OBZOR ke stažení

Již za pár měsíců by měly vyjet na koleje nové pětivozové soupravy z produkce konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Na zkušebním okruhu ve Velimi nyní probíhají jejich poslední typové zkoušky. Nové vlaky disponují nejmodernějšími prvky na současném evropském trhu, mimo jiné byla využita poprvé ve střední Evropě technologie výroby oken, která umožní snazší průchod signálu mobilních telefonů do soupravy se zachováním tepelně-izolačních vlastností skel.

Není to ale jediná výjimečnost. Ve vozech první třídy budou mít českou premiéru také bezdrátové nabíječky mobilních telefonů. „Soupravy nasadíme na lince Západní expres z Prahy do Plzně a Chebu a také na Krušnohorech z Prahy přes Ústí nad Labem, Teplice a Most do Karlových Varů a Chebu. Kvalitní vozy, které tu jezdí dnes, využijeme na jiných linkách,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.
Každá z deseti nových pětivozových souprav má kapacitu zhruba 330 míst k sezení, soupravy mohou dosáhnout rychlosti až 200 km/h a umožní pohodlnější cestování i pro osoby na vozíku, nevidomé nebo neslyšící. „Rodiny s dětmi mohou využít dětské kino či přebalovací pult. Nezapomínáme ani na cyklisty, kteří zde najdou oddíl pro přepravu jízdních kol. Soupravy dále nabídnou klimatizaci, Wi-Fi připojení, klasické zásuvky a USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky. Samozřejmostí jsou sklopné stolky či polohovatelná sedadla, která vedle možnosti pracovat během cesty nabízejí příjemný komfort,“ říká náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.
Po skončení potřebných typových zkoušek na okruhu ve Velimi se vozidla v souladu se smlouvou ještě přesunou na závěrečné testy do Maďarska, kde budou probíhat zkoušky kompatibility s infrastrukturou a zkoušky elektromagnetické kompatibility se závěrečným schválením právě pro maďarskou infrastrukturu. To kvůli možnosti potenciálního využití i pro mezinárodní linky. Časový předpoklad těchto zkoušek je březen až duben letošního roku. „Jejich nasazení do provozu skvěle naváže na Evropský rok železnice, který má za cíl podpořit přesun dopravy ze silnic na železnici a byl vyhlášen právě pro rok 2021. Nové vozy nabízející cestujícím vysoký komfort a vybavení typické pro evropské rychlovlaky jsou jedním z kroků, jak tohoto cíle dosáhnout,“ dodává Roman Kokšal, generální ředitel Siemens Mobility Česká republika.
Miroslav Čáslavský, s využitím tiskové zprávy ČD
 

Právě přítomno: 237 hostů a žádný gestor