Máme tu začátek nového týdne, začátek nového měsíce a začátek nového školního roku, a tím i další v řadě již deváté jednání Představenstva OSŽ v letošním roce, které proběhlo 2. září, v jednom z rekreačních středisek v držení OSŽ, v penzionu Pacifik na Ramzové.
Odpolední jednání zahájil předseda Představenstva OSŽ Mgr. Martin Malý kontrolou úkolů, kde se detailněji probíral jejich průběh a dokončení.
Vedoucí sociálně-právního oddělení OSŽ-Ústředí JUDr. Petr Večeř seznámil přítomné s žádostmi na přiznání dávky z Podpůrného fondu OSŽ, jejichž čerpání bylo jednomyslně schváleno.
Radek Nekola, první místopředseda OSŽ, přiblížil na jednání vážnou situaci v nákladní železniční dopravě a především problematiku vozby jednotlivých vozových zásilek. „Tato skutečnost je jedním z hlavních témat evropských jednání na úrovni ETF i CER. Snahou obou sociálních partnerů je najít řešení na evropské úrovni, které by zajistilo udržitelnost JVZ, aniž by se dopravci vystavovali riziku obvinění z nedovolené státní podpory,“ upřesnil Radek Nekola důvody, proč v první polovině příštího roku proběhne v Praze konference k jednotlivým vozovým zásilkám, na kterou budou pozváni zástupci Evropské komise, europoslanci (členové výboru pro dopravu a cestovní ruch – TRAN) a také zástupci Ministerstva dopravy ČR, včetně ministra Martina Kupky.
Během jednání se představenstvo zabývalo také organizačními záležitostmi ve věci přípravy Valné hromady ASO, zejména vysláním delegátů za OSŽ na Valnou hromadu ASO, návrhem kandidátů do pracovních komisí Valné hromady ASO a návrhy kandidátů do orgánů ASO na příští čtyřleté funkční období. K tomuto tématu proběhla rozsáhlá diskuze, neboť Valná hromada Asociace samostatných odborů (ASO), které je OSŽ členem, se uskuteční již 1. října. Předseda ASO Bohumír Dufek bude hostem na zářiovém jednání Ústředí OSŽ.
Rok 2024 se přehoupnul do své druhé poloviny, zároveň se tím přiblížila doba zabývat se postupy a připravovat strategii na nová kolektivní vyjednávání se zaměstnavateli, u kterých jsou členové OSŽ zaměstnaní. Členové Představenstva OSŽ se také ještě sejdou se zástupci sociálně-právního oddělení OSŽ-Ústředí, aby konzultovali své připomínky a zkušenosti k návrhu Akčního plánu na podporu kolektivního vyjednávání, který zpracovává MPSV v rámci promítnutí Evropské směrnice o přiměřené minimální mzdě do podmínek v ČR.
Krátké informace o připravovaných kontrolách přednesla předsedkyně revizní komise Barunka Balážová. Jednání revizní komise se uskuteční 11. září v Praze v Domě Bohemika.
V druhé části jednání seznámili předsedové podnikových výborů OSŽ o novinkách z posledních jednání se zaměstnavatelem. První dostal slovo předseda podnikového výboru OSŽ při ČD, a.s., Štěpán Lev, který informoval o jednáních se zaměstnavatelem ze dne 26. srpna 2024. Hned na začátku byl řešen přístup odborových organizací přes VPN do aplikací Normis, Zamportál a novou webovou aplikaci Qlik, ve které boudou nejen informace o zaměstnanosti a mzdách. Dalším bodem bylo Memorandum o spolupráci při zachování mlčenlivosti. Všechny připomínky OSŽ jsou v Memorandu zapracované. Dne 19. září 2024 budou ČD zveřejňovat výsledky hospodaření za první polovinu roku 2024. Zaměstnavatel se na jednání vrátil k možnému navýšení tuzemského a zahraničního stravného, jak bylo odbory požadováno v březnu 2024. Zaměstnavatel informoval odborové centrály, že to bude součástí kolektivního vyjednávaní pro rok 2025. Předložení návrhu PKS ČD na rok 2025 bude na začátku října a v listopadu bude i výjezdní kolektivní vyjednávaní na hotelu Lesní Chata v Kořenově.
Předseda OSŽ ČD Cargo, s.r.o., Radek Nekola začal svůj vstup důležitými informacemi ze společnosti Metrans, kde bude zahájeno třetí kolektivní vyjednávání, kterého se zúčastní i předseda představenstva společnosti Metrans Peter Kiss. Pokud dojde ke vzájemné shodě, kolektivní smlouva bude platit již od 1. října letošního roku.
ČD Cargo, a.s., se nadále potýká s výzvami v hospodaření, ale současná situace je stále pozitivní. Společnost pokračuje ve šrotaci starých lokomotiv, které už nevyhovují novému systému ETCS, a aktivně komunikuje se zaměstnanci, kteří dosáhli důchodového věku.
Čerpání ze sociálního fondu společnosti ČD Cargo je stále možné, i přes to, že v letošním roce nebude příděl pro JOS.
Méně příjemnou zprávou je ukončení pracoviště OKV Jihlava, kde je momentálně zaměstnáno deset zaměstnanců, kteří však najdou své uplatnění ve společností CZ LOKO a u Českých drah. Má to i souvislost s tím, že firma Kronospan bude všechny své výrobky vozit po silnici.
Katalog prací v oblasti opravárenství nebude v současné době realizován. Zaměstnavatel odsunul toto téma na kolektivní vyjednávání. Dne 10. září proběhne setkání se zástupci zaměstnanců v SOKV, kde je budou blíže informovat a objasní jim tento postup.
V tuto dobu probíhají školení strojvedoucích na nový systém ETCS, aby od spuštění mohlo vše fungovat.
Tajemnice podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, a.s., Bc. Marta Urbancová upřesnila, že pravidelné jednání dozorčí rady proběhne 26. září, kdy bude předložena vypracovaná analýza a další strategie společnosti v oblasti vozby jednotlivých vozových zásilek.
Poté krátce seznámil přítomné s děním u Správy železnic, s. o., předseda podnikového výboru Petr Štěpánek. Během srpna neproběhlo žádné jednání se zaměstnavatelem a je stanoveno na 17. září, kde se budou projednávat první návrhy čerpání FKSP v roce 2025.
Zaměstnancům společnosti byla v měsíci srpnu vyplacena mimořádná finanční odměna.
Bc. Renata Dousková, předsedkyně Nedrážního republikového výboru, přispěla na jednání nepříznivými informacemi ze společnosti TSS, kde stále dochází ke snížení mzdových výměrů. Těmito kroky se společnost pomalu blíží k ukončení činnosti a uzavření firmy, jak k tomu již došlo u jiných poboček.
Drážní úřad hledá nové prostory, neboť ve stávajících již nebude prodloužena podnájemní smlouva. Vyhlédnuté nové prostory pro některé zaměstnance se nejeví jako zcela vyhovující.
U Dopravního zdravotnictví došlo na vyplacení odborových příspěvků, které letos byly zaslány již v první polovině roku. Poliklinika v Plzni má po několika měsících opět nového ředitele a zaměstnanci střediska vzhledem k opakované situaci začínají být v nejistotě.
Poslední informace ze zásadních jednání představil předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, který se zúčastnil 26. srpna jednání Představenstva ASO. Na programu byly projednávány především organizační záležitosti blížící se Mezinárodní konference ASO dne 12.září a připravované Valné hromady ASO, která se uskuteční 1.října 2024.
Dále informoval o jednání poradního týmu tripartity pro hospodářskou politiku 27. srpna na Ministerstvu průmyslu, kde hlavním tématem bylo projednání materiálu Hospodářská strategie České republiky. Jedná se komplexní materiál s vazbami na dílčí strategie jednotlivých resortů, jež souhrnně popisuje aktuální problémy i příležitosti hospodářství ČR a nastiňuje možné cesty dalšího rozvoje. Z obsáhlé diskuse předseda OSŽ na jednání Představenstva OSŽ zmínil některé hlavní problémy hospodářství ČR, jako jsou vysoké ceny energií, obavy z možné eskalace válečného konfliktu na Ukrajině, náročné požadavky evropské politiky Green Deal, nedostatečně vyvinutý kapitálový trh, relativně malá přidaná hodnota průmyslové produkce ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi a z toho plynoucí omezené možnosti růstu mezd, malý podíl absolventů škol se zaměřením na technické obory, malá ochota zahraničních investorů reinvestovat výnosy z investic v ČR do nových projektů na našem území a nedostatek zaměstnanců v produktivním věku.
Pokud se týká návrhů možných řešení, je všeobecná shoda na potřebě investic do dopravní infrastruktury, potřebě větší podpory školství vědy a výzkumu a investic do přestavby energetického sektoru ve směru posílení podílu udržitelných zdrojů energie ale za podmínky udržení konkurenceschopných cen energií ve srovnání s jinými zeměmi a při zachování dostatečného objemu domácí produkce elektrické energie s ohledem na predikovanou výši její spotřeby v ČR.
Ve věci nedostatku zaměstnanců na pracovním trhu se uvažuje mimo jiné také nad možnostmi větší motivace zaměstnanců v předdůchodovém věku a čerstvých důchodců k pokračování ve výkonu zaměstnání. K této problematice předseda OSŽ předložil k uvážení myšlenku umožnění odchodu do polovičního důchodu před dosažením důchodového věku v kombinaci s polovičním pracovním úvazkem. Podle Mgr. Malého by se tím řešila situace, kdy lidé v předdůchodovém věku mají zájem dále pracovat ve svém oboru, ale vzhledem k vyššímu věku a celkovému opotřebení již nechtějí nebo ze zdravotních důvodů nemohou pracovat na celý úvazek. Při jejich odchodu např. do předčasného důchodů jsou však v současnosti tito pracovníci citelně poškozeni na výši důchodu a zaměstnavatelé zase takto často zbytečně ztrácejí zkušené odborníky, kterých je nedostatek. Tito noví důchodci kvůli potřebě přivýdělku z důvodu nižšího důchodu potom často vykonávají různé méně kvalifikované práce na dohody mimo pracovní poměr. Tento stav je však z pohledu samotných důchodců i celého hospodářství zjevným plýtváním jejich kvalifikací a pracovními schopnostmi. Případné umožnění kombinace nějaké formy „polovičního důchodu“ s pokračováním výkonu dosavadního zaměstnání na kvalifikované pracovní pozici na poloviční pracovní úvazek by podle názoru předsedy OSŽ mohlo být výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele a z celkového pohledu i pro státní rozpočet, neboť by se tím částečně řešila jedna z významných brzd rychlejšího růstu ekonomiky, kterou je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců v řadě oborů.
Text a foto: Daniela Houdková