OBZOR ke stažení

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. V muzeu čeká na dospělé i děti největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Kromě parních lokomotiv zde návštěvníci mohou vidět také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu.

Jak uvedl Marek Plochý, ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, na oba víkendové dny jsou připraveny speciální jízdy do okolí vedené parní lokomotivou 534.0323, přičemž v sobotu se mohou návštěvníci těšit na komentované přehlídky lokomotiv na točně a vyjede také speciální historický vlak z Prahy do Lužné a zpět, vedený motorovou lokomotivou T478.1008 "Zamračená" se soupravou historických rychlíkových vozů ze 70. let. „Dopoledne pak v areálu muzea guvernér ČNB Jiří Rusnok slavnostně představí pamětní stříbrnou minci s hologramem parní lokomotivy Albatros. Tento stroj s označením 498.022 si návštěvníci mohou na místě prohlédnout i v reálné podobě,“ připomněl Plochý.
Brány muzea v Lužné u Rakovníka byly po sedmiměsíční pauze, vyvolané koronavirem, opět otevřeny v polovině května. Vynucenou pauzu využilo muzeum mimo jiné také pro úpravu vstupní části areálu a součástí expozice je nově interaktivní exponát parní lokomotivy 310.127 s přezdívkou Kafemlejnek. „Ten si totiž na rozdíl od většiny ostatních vystavených kousků mohou lidé dokonce osahat, a to včetně kabiny s řadou ovládacích prvků. Ty nejmenší opět rádi svezeme na takzvané ‘úzkokolejce‘. Jde o skutečnou mašinku s opravdovými vagónky, jen v menším provedení. Jezdí malou rychlostí a na její provoz dohlíží odborný personál,“ doplňuje Plochý.
Podrobnosti o zážitkovém víkendu a jízdách do okolí jsou k dispozici také v aplikaci Vlakem na výlet. Informace o ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka, aktuální otevírací době a nostalgických jízdách parních či motorových vlaků jsou na stránkách http://www.cdnostalgie.cz
Miroslav Čáslavský, s využitím tiskové zprávy ČD
Foto: České dráhy
 

Právě přítomno: 255 hostů a žádný gestor