(DOPLNĚNA FOTOGALERIE) Zvláštní jízdou (vozidly MUV 75.0 určenými pro údržbu železničních tratí) po nové traťové přeložce mezi stanicemi Praha-Vršovice a Praha-Hostivař byla v pátek 11. 12. 2020 odpoledne za účasti ministra dopravy Karla Havlíčka, generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, a dalších pozvaných hostů, slavnostně otevřena nová zastávka Praha-Eden.

V neděli 13. 12. 2020, souběžně se začátkem platnosti jízdního řádu pro rok 2021, se totiž pro cestující otevře zbrusu nová zastávka, která se nachází na traťové přeložce mezi stanicemi Praha-Hostivař a Praha-Vršovice. Současně s touto změnou přestanou vlaky obsluhovat stávající trať včetně zastávky v Praze-Strašnicích.

Novou zastávku si v pátek kromě vicepremiéra a ministr dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, prohlédla celá řada významných hostů v čele s Danou Kovaříkovou, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem, a generálním ředitelem Metrostavu, vedoucím společníkem stavebního sdružení (Metrostav, Swietelsky Rail CZ a SMP CZ) Jaroslavem Heranem.

„Z mého pohledu je to zcela zásadní stavba, která má přesah přes Prahu,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček. „Hlavně v tom, že se celá trať zkapacitňuje,“ zdůraznil. „Vzpomínám, jak jsem jako student po této trati jezdíval do Prahy tři hodiny. V době, kdy bude čtvrtý koridor hotový, budeme z Prahy do Č. Budějovic jezdit hodinu čtyřicet minut,“ dodal s tím, že modernizace úseku Praha-Vršovice – Praha-Hostivař patří mezi klíčové stavby dopravní infrastruktury v Praze a okolí. „Ale nesmíme zapomínat ani na ostatní stavby, ať už je to nedávno zprovozněný Negrelliho viadukt, čeká nás stavba tratě do Kladna, současně opravujeme hlavní nádraží - připravujeme podchod na Žižkov, určitě významná stavba je i okolo Vysočan a samozřejmě Smíchov – Černošice. Takže dělá se toho v Praze strašně moc, za což děkuji Správě železnic, pod generálním ředitelem Svobodou funguje Správa železnic výborně, děláte skvělou práci.“

„Asi vás nepřekvapím, když vyzdvihnu význam EU při financování tohoto projektu,“ těmito slovy navázala Dana Kovaříková, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, na svého předřečníka. „EU se podílela na financování tohoto projektu částkou přesahující 80 % výdajů; celkově, co se týče modernizace úseku Praha hl. n. – Praha-Hostivař, k dnešnímu dni již investovala jednu miliardu korun,“ dodala Dana Kovaříková s tím, že nová zastávka Praha-Eden je jakousi „třešničkou na dortu“. „Na dortu, jehož hlavním korpusem jsou desítky miliard investovaných ze strany Evropské unie do dopravní infrastruktury v celé ČR. Děkuji, že se to připomíná, protože se o tom dost často neví. Děkuji velice i za spolupráci při těchto projektech a také bych chtěla zmínit, že s velkými investicemi do železniční infrastruktury se počítá i v budoucím rozpočtovém období mezi lety 2021-2027.“

Všechno podstatné již bylo řečeno, se svojí troškou do mlýna přispěl i generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda: „Je tady mnoho nej, ale já bych na první místo dal zkapacitnění tratě. Pro leckoho je to fráze, ale představa, že bychom všude měli v takto významných polohách, hlavní město nevyjímaje, čtyři koleje, co bychom za to dali,“ řekl s tím, že nová zastávka je svým způsobem (především co do povrchu i podhledů) unikát. „Jsou tu naprosto inovativní prvky a chtěli bychom do budoucna dělat ve významných lokalitách přesně takhle nástupiště.“ Jiří Svoboda neopomněl připomenout i blízkost fotbalového stadionu pražské Slavie: „Když pominu, že jsem sparťan, tak velice fanouškům Slavie přeji, že na tomto místě bude vyřešeno to, co jsem osobně coby návštěvník koncertů tady několikrát zažil – a to je problém dostat se pak do tramvají. Teď ten komfort cestování bude úplně o něčem jiném…“ Generální ředitel Správy železnic také v závěru nezapomněl na prezentaci výstavby celého hostivařského koridoru: „Těším se a velmi bych si to přál, aby v krátkém čase se vyřešilo i provázání celé stavy od hlavního nádraží až po výstavbu úseku Nemanice – Ševětín.“

S krátkými proslovy vystoupili i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a generální ředitel Metrostavu Jaroslav Heran. „Železniční doprava je pochopitelně pro Prahu velice důležitá, je to efektivní, ekologický, komfortní způsob dopravy,“ řekl primátor Hřib a dodal, že hlavní město v brzké době očekává dvě další nové železniční zastávky: Rajskou zahradu a Zahradní Město. „Výstavba této zastávky (Praha-Eden) odbrzdí ještě další věc, a tou je možnost vytvořit zde drážní promenádu. Děkuji a železnici zdar.“

Nejenom ve zkapacitnění dopravní trasy, ale i v novém poslání, kdy železnice přebírá funkci městské dopravy, spatřoval význam celé stavby i poslední řečník Jaroslav Heran, generální ředitel Metrostavu: „V rámci této stavby vzniká několik nových zastávek a přestupních terminálů, kde se velmi účelně doplňuje železniční doprava s dopravou tramvajovou a autobusovou. Myslím si, že tím pomůžeme celému okolí této stavby.“

Nová trať je o 232 metrů kratší než původní přes zastávku Praha-Strašnice; traťová rychlost se zvýší z 80 km/h na 120 km/h. Zastávka Praha-Eden bude zatím sloužit v provizorním režimu, přístup bude možný pouze po provizorních dřevěných schodech přes starou trať. Definitivně by měla být zastávka Praha-Eden včetně přístupových cest dokončena příští rok na jaře, na září je pak naplánováno otevření nové stanice Zahradní Město.

Michael Mareš
 


Právě přítomno: 274 hostů a žádný gestor