OBZOR ke stažení

Německo čeká v krátké době už třetí stávka strojvedoucích. Ve středu (1. 9. 2021) odpoledne ji zahájí nákladní doprava, ve čtvrtek (2. 9. 2021) nad ránem se přidá osobní doprava. V pondělí to oznámil šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky, podle kterého dráhy nepředložily žádnou přijatelnou nabídku na zvýšení mezd. Protest chtějí odboráři ukončit až v úterý 7. 9. 2021 ve dvě hodiny v noci.

Stávka bude pro miliony lidí znamenat dopravní komplikace. Podle Českých drah ale stávka významně neomezí dopravu na území Česka. Mezistátní vlaky v úseku Praha – Ústí nad Labem – Děčín pojedou podle plánovaných jízdních řádů. U vlaků EC Berliner a Hungaria zajistí České dráhy dopravu až do a z Drážďan. U vybraných spojů těsně před zahájením stávky a také těsně po jejím ukončení dojde k omezení některých služeb. V některých spojích EC Berliner tak nebudou 1. září ve směru do Německa a 7. září ve směru z Německa zařazené restaurační vozy.

Vlaky z Prahy do Mnichova jedou bez omezení stejně, jako většina přeshraničních osobních vlaků. Bez omezení pojedou i přeshraniční regionální spoje provozované v kooperaci ČD a jiných německých dopravců. Podle plánovaných výlukových jízdních řádů pojedou také spoje linky U28 Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Rumburk. Provoz této linky zajišťují čeští strojvedoucí.

Naopak přerušen bude pouze provoz linky R29 Norimberk – Cheb, která má na území Česka jedinou zastávku v Chebu. Jako náhradu mohou cestující na trati Cheb – Marktredwitz využít spoje provozované společně s železnicí Oberpfalzbahn, které jezdí ve dvouhodinovém intervalu. O víkendu nepojedou také dva páry turistických vlaků na severu Čech. Jde o spoje Letní kometa Ústí nad Labem – Drážďany a Wanderexpress Bohemica Drážďany – Litoměřice.

Jízdenky platné v době stávky mohou cestující vrátit, nebo je mohou mimořádně využít po ukončení stávky.

„Další podrobnosti mohou získat cestující např. na webu www.cd.cz v části mimořádná omezení a výluky. Cestující žádáme, aby pro další cesty na území Německa kontaktovali svého německého dopravce, sledovali aktuální informace na stránkách www.bahn.de/aktuell nebo kontaktovali zaměstnance DB. Podle informací DB bude po dobu stávky zajištěn omezený rozsah dopravy na hlavních linkách německých železnic. V některých úsecích, jako například mezi Drážďany a Berlínem, zajistí DB v omezeném rozsahu náhradní autobusovou dopravu, která však nebude přímo navazovat na vlaky do/z České republiky,“ uvedl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

Stávka strojvedoucích DB AG bude probíhat od 2. září 2:00 hod. (čtvrtek) do 7. září 2:00 hod (úterý). V úterý 7. září bude provoz vlaků obnoven již od prvních ranních spojů.

Michael Mareš s využitím tiskové zprávy ČD
 

Právě přítomno: 406 hostů a žádný gestor