Obzor č. 3 – 20. 1. 1997
Na první straně nalezneme otevřený dopis, jímž se manažeři Českých drah, kteří v té době zakládali Odborový klub manažerů Českých drah, ohrazují proti kritice svého počínání. Kritika zaznívala jak od Odborového sdružení železničářů, tak od předsedy Českomoravské komory odborových svazů Richarda Falbra. Ten k jejich dopisu sdělil, že na svém stanovisku nemá co měnit.„Jsem přesvědčen o tom, že tento Odborový klub manažerů vznikl pouze proto, aby došlo k zablokování kolektivního vyjednávání na Českých drahách, a věřím, že iniciativa ČMKOS, vedoucí ke změně zákona 120, takovéto trapné pokusy o vytváření pseudoodborových organizací ukončí,“ dodal Falbr.
Na straně jedna je dále stručná zpráva o stále neúspěšném kolektivním vyjednávání o mzdovém nárůstu na Českých drahách pro rok 1997. Vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě, zaměstnavatel prohlásil, že „ošetří“ leden 1997 nárůstem ve výši 15 % nominálních mezd. To bylo ovšem nejméně o 1,2 % proti očekávanému nárůstu mezd České republiky, s čímž odboráři nesouhlasili.
„Čistá – Mladotice od 1. 1. 1997 bez provozu“ je titulek článku na straně 2, který uvádí, že z důvodu technické nezpůsobilosti pro provozování dráhy dochází na trati Rakovník – Mladotice a Čistá – Mladotice k nahrazení vlaků autobusovou dopravou. Zároveň byla zastavena nákladní doprava v celé trati Rakovník – Mladotice s výjimkou obsluhy manipulačních míst v žst. Lubná ze stanice Rakovník.
Obzor č. 4 – 27. 1. 1997
„Premiér Klaus se živě zajímal o informace o stavu Českých drah“ je titulek rozhovoru s předsedou OSŽ Jaromírem Duškem, v němž informoval čtenáře Obzoru o setkání zástupců OSŽ s premiérem Klausem, k němuž došlo 16. 1. 1997. Odboráři byli podle jeho slov příjemně překvapeni jak zájmem, tak časem, který jim premiér věnoval. „Hovořili jsme o některých oblastech nehospodárnosti na Českých drahách, o nekompetentnosti, nekoncepčnosti, o porušování pracovněprávních předpisů. Zmínili jsme, že máme pocit, že jsme úmyslně hnáni do porušení sociálního smíru,“ uvedl Jaromír Dušek, podle jehož dalších slov bylo zřejmé, že premiér slyší některé informace poprvé a určitě si k nim vyžádá další podklady. Václav Klaus poté požádal odboráře o další schůzku, k níž mělo dojít během několika týdnů.
„Chtějí-li si železničáři vydělat, musí jich být podstatně méně, uvedl ministr Martin Říman na tiskové konferenci MDS“, je další titulek z první strany. Ministr dopravy na tiskové konferenci dne 17. 1. kromě slov z titulku uvedl, že „železnice je tady proto, aby přepravovala na delší vzdálenosti hromadné substráty, tam je a bude konkurenceschopná a nezastupitelná, ale ukazuje se, že dopravy na vzdálenost několika desítek kilometrů se bude muset železnice vzdát“.
Podle předsedy OSŽ, jehož vyjádření následovalo, prohlášení vyvolává dojem, že se zřejmě velmi intenzivně pracuje na likvidaci železnice jako konkurence silniční dopravy.
Obzor se dále vrací k otázce rušení hygienické služby u ČD a pozastavuje se nad některými okolnostmi při převedení těchto služeb na firmu Medistyl, s níž byla uzavřena smlouva na 10 let, aniž by byla podepřena ekonomickým rozborem. Smlouva byla navíc podepsána již předtím, než byla organizační změna projednána s odbory. Přechod činností na tuto firmu byl provázen utajováním a mlžením.
Obzor dále přinesl mimo jiné reportáž z ohrožené lokálky z Nýřan do Heřmanovy Huti a obsáhlý rozbor současného stavu i budoucnost doprovázené kombinované dopravy u nás.
Zdeňka Sládková