Zastánci železniční dopravy ve Středočeském kraji usilují o změnu, týkající se uvažovaného zastavení či omezení osobní dopravy na patnácti tratích, o něž usiluje vedení Středočeského kraje. Na petičním archu https://e-petice.cz/ je zveřejněna výzva k podpoře tohoto úsilí, v níž jsou současně uvedeny všechny ohrožené tratě, průměrné počty cestujících, kteří využívají vlakovou dopravu na těchto tratích a nový rozsah objednávky Středočeského kraje na těchto tratích v následujícím GVD. V ohrožených obcích pak jsou navíc zveřejněny informační plakátky (na úvodním snímku).

U jedenácti z patnácti vyjmenovaných tratích kraj na rok 2022 neobjednává žádné vlaky, na zbývajících čtyřech pak by měl zůstat zachován provoz pouze omezeně – o víkendech a svátcích. „Děje se tak dokonce v Evropském roce železnice 2021, kdy se v sousedních zemích, zejména v Německu a Polsku, regionální tratě hromadně reaktivují. Ani jiné kraje v ČR vlaky neruší, některé dokonce obnovují,“ upozorňují autoři petice. Jak dále v petici stojí, vedení Středočeského kraje zcela opomíjí skutečnost, že vlaková doprava je v tarifu PID již 30 let bezprecedentně diskriminována a tunelována uměle výhodnějšími podmínkami jízdného v autobusech integrovaných do PID. Následuje výčet výhod železniční dopravy ve srovnání s dopravou autobusovou. „Výhody vlaků jsou zřejmé, autobus nikdy nemůže plnohodnotně nahradit vlak,“ zdůrazňuje se v petici.
Za příklad doslova zmařených investic je uváděna trať č. 210, resp. úsek Čisovice – Mníšek - Dobříš, který byl nedávno s milionovými náklady generálně opraven včetně světelného zabezpečení přejezdů. V tomto úseku je týdenní frekvence cestujících vysoko nad „rušitelskou hranicí“ stanovenou krajem na 2500 cestujících týdně. „Tuto frekvenci naopak nesplňuje řada jiných úseků, které ani na seznamu nejsou. Vše je tedy značně pochybné včetně očekávaných úspor, které jsou vzhledem celkovým výdajům kraje zanedbatelné. Evidentně se jedná jen o politický tlak STAN,“ píše se v petici. „Nechceme, aby vedení kraje směřovalo dopravní obslužnost do služeb typu sdílené taxi, tedy kamsi na dálný jihovýchod, do zemí přeplněných maršutek a dolmusů, což se nejen v době epidemie jeví jako krajně nevhodné.“

Podrobnosti o uvažovaných záměrech vedení Středočeského kraje lze nalézt na webu zdopravy.cz: https://zdopravy.cz/rozhovor-na-seznamu-trati-k-redukci-jsou-ty-po-kterych-jezdi-mene-nez-2500-lidi-tydne-rika-stredocesky-radni-82188/
https://zdopravy.cz/stredocesky-kraj-meni-plany-na-zastaveni-provozu-na-lokalkach-konec-chce-na-9-tratich-u-4-omezi-dopravu-84805/


Autoři petice po vedení Středočeského kraje požadují:
1) Zachování obsluhy osobní vlakovou dopravou v rozsahu jízdního řádu 2020/2021 i do budoucna.
2) Sjednocení tarifních podmínek v rámci tarifu PID mezi vlaky a autobusy, včetně zavedení dvou pásem i pro vlaky a možnosti zakoupit jízdenku dle tarifu PID i ve vlaku.
3) Kvalitní vlakové soupravy, které přesvědčí další cestující k využívání železniční dopravy a díky možnosti odvěšování/přivěšování jednotlivých dílů optimalizují kapacitu a náklady na provoz dle aktuální přepravní poptávky (v ČR je již praktikováno např. na Jizerskohorské železnici).
Petici, která bude předána hejtmance Středočeského kraje Mgr. Petře Peckové (STAN) je možné podepsat zde:  https://e-petice.cz/petitions/petice-proti-ruseni-osobnich-vlaku-ve-stredoceskem-kraji.html
Miroslav Čáslavský

 

Právě přítomno: 373 hostů a žádný gestor