Obzor č. 5 – 3. 2. 1997
„Vzhledem k neochotě představitelů ministerstva dopravy a spojů a Generálního ředitelství s. o. ČD řešit vážné připomínky Odborového sdružení železničářů, týkající se zvláště nekoncepčnosti a nehospodárnosti řízení Českých drah, rozhodlo vedení OSŽ o svolání mimořádného Představenstva OSŽ,“ píše se v úvodním článku na první straně. Text je doplněn další důležitou informací: mimořádné Představenstvo OSŽ dne 29. 1. 1997 rozhodlo, že uskutečnění stávky jako poslední možnosti k prosazení požadavků OSŽ je nevyhnutelné. Obzor zároveň přinesl pokyny pro účastníky stávky.
Předseda OSŽ Jaromír Dušek dne 29. 1. v televizní Aréně, věnované železnici, informoval o hlavním motivu OSŽ ke stávce, což byla záchrana železnice, přičemž argumentačně jednoznačně porazil své oponenty. Obzor z tohoto pořadu přinesl podrobnou reportáž.
Obzor č. 6 – 10. 2. 1997
Úvodní obsáhlá reportáž s titulkem„Stávka za budoucnost železnice“ popisuje den za dnem průběh stávky na železnici, která byla vyhlášena dne 2. 2. se zahájením o půlnoci z pondělí 3. na úterý 4. února 1997 a délka jejího trvání byla stanoveno minimálně na 48 hodin s tím, že při nesplnění požadavků stávkujících se může opakovaně prodlužovat vždy o 24 hodin. V prohlášení, které OSŽ vydalo k vyhlášení stávky, je uvedeno, že:
– není žádná koncepce fungování ČD,
– nadále se realizují divoké a nesystémové kroky,
– prohlubuje se kritický stav tratí, vozového parku a budov Českých drah,
– prokazatelně dochází k nehospodárnému používání majetku ČD,
– není naplňováno rozhodnutí porady ekonomických ministrů vlády ČR o konsolidaci Českých drah.
Ke stávce se první den připojila Federace vlakových čet a Federace provozních pracovníků železničních stanic.
V pondělí 3. 2. oznámil ministr dopravy Martin Říman sdělovacím prostředkům, že nemíní ustupovat hrubému nátlaku odborů a že OSŽ musí uhradit nejen škody, vzniklé stávkou na železnici, ale i mzdy stávkujícím.
Obzor dále popisuje vývoj nálad i výstupy z tiskových konferencí obou stran tak, jak se postupně vyvíjely. Popis končí středou 5. 2., kdy byla uzávěrka čísla. Ukončení stávky (8. 2.), k níž vedla přijatá dohoda, zaznamenal Obzor až v následujícím čísle o týden později.
Obzor č. 6 přinesl dále reportáže z řady pracovišť po celé republice i názory stávkujících. Účast ve stávce byla kolem 80 %. V čísle bylo otištěno i několik negativních komentářů z tisku, které nabádaly k tomu, aby vláda před ukřičenými odboráři neustupovala. Čišela z nich neznalost poměrů na železnici a někdy i neznalost právních předpisů.
Stávkujícím železničářům vyslovily solidaritu všechny odborové centrály, sdružené v Českomoravské komoře odborových svazů, Odborový svaz dopravy i Rada nedrážních sekcí OSŽ. Mezinárodní dopravní dělnická federace ITF, sdružující dopravní odbory z více než 100 zemí, se kromě vyjádření podpory obrátila přímo na premiéra ČR s naléhavou žádostí o okamžité řešení situace.
Zdeňka Sládková