Prudký nárůst přesčasové práce, související s enormním množstvím výluk, a s tím spojené vyšší čerpání mzdových prostředků komplikují Českým drahám závěr letošního roku. Na jednání Výboru OSŽ ZAP (Zákaznický personál) mobilní personál to v úterý 20. října 2015 v Praze uvedl tajemník Podnikového výboru OSŽ při ČD Antonín Leitgeb.

„Přesčasová práce neustále roste a zaměstnavatel s tím začíná mít problém, protože osobní náklady překračují plánované mzdové výdaje,“ uvedl s tím, že to ale automaticky neznamená nárůst mzdy. „Je to skutečně dáno přesčasovou prací - jestliže v prvním čtvrtletí to bylo v ZAPech přes sto tisíc přesčasových hodin, za půl roku už jsme někde na hodnotě přes dvě stě tisíc hodin.“
Vyšší čerpání přesčasové práce ale znamená, že zaměstnanci nestihnou čerpat řádnou dovolenou. „Zaměstnavatel bude muset přijmout opatření, co s tím udělá. V minulosti praktikované převádění maximálně pěti dní až do února dalšího roku, je v současné době naprosto nereálné, protože jak v ZAPech, tak ani v depech u strojvedoucích není zkrátka možné dovolenou vybrat.“ Vinou enormního množství výluk tak letos zaměstnanci Českých drah nestíhají čerpat dovolenou. „Ne všude jsou navíc personální zálohy naplněny, zejména u průvodčích. Než se podaří personální záloha naplnit, trvá to tak dva měsíce, a nakonec ti, co ji naplní, pochopí, že tudy cesta nevede a rychle změní zaměstnání,“ shrnul Antonín Leitgeb, kterého doplnil předseda celostátního Výboru OSŽ ZAP mobilní personál Martin Janeček. „Například v Praze na základě naší stížnosti poslali 15 lidí do kurzu, jenže ještě než ten kurz začal, tři skončili. Fluktuace je tady obrovská, dva zaměstnanci nám navíc čtrnáct dní po absolvování zkoušek odešli.“
Jak Antonín Leitgeb závěrem poznamenal, problém se sháněním pracovních sil je především problémem velkých aglomerací. „Takový problém nemají na severní či jižní Moravě, nebo na Vysočině, kde si lidé práce více váží.“

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 329 hostů a žádný gestor