Počet mimořádných událostí „nedovolená jízda“, kdy dojde k nedovolené jízdě vlaku nebo posunu za návěstidlo zakazující jízdu, v posledních pěti letech neustále stoupá. V letošním roce však počet těchto událostí vzrostl natolik, že v polovině roku již Drážní inspekce eviduje dvě třetiny všech případů roku 2015. „Uvedená čísla jsou dostatečným varováním, že bezpečnost nelze stavět na tom, zda neselže jeden lidský činitel – strojvedoucí. To riziko považuje Drážní inspekce za vysoké a nerada by v této souvislosti šetřila další závažnou nehodu,“ sdělil k aktuálním datům generální inspektor Drážní inspekce Roman Šigut.

Nejčastěji se stále chybuje při odjezdu vlaku ze stanice (z dopravny). Projetí vlaku za návěstidlo zakazující jízdu tvoří více než jednu třetinu všech těchto případů. Drážní inspekce se těmito mimořádnými událostmi dlouhodobě zabývá, závažnost nárůstu nebere na lehkou váhu a v souvislosti s těmito mimořádnými událostmi vedle namátkových kontrol v provozu vydala již celou řadu bezpečnostních doporučení, přičemž řadu z nich opakovaně. Jejich cílem je nenechávat bezpečnost pouze na jednom lidském činiteli – na strojvedoucím, ale mít jakousi bezpečnostní pojistku, která může mít podobu technického zařízení, jež při selhání (chybě) strojvedoucího automaticky zastaví ohrožené vlaky, popř. zmírní následky vzniku mimořádné události, nebo organizačního opatření, kterou je např. klasická výprava vlaku „výpravkou“, jež je schopna eliminovat právě nedovolené odjezdy ze stanic (z dopraven).

Bezpečnostní pojistka v podobě klasické výpravy „výpravkou“ v případech, kdy rozkaz k odjezdu vlaku s přepravou cestujících dává výpravčí strojvedoucímu postavením hlavního návěstidla na návěst dovolující jízdu, bohužel nebyla většinou před jejím odstraněním nahrazena žádným technickým zabezpečením ani jinými opatřeními, jak by se dalo předpokládat, ale pouze se upravily technologické postupy tak, že odpovědnost za jejich dodržení při odjezdu vlaků je přenesena pouze na strojvedoucí, respektive dopravce. Drážní inspekce např. v rámci šetření mimořádné události nedovoleného odjezdu vlaku ze stanice Kunovice-Loučka provedla detailnější analýzu, z níž vyplynulo, že od roku 2005 do konce roku 2015 se staly pouze dva případy nedovolené jízdy při tzv. „klasické“ výpravě, tedy po chybě výpravčího; je tedy zřejmé, že postupy, kdy jsou do výpravy vlaku zapojeni přímo na nástupišti 2 lidé, fungují podstatně lépe, než když o odjezdu rozhoduje jen dopravce. Různá technická zařízení již existují, jejich zavádění je však postupné.

Michael Mareš, s využitím Tiskové zprávy Drážní inspekce
 

Právě přítomno: 218 hostů a žádný gestor