OBZOR ke stažení

Výpravní budova železničního nádraží Ostrava-Vítkovice byla prohlášena za kulturní památku. Uvedl to server Euro.cz na základě informací Národního památkového ústavu (NPÚ). Rozhodnutí ministerstva kultury o památkové ochraně vítkovického nádraží nabylo podle NPÚ právní moci letos v dubnu. Státní Správa železnic plánuje opravy zchátralé výpravní budovy za 330 milionů korun. V budoucnu by tam mohla sídlit finanční správa. Ministerstvo kultury chtělo vítkovické nádraží zařadit na seznam kulturních památek podle serveru už v roce 2008. Tehdejší vlastník objektu, státní železniční dopravce České dráhy, a. s., s tím ale nesouhlasil a proti rozhodnutí podal rozklad. Ministerstvo však rozkladu drah nevyhovělo, a nádraží se tak letos definitivně stalo památkou.

Nádraží je na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice. „Výpravní budova železniční stanice Ostrava-Vítkovice vznikla v letech 1963 - 1967 podle projektu architekta Josefa Dandy. Jedná se o cenný příklad bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století,“ sdělil NPÚ v souvislosti s prohlášením budovy za kulturní památku. Podle památkářů je budova nádraží historicky cenná i kvůli tomu, že tam za uplynulých 50 let nebyla provedena žádná výrazná přestavba.
Nádraží už léta chátrá. Pro potřeby současné železnice je podle Správy železnic, která nyní objekt vlastní, budova předimenzovaná. Ve výpravní budově by proto podle plánů správy mělo od prosince 2023 sídlit pracoviště Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Už začaly práce na zpracování záměru projektu oprav. „Pokud bude vše probíhat optimálně, přepokládá se zahájení stavebních prací v druhé polovině roku 2021 a jejich ukončení nejpozději do října roku 2023 s ohledem na dislokaci pracoviště GFŘ,“ řekl ČTK letos v lednu mluvčí státní Správy železnic Marek Illiaš.
„Po celou dobu přípravy byl projekt rekonstrukce výpravní budovy Ostrava-Vítkovice v režimu předběžné památkové ochrany. Rozhodnutím ministerstva kultury o prohlášení za kulturní památku byl náš postup potvrzen a nijak neovlivnil proces přípravy stavby,“ řekla nyní serveru Euro.cz Radka Pistoriusová ze Správy železnic.
Miroslav Čáslavský, s využitím monitoringu tisku

 

Právě přítomno: 147 hostů a žádný gestor