Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days 2024, konaný ve dnech 11.–13. června v Ostravě, přivítal návštěvníky srdečnými slovy ministr dopravy Martin Kupka: „Jsem rád, že se znovu schází železničářská rodina na tomto veletrhu, který si našel ve vašem kalendáři své místo. Přeji vám, aby přinesl kontakt s tím nejzajímavějším, co se na železnici odehrává, a to nejen na místní tuzemské, ale celkově evropské.“

V prostorách Trojhalí Karolina se představily společnosti zabývající se kolejovou dopravou, včetně Českých drah, ČD Cargo, Správy železnic a AŽD. Jedním z hlavních bodů programu bylo předání první české jednopodlažní elektrické jednotky RegioPanter s trakčními bateriemi od společnosti Škoda Group Českým drahám. Celkem má být dodáno 19 těchto jednotek, které budou nasazeny na tratích v Moravskoslezském kraji. „Železnice je nejekologičtější formou dopravy a RegioPantery doplněné bateriemi ji v tom posouvají zase o kousek dál. České dráhy budou prvním dopravcem u nás, který letos v prosinci čtyři vlaky s bateriovými články nasadí do provozu,“ uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.

Petr Moravec, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia, který sdružuje nejvýznamnější železniční dopravce v České republice, se vyjádřil takto: "Bezemisní železniční doprava je páteří udržitelné mobility a nasazení vlaků s bateriovým pohonem má významný přínos pro její rozšíření v ČR. Díky tomu se ekologické bezemisní vlaky dostanou i na regionální tratě, které hrají klíčovou roli v příměstské a regionální dopravě a zatím neprošly modernizací a elektrifikací.
Vedle vlaků s bateriovým pohonem je zároveň zásadní pro rozvoj bezemisní železniční dopravy také další elektrizace tratí. Těch je v ČR elektrifikována zatím přibližně jedna třetina. Stát jako majitel železniční infrastruktury by měl vedle investic dopravců do bateriových vlaků také zrychlit tempo elektrizace železničních tratí. Ekologická železniční doprava má jednoznačně odezvu také u cestujících, pro které je nejlepší alternativou pro každodenní i občasné cestování".

Další významnou událostí byl křest lokomotivy řady 383 Vectron v polepu „Jan Perner“ od ČD Cargo za účasti ministra dopravy Martina Kupky a generálního ředitele ČD Cargo Tomáše Thóta.

Vrcholným momentem veletrhu bylo oficiální předání prvního z šesti motorových vozidel Plasser & Theurer MTW 100.001 Správě železnic. Tato vozidla určená pro opravy a údržbu trakčního vedení dosahují rychlosti až 120 km/h a jsou vybavena dvěma volně otočnými pracovními plošinami se stabilizací, rádiovým dálkovým ovládáním a manipulačními rameny pro bezpečnou manipulaci s vodiči trakčního vedení. Vozidlo je rovněž vybaveno systémem ETCS a bude nasazeno ve Středočeském kraji, kde je železniční doprava nejvytíženější. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda při převzetí vozu uvedl: „Je to pro nás významný den, kdy přebíráme takto výkonné hnací vozidlo, které se dokáže přesouvat až rychlostí 120 km/h a najde využití například i při revizích mostních konstrukcí a tunelů.“

Zlatým hřebem veletrhu byla prezentace motorového vozu Slovenská strela, jednoho ze dvou zachovaných exemplářů. Tento vůz, vyrobený v roce 1936 v kopřivnické Tatře, sloužil jako expres na trase Praha–Brno–Bratislava.

Na veletrhu Rail Business Days 2024 nechyběly ani náborové koutky, které provozovaly České dráhy a ČD Cargo. U stánků se mladým zájemcům o práci věnovaly personální ředitelky Blanka Havelková a Aneta Miklášová. Pro návštěvníky byly připraveny zajímavé hry a možnost vyzkoušení trenažeru strojvedoucího. K dispozici byli také zástupci personálního oddělení, kteří ochotně odpovídali na všechny dotazy a poskytovali informace o pracovních příležitostech.

Minulý rok veletrh a konferenci navštívilo 8043 návštěvníků a zúčastnilo se 113 vystavovatelů. Na 525 metrech kolejí bylo vystaveno 13 vozidel. Letošní účast byla pravděpodobně ještě vyšší.

Rail Business Days 2024 opět potvrdil svůj význam jako klíčová událost v oblasti železniční dopravy, kde se setkávají odborníci, diskutují o aktuálních tématech a prezentují nové technologie.

 

Text a foto: Filip Houdek 

 

  

  

  

   

  

  

 

Právě přítomno: 251 hostů a žádný gestor