OBZOR ke stažení

Nádraží Plzeň hlavní nádraží je jednadvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Plzni přístupný zdarma od úterý 23. listopadu až do neděle 5. prosince. Ve všední dny od 8 do 16 hodin a o víkendu od 9 do 16 hodin.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.
Vlak křižuje republiku od roku 2015, několik zastávek měl i na Slovensku. Sbírka historických exponátů se neustále rozrůstá, protože na zastávkách přicházejí do vlaku často i lidé, jejichž předci byli legionáři, a darem přinášejí věci z jejich pozůstalosti.
Zdroj: Československá obec legionářská
 

Právě přítomno: 395 hostů a žádný gestor