací v jednotlivých společnostech, a to i u těch, které spadají pod Nedrážní republikový výbor OSŽ. Oproti letům minulým, kdy se při kolektivním vyjednávání řešil především nárůst mzdy, se tentokrát bude řešit spíše zachování zaměstnanosti. „Určitě se kolektivní vyjednávání dotkne i nárůstu mzdy, ale ten bude - vzhledem k nastupující finanční krizi - spíše symbolický,“ říká v rozhovoru Bc. Renata Dousková, místopředsedkyně OSŽ a předsedkyně Nedrážního republikového výboru (NeRV) OSŽ.

„Především pevné zdraví a dostatek duševních a fyzických sil, které budeme všichni potřebovat k tomu, abychom se vypořádali se všemi těžkými ekonomickými a mnohdy bohužel i lidskými ztrátami, které nám pandemie koronaviru přinesla a možná ještě přinese,“ takové je přání Mgr. Martina Malého nám všem do nového roku. Rozhovor s předsedou OSŽ vyjde 4. 1. 2021 v Obzoru číslo 1.

Společnost OHL ŽS aktuálně realizuje železniční projekty jak v České republice, tak i na Slovensku. „Koronavirová epidemie nás sice omezila, ale nezastavila,“ říká v rozhovoru Ing. Roman Kocúrek, generální ředitel OHL ŽS, a. s., s tím, že vliv pandemie je především ve výpadku lidských sil.

Situace je rozhodně nesmírně vážná, mnohem vážnější než na jaře. „Všichni zdravotníci jsou nyní v úplně jiném nasazení. Navíc jich touto nemocí onemocnělo násobně mnohem více než v první vlně,“ říká v rozhovoru pro Obzor MUDr. MARTIN ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Celý rozhovor vyjde v pondělí 21. 12. 2020 v Obzoru číslo 25.

O půlnoci ze čtvrtka 10. 12. na pátek 11. 12. 2020 to byl přesně týden, tedy sedm dní, co se Ivan Bednárik stal generálním ředitelem a předsedou představenstva Českých drah. „A z mého pohledu i sedm pracovních dní. Mohu potvrdit, že i zítra (v sobotu 12. 12. ) jsem v práci,“ potvrdil Ivan Bednárik.Koncem listopadu bylo zahájeno vyjednávání o podobě nové podnikové kolektivní smlouvy (PKS) u podniku ČD Cargo, kde současná PKS má platnost až do konce března 2021. Jak bude jednání dále postupovat a jak se na podobě nové PKS odrazí současná hospodářská situace ovlivněná celosvětovou epidemií koronaviru? Bude se propouštět? A jak postupují práce na aplikaci Moje OSŽ? Na tyto a další otázky odpovídá Marta Urbancová, tajemnice PV OSŽ ČD Cargo a členka dozorčí rady ČD Cargo.

„Byl to neskutečný chaos a nápor na psychiku všech zaměstnanců,“ tak ředitelka CK ČD travel Mgr. Blanka Jíšová hodnotí dopady pandemie na letošní sezonu. V rozhovoru také mluví o problematice cestovního ruchu a o spolupráci s odborovými centrálami: „Bohužel ne všechny odborové centrály chápou dobře problematiku cestovního ruchu a prosazují vlastní zájmy na úkor bezpečnosti.“

Po Českých drahách se podařilo v nezvykle brzkém termínu dojednat kolektivní smlouvu na rok 2021 i u Správy železnic. Co tomu předcházelo a jak se vyjednávací týmy vyrovnaly se složitou situací, způsobenou epidemií koronaviru? Podařilo se uzavřít jednání, směřující k vytvoření nového katalogu zaměstnání? A jaké jsou podmínky, týkající se zaměstnanosti u Správy železnic? Na tyto a další otázky odpovídá předseda podnikového výboru OSŽ Správy železnic Petr Štěpánek v rozhovoru, který vyšel v Obzoru číslo 22.

Právě přítomno: 316 hostů a žádný gestor