Den otevřených dveří na Ministerstvu dopravy ČR, který se tematicky věnoval srpnovým událostem roku 1968, navštívilo 523 zájemců. Měli možnost si prohlédnout prostory současného ministerstva dopravy, které během srpnových událostí sloužilo jako sídlo Ústředního výboru KSČ a hostilo důležitá politická jednání. Před budovou ministerstva si návštěvníci prohlédli autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk. Součástí akce bylo i živé natáčení nového dílu oblíbeného podcastu Přepište dějiny.

Návštěvníci si v rámci komentovaných prohlídek prohlédli bývalé kanceláře Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, tzv. Husákův byt, který poslední komunistický prezident využíval pro odpočinek a podzemní kryt, kde je umístěn dobový nábytek, včetně autentického pracovního stolu Gustáva Husáka. Ve foyer budovy a v I. patře je čekala výstava unikátních fotografií, příběhů a dobových reálií.

Hned u vchodu do ministerstva bylo vystaveno autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk BRDM-1. Právě těmito stroji bylo tehdejší vedení Komunistické strany Československa převezeno z budovy sídla ÚV KSČ na ruzyňské letiště a odtud pak pokračovalo letecky do Moskvy. K vidění byl i automobil značky Volha, který byl jedním ze symbolů totalitní moci.

Lidé také využili příležitost setkat se přímo s ministrem dopravy Martinem Kupkou a zeptat se ho na to, co je zajímá. Mohli s ním probrat různé dopravní stavby, ale i současná politická témata. „Letos od sovětské invaze sice uplyne už 55 let, ale téma je to v naší společnosti stále živé. Ačkoliv mnoho z nás nezažilo srpen 1968 na vlastní kůži, mohli jsme vidět, jak moc poznamenal naděje a sny generace našich rodičů a prarodičů. O to tragičtěji vnímáme události na Ukrajině a současné mocenské ambice Ruska, které jsou stejné dnes, jako byly před více než 50 lety,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Vrcholem celé akce bylo živé natáčení nového dílu oblíbeného podcastu Přepište dějiny, kde historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman s hostem Rudolfem Chmelem nabídli fundovaný pohled na poslední srpnové dny před invazí, srpnové mýty a širší souvislosti tehdejších událostí. Můžete si ho poslechnout již od 21. srpna.

Sídlo Ministerstva dopravy ČR na pražském nábřeží Ludvíka Svobody bylo postaveno v roce 1932 podle návrhu architekta Antonína Engela. Monumentální stavba byla od roku 1960 až do sametové revoluce centrem totalitního režimu. Dnes budova slouží opět svému původnímu účelu, tedy jako sídlo ministerstva dopravy, zhruba stejnou část kanceláří využívají pak České dráhy nebo zde mají své kanceláře i zaměstnanci Úřadu vlády nebo Ředitelství vodních cest.

Program vzpomínkového dne vznikl za přispění Vojenského historického ústavu, podcastu Přepište dějiny, průvodců Praga Viva a Retroautomuzea Strnadice.

 

Filip Medelský,

tiskový mluvčí MD ČR

Foto: Daniela Houdková

Právě přítomno: 213 hostů a žádný gestor