Od 1. 7. řídíme provoz a údržby z jednoho místa a organizační struktura vypadá tak, jak jste se s ní seznámili, zaznělo mimo jiné z úst Ing. Miroslava Kupce (na snímku uprostřed, vlevo Věra Nečasová, vpravo Ing. Pavel Rešl), člena Představenstva ČD, na jednání Celostátního Výboru OSŽ bývalých DKV v Praze, v sídle OSŽ, ve středu 18. 7. 2018. „A pokud nějaké dílčí problémy byly, tak nebyly takové, aby se to dostalo až ke mně,“ dodal. Na jednání Celostátního Výboru OSŽ dorazilo navzdory prázdninám nejen téměř čtyřicet odborářů z celé republiky z bývalých DKV, ale i další členové Podnikových výborů OSŽ při ČD a ČD Cargo.

Za vedení OSŽ se jednání kromě moderující tajemnice PV OSŽ při ČD Věry Nečasové zúčastnili I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun, místopředseda OSŽ Radek Nekola a tajemník PV OSŽ při ČD Antonín Leitgeb. Jednání Celostátního Výboru OSŽ DKV mělo dvě zcela odlišné roviny. V první části, tedy ještě bez přítomnosti zástupců vedení společnosti ČD, a. s., (kromě Ing. Kupce se druhé části jednání zúčastnil i Ing. Pavel Rešl, ředitel odboru 20 - údržba), zazněly zásadní výhrady a připomínky na adresu organizační změny realizované k 1. 7. 2018 (1. července byla DKV zrušena, namísto nich vznikla tři centra údržby a tři centra provozu).

Druhou část jednání načali Ing. Kupec s Ing. Rešlem konstatováním, že organizační změna proběhla v podstatě bez zásadních problémů. „Každá změna znamená problémy, ale vždy se to během jednoho dne vyřešilo. Nebylo to nic složitějšího, co bychom nedokázali vyřešit,“ řekl Pavel Rešl s tím, že nejsložitější situace byla v Oblastním centru údržby Praha. „Tam jsem téměř denně, jestli jste ale (jinde) zaznamenali nějaký zásadní problém, tak mi ho řekněte,“ vyzval přítomné. A členové Celostátního Výboru OSŽ DKV zopakovali své výhrady. „Nemáme tištěný organizační řád, do dneška nevíme, jak vypadá organizační struktura,“ informoval viditelně zaskočeného Miroslava Kupce zástupce trutnovského depa. „Tyhle informace jste měli mít a nevím, proč je nemáte,“ odpověděl Miroslav Kupec překvapeně. „Všichni nám na konci května garantovali, že to bude fungovat,“ dodal.
A přidali se další, například Martin Zatloukal z Olomouce. „Vy jste nás ujišťoval, že běžný zaměstnanec organizační změnu nepocítí, ale opak je pravdou: účtařky v Olomouci vyřizují strojvedoucí v Brně a účtařky v Brně dělají správkaře v Olomouci.“ („Promluvím si s panem Veselým,“ zareagoval Miroslav Kupec – JUDr. Veselý je personálním ředitelem GŘ ČD, poznámka autora). „A druhá moje připomínka se týká motivační složky - osobního ohodnocení,“ pokračoval Martin Zatloukal. „Tento institut, daný PKS, v bývalých DKV nefunguje. Jediný argument je, že zaměstnavatel nemá dostatek mzdových prostředků a tak žádné navyšování osobního ohodnocení se nekoná. Tímto ale tato složka mzdy ztrácí svůj motivační charakter!“

„Co se týče peněz, tak nic zásadního se nezměnilo, nicméně to není důvod, proč by se nakládání s osobním ohodnocením mělo nějak měnit,“ odvětil Kupec. Nad dopady organizační změny na řadové zaměstnance se pozastavil i Jiří Běhounek z Prahy. „Ten člověk si pojede vyřídit papíry z Prahy až do České Třebové, to nemyslíte vážně?“ A další výhrady následovaly: Například Zdenek Jindra z České Třebové upozornil, že dodnes neví přesný název ani přesnou adresu centra údržby. „Členové naší ZO OSŽ po mně chtěli, abych vyvěsil adresu centra údržby pro neschopenky a další úřední dokumenty, protože dodnes nám nikdo nebyl schopen říct, kam se to má posílat. Nikdo prostě nic neví.“
Na to Miroslav Kupec zareagoval podrážděně: „Že vám (v České Třebové) ujede vůz a narazí do druhého, je podle mne větší problém, než to, že nevíte, kde je sídlo oblastního centra. Co se týče informací typu kdo, kde a kam, tak zítra (19. 7., poznámka autora) to na jednání ředitelů OCÚ (Oblastní centrum údržby) a OCP (Oblastní centrum provozu) znovu zopakujeme.“ Mluvilo se také o Sociálním fondu (řeší jej ekonomický úsek údržby, do konce roku bude SF podle Kupce spravovat úsek údržby).

Nejvíce emotivní příspěvek i nejvíce připomínek (především ke kvalitě vozového parku) měl člen Podnikového výboru OSŽ při ČD Martin Janeček. „Bylo to (myšlena organizační změna DKV) nepřipravené! Od začátku července neustále opravujeme vlakovou dokumentaci v Parisu. Není snad jediný dálkový vlak, který by jel jak má; denně chodí cca 30 dps o změně řazení vlaku. Dáváme konkurenci trumfy do ruky a vlastními silami tak znechucujeme práci pracovníků ZAP,“ řekl Martin Janeček mimo jiné. „Vlaky nejezdí v plánovaném řazení, jezdí přeplněné, lidé stojí na představcích, nefunguje klimatizace, WC… A tento stav je jak v dálkové, tak i v regionální dopravě. A víte, kdo je první na ráně? Vlaková četa, která za nic nemůže! Vím minimálně o pěti výpovědích (u vlakového doprovodu); těm lidem vadí především to, v čem ty cestující vozíme, a že jim za to cestující nadávají!“

Miroslav Kupec současný stav přičítá historické podfinancovanosti vozového parku ČD. „Dohání nás minulost, úroveň osobního parku je taková, jaká je. Historicky se nemodernizovalo, nenakupovalo a přitom se neustále říkalo, jak nám roste počet cestujících. I proto jsme nyní nakoupili 41 vozů od Rakouských drah. Příští týden je začneme přejímat a co nejrychleji nasazovat do provozu,“ uvedl a dodal: „Jestli tady ale hledáte někoho, koho chcete ukřižovat, tak fajn, tak to udělejte.“ Miroslav Kupec nicméně v této souvislosti připustil, že dodržování procenta provozuschopnosti je u Českých drah problém. „Do toho pochopitelně vstupují špatné díly, nedostatek náhradních dílů. V minulosti bylo rozhodnuto, že tahle republika bude mít dominantního výrobce kolejových vozidel (Škoda Plzeň), bylo nám něco vnuceno a my teď musíme za provozu dodělávat nehotová vozidla.“

Miroslav Kupec pak v závěru jednání představil materiál (prezentaci) Zásady obnovy vozidlového parku ČD, včetně technických aspektů. „Jednoho dne se sjednotí napájecí trakční systém na střídavý. Řešíme, jak bude pokračovat elektrizace tratí a my tomu musíme přizpůsobit vozidla,“ uvedl. V této souvislosti například zmínil jednotky CityElefant (řada 471), které bude nutné předělat na střídavou trakci, či masivní nasazování hybridních vozidel. „Chceme omezit nákup dieselových souprav a nahradit je elektrickou nebo hybridní jednotkou,“ poznamenal. „A pokud Dozorčí rada Českých drah vypíše výběrové řízení na nové představenstvo, tak já se přihlásím,“ dodal závěrem.

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 400 hostů a žádný gestor