OBZOR ke stažení

ZO OSŽ Valašsko zahrnuje čtyři odborové úseky: Bylnici, Vsetín, Bystřici pod Hostýnem, Valašské Meziříčí a zaštiťuje řadu stanic ve Zlínském kraji, kde od loňské změny grafikonu 23 % výkonů na tratích zajišťuje společnost Arriva. „Řada železničářů, jejich rodinných příslušníků, a také důchodců, tady zůstala obklíčena Arrivou a na těchto tratích jim stejně režijky neplatí,“ říká v rozhovoru Jiří Miklas, předseda ZO OSŽ Valašsko a člen Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách.

V úterý 29. září se ve stanici Praha-Libeň za přítomnosti generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody a zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR uskutečnila prezentace nové služby mobilních čet. Tato služba spočívá v poskytování pomoci lidem se všemi typy zdravotního postižení, především v neobsazených stanicích. Generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody jsme se zeptali na podrobnosti.

Starosta Kraslic Roman Kotilínek je velkým příznivcem vlaků: rád cestuje vlakem, a to nejen ve svém volnu, ale i služebně. „Tam, kam jede vlak, a vím, že se pohodlně dostanu tam i zpět, tak samozřejmě rád do vlaku sednu a mám čas přemýšlet, nebo odpočívat, nebo se jen tak rozhlížet a všechno vypustit z hlavy. Cesta vlakem je pro mne příjemný relax, když vím, že se v pohodě dostanu tam, kam potřebuji,“ říká v rozhovoru pro čtrnáctideník Obzor, který vyjde v úterý 29. 9. 2020 ve zkrácené verzi v čísle 19/2020.

Zájem mladých lidí o práci na železnici v posledních letech dramaticky poklesl a železniční podniky se v současné době potýkají s nedostatkem odborníků prakticky ve všech profesích. Perspektivy přitom nejsou nijak růžové. Nejinak je tomu i u bývalých drážních podniků (někdejší Železniční opravny a strojírny – ŽOS), které rovněž pociťují úbytek mladých lidí. Jak to konkrétně vypadá v podniku CZ LOKO Česká Třebová (bývalé ŽOS) zmiňuje v rozhovoru pro časopis Obzor č. 18 předsedkyně ZO OSŽ CZ LOKO Česká Třebová, Magdalena Stránská.

Odložení sportovních her seniorů, vliv koronavirové epidemie na práci Rady seniorů OSŽ, ale i hodnocení současné situace na železnici pohledem seniorů – na tyto a další otázky odpovídá předseda Republikové rady seniorů OSŽ Kurt Mužík v rozhovoru, který vyšel v Obzoru č. 17.

MD ČR ve svém návrhu „Koncepce veřejné dopravy 2020 – 2025 s výhledem do roku 2030“ z června tohoto roku popsalo jednotlivé možnosti budoucího řešení jízdních výhod, nicméně z této koncepce nevyplývá žádné jednoznačné zadání řešení, spíše se jedná o základní popis různých možností předložených k odborné, právní a politické diskusi. Rozhovor s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým nejen na téma systémové dořešení problematiky režijních jízdních výhod otiskl čtrnáctideník Obzor č. 16/2020, který vyšel dnes (17. 8. 2020).

Na jednu stranu chce Správa železnic na nádražích omezit pivnice, bary, které přitahují nepřizpůsobivé osoby, na druhou stranu jsou ale v železničních stanicích pracovníci bezpečnostních agentur, kteří by měli nepřizpůsobivé osoby vykázat. Přesto kiosky a restaurace z nádraží ke škodě slušných cestujících mizí. Proč? zeptali jsme se Bc. JIŘÍHO SVOBODY, MBA, generálního ředitele Správy železnic.

Vláda v pondělí 29. 6. 2020 rozhodla, že velkým dopravním firmám včetně Smartwings umožní žádat o garance z podpůrného programu COVID Plus. Ale letecká skupina Smartwings, do níž patří i ČSA, přesto oznámila, že propustí až šest set zaměstnanců. Důvodem jsou finanční problémy po koronavirové krizi. To je ten program, který jste měli slíbený od ministra Havlíčka? Program možná pomůže firmám, ale ne zachování zaměstnanosti, nakonec i drážní firmy začnou propouštět, nebo se mýlím? Jak hodnotíte podpůrný program COVID Plus? zeptali jsme se předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého.

Epidemie koronaviru v naší republice ustupuje a souběžně s tím se začínají postupně uvolňovat vládou nařízená zpřísnění života. Ta se dotkla i sportovní oblasti, oblasti rekreací, dětských letních táborů a rekreačních pobytů ať již v naší republice, či v zahraničí. Jak se tato omezení dotkla železničářského sportu a rekreací a co vše bylo nutné učinit k jejich dodržení? Jaká je situace v těchto oblastech nyní? V rozhovoru pro časopis Obzor č. 13 odpovídá na tyto otázky Ondřej Šmehlík, vedoucí mezinárodního oddělení OSŽ.

Eliminace rizika pro každého z nás je hlavně v uvědomění si osobní zodpovědnosti za své chování, a to ve smyslu chránění sebe sama, například použitím respirátoru nebo roušky v prostorech s velkou koncentrací osob, jako je například letiště, nádraží a podobně, říká v rozhovoru MARTIN VAVREČKA, místopředseda OSŽ pro správu majetku.

Správa železnic na konci května dokončila rekonstrukci Negrelliho viaduktu a v pondělí 1. června se na něj po 35 měsících vrátily vlaky. V pátek 29. 5. 2020 si celou stavbu prohlédl premiér Andrej Babiš v doprovodu vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka, generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody a předsedy představenstva zhotovitele, společnosti HOCHTIEF CZ, Tomáše Korandy. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě od 1. června roku 1850.

Propad výroby, způsobené koronavirovou pandemií, se projevil i na výkonech největšího železničního nákladního přepravce – společnosti ČD Cargo, a. s. Vedení podniku v souvislosti s tím jednalo se zástupci PV OSŽ ČD Cargo o způsobu řešení nové situace. Jak se jednání vyvíjelo, k jakému závěru dospělo a jak se krize projevila na zaměstnanosti? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro časopis Obzor č. 11 předseda Podnikového výboru OSŽ při ČD Cargo Radek Nekola.

Právě přítomno: 311 hostů a žádný gestor