Obzor č. 1 - 6. 1. 1997
Odborové sdružení železničářů vstoupilo do sjezdového roku, II. sjezd OSŽ byl naplánován na 3. a 4. října 1997 v Mostě. Velký prostor byl proto v Obzoru č. 1 věnován nejen ohlédnutí za uplynulým rokem, ale také přípravám na sjezd. Obzor otiskl celostránkový dopis, který zaslal předseda OSŽ Jaromír Dušek všem základním organizacím jako podnět k předsjezdové diskusi. OSŽ mělo v té době 125 000 členů, z toho cca 28 % důchodců. Jako hlavní úkoly pro další období bylo uváděno razantnější a účinnější využívání prostředků kolektivního vyjednávání, důsledné prosazování cílů OSŽ na úrovni orgánů státní správy a státní moci, jakož i konkrétní ochrana práv a zájmů členů OSŽ.
Jak uvádí v rozhovoru na první straně PhDr. Zdeněk Jílek, výkonný tajemník OSŽ, sjezd by měl rozhodnout mimo jiné o tom, zda má být zachováno členství OSŽ v Českomoravské komoře odborových svazů, vyjádřit se k budoucí struktuře – zda slučovat odborové sekce, nebo naopak potlačit odvětvovost, zda a jak upravit stanovy i k mnoha dalším zásadním věcem.
Předseda OSŽ Jaromír Dušek ve své poznámce na první straně uvádí, že rok 1996 byl nejhorším rokem v éře novodobých odborů, a to jak z hlediska dopadu na odboráře, tak pro ztrátu prestiže odborů jako celku. Totéž se podle jeho slov projevilo i na Českých drahách. „Je snaha naházet na odboráře bláto, snažit se je zdiskreditovat před veřejností, obcházet je, nedodržovat některé zákonné normy a nedodržovat ani úmluvy, které byly s odboráři uzavřeny. Takový vztah se zaměstnavatelem, jako je dnes na železnici, nepamatuji,“ řekl předseda OSŽ.
Obzor č. 2 – 13. 1. 1997
Úvodní článek Obzoru referuje o tom, že jednání sedmi odborových centrál s vedením Českých drah o nárůstu mezd v I. pololetí 1997, které se konalo 7. ledna 1997, bylo neúspěšné. „Vedení Českých drah již svými průtahy ztratilo hodně času a možnost porušení sociálního smíru narůstá každým dnem,“ uvádí se v článku.
Na železnici dne 3. ledna 1997 vznikla další odborová centrála – Odborový klub manažerů Českých drah. Podle jednoho ze zakládajících členů, PhDr. Milána Matouška, náměstka generálního ředitele Českých drah, měl nově vzniklý odborový svaz sdružovat vysokoškolsky vzdělané nejvyšší manažery Českých drah, kteří dosud měli pocit, že jejich zájmy nikdo nehájí.„Podle mého názoru jde o vzorovou ukázku žluťáckých odborů,“ řekl Obzoru k této organizaci místopředseda OSŽ Jiří Kratochvíl.„Nedovedu si představit, že velmi dobře placení manažeři budou jako odboráři razantně vystupovat proti svému chlebodárci. Vidím v tom jednoznačný cíl torpédovat konstruktivní jednání odborářů na železnici“.
Článek na str. 2, nazvaný „Depa v novém hávu“, se věnuje nové struktuře dep kolejových vozidel, platné od 1. ledna 1997. Z 25 dep zůstalo pouze jedenáct. Zanikla například tak velká depa jako Cheb, Jihlava, Přerov, Krnov, Nymburk, Hradec Králové, Chomutov, Břeclav či Veselí nad Moravou. V souvislosti s touto změnou vzrostl rozsah působnosti dep a některá se paradoxně v jedné lokalitě překrývala podle toho, zda šlo o pracoviště vozového nebo lokomotivního hospodářství. Změna struktury dep měla přinést úsporu 100 milionů korun, což ovšem mnozí odborníci zpochybňovali.
Obzor dále kromě jiného přináší reportáž z poslední jízdy na trati Mladotice – Čistá, (reportáž vznikla 30. 12. 1996). Od 1. 1. 1997 byl z důvodu havarijního stavu svršku na tomto jednadvacetikilometrovém úseku vyloučen provoz a osobní doprava byla nahrazena autobusy.
Zdeňka Sládková